Naprodaj je mesto Scenic v ameriški zvezni državi Južna Dakota. To je mesto, ki spominja na odlično kuliso za snemanje kavbojskih filmov. Danes tam živi le še osem ostarelih ljudi, vse javne ustanove ter lokale so zaprli.
Nekoč je imelo mesto ob prometni železnici precej več prebivalcev, poleg tega je bilo priljubljena postojanka ljudi, ki so potovali skozi mesto. Imeli so tudi banko, zdravstveni dom, osnovno in srednjo šolo, cerkev, nakupovalno središče, kar dva zapora in dva 'saloona'.
''Včasih je bilo to prijetno majhno mesto, kjer si imel na dosegu roke vse, kar si potreboval,'' pravi Leo Stangle, eden od zadnjih prebivalcev.
''Potem pa so naravne katastrofe zadele kmete, obrtniki in drugi poslovneži so zašli v težave in ljudje so ostali brez dela. Ljudje niso imeli druge izbire, kot da so se odselili. Večina prebivalcev so sicer bili kavboji in železniški delavci. Ljudje, navajeni trdega dela. Tudi burni spori, ki so jih reševali s pestmi, niso bili nič nenavadnega.'' Od tod očitno potreba po dveh zaporih! Oba še vedno stojita in sta prav tako naprodaj.
Ko se je mesto začelo prazniti, ga je počasi, kos za kosom začela kupovati Twila Merril, ki je upala, da bo nekoč znova zacvetelo. A ni, in odkar je začelo njeno zdravje pešati in je morala poiskati zdravstveno oskrbo v 500 milj oddaljenem mestu Rochester v Minnesoti, je mesto naprodaj.
''Toliko spominov imam tukaj. Res škoda, da moram oditi. Upam, da bo tisti, ki ga bo kupil, užival kot sem jaz,'' je povedala. .
Poleg vsega že naštetega, bo kupec v paketu kupil še izpostavo ameriške pošte, bencinsko črpalko, muzej in seveda oba zapora. Mimo mesta se sicer dnevno pelje okoli 700 avtomobilov, a ustavi se redko kdo, saj ponudba mesta ne privablja turistov. Nekaj, kar bi se dalo z obsežnimi vlaganji v ponudbo spremeniti.
Ali ji bo zares uspelo najti kupca, pa je drugo vprašanje. Najprej je zahtevala tri milijone dolarjev, a ni bilo zanimanja. Upa, da bo z velikim popustom bolje. Je pa že zdaj jasno, da je za novega lastnika nakup mesta le prvi korak. Oživitev mesta pa bi znala biti precej dražja naložba ali celo misija nemogoče.
ZDA se sicer v zadnjih leti srečujejo s precejšnjim povečanjem 'mest duhov', med katerimi seveda prednjači največje – nekdanja zibelka gospodarskega razvoja Detroit. To je bilo nekoč četrto največje ameriško mesto. Potem pa so prišli težki časi za industrijo in populacija se je v zadnjih desetih letih zmanjšala za četrtino, iz 951.270 leta 2000 na 713.777 leta 2010.
V primerjavi z vrhuncem leta 1950, ko je tam živelo skoraj dva milijona ljudi, pa je to kar 60-odstotni padec števila prebivalcev in tudi najnižje število prebivalcev po letu 1910.
Mestna oblast si močno prizadeva, da bi predvsem mlade in izobražene ljudi, ki množično odhajajo, zadržala v mestu. Tudi z oglasnimi kampanjami, kot je bila zadnja na Super Bowlu z naslovom 'Made in Detroit', v kateri je nastopil Eminem. Za zdaj neuspešno, saj projektom, ki bi težko industrijo zamenjali z novimi poslovnimi modeli, nikakor ne uspe veliki preboj.
Bolj uspešni od mestne oblasti pa so delodajalci sami, čeprav se za razliko od delodajalcev drugje po svetu, ki imajo potencialnih delavcev še preveč, srečujejo s precej nenavadnim problemom. Primanjkuje jim zaposlenih in odločili so se, da jih privabijo iz drugih delov države in sveta s precej ugodnimi finančnimi ponudbami. Z več kot 120 milijoni investicij so od leta 2010 sicer ustvarili že več kot 7000 delovnih mest, ki pa jih ni bilo enostavno zapolniti.
Družbe Blue Cross Blue Shield of Michigan, Compuware Corporation, DTE Energy, Quicken Loans Inc. in Strategic Staffing Solutions, ki skupaj že zdaj zaposlujejo 16.000 ljudi, so se združile v skupno iniciativo pod imenom Live Downtown, v sklopu katere so zbrali štiri milijone dolarjev, ki naj bi jih razdelili kot subvencijo za delavce, ki so se pripravljeni preseliti v to
mesto, tam stalno živeti in ga pomagati oživiti. Prednost imajo mladi pari in mlade družine.
Poleg službe jim ponujajo 20.000 dolarjev subvencije za nakup hiše ali stanovanja, 2.500 dolarjev subvencije za prišleke za najem stanovanja prvo leto in 1000 dolarjev drugo leto ter od 5.000 do 10.000 dolarjev subvencij za obnovo starejše nepremičnine.
Nas že spremljate na Facebooku?
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV