Ameriški tehnološki velikan Apple je kot prvo ameriško podjetje v zgodovini postal tudi prvo podjetje iz zasebnega sektorja s tržno kapitalizacijo, višjo od 1000 milijard dolarjev (863 milijard evrov). Uspeh je dosegel po strmi rasti delnic, ki je posledica močnih četrtletnih poslovnih rezultatov.
Applove delnice so v četrtkovem trgovanju na newyorški borzi začasno dosegle raven 207,05 dolarja (179 evrov), kar je bilo dovolj za prekoračitev magične meje. Pozneje se je vrednost Applovih delnic sicer znova nekoliko spustila.
Prejšnji torek je Apple poročal, da je v drugem četrtletju letošnjega leta, ki zanj predstavlja tretje v poslovnem letu, ustvaril rekordnih 11,5 milijarde dolarjev (9,92 milijarde evrov) dobička. Glavni razlog je dobra prodaja dražjih modelov pametnih telefonov iPhone.
Vlagatelji so bili zadovoljni, kar je botrovalo rasti delnice v zadnjih dveh dneh. Po izračunih CNBS bi danes imeli 9.222,50 dolarja (7956 evrov), če bi avgusta 2008 v Apple vložili 1000 dolarjev (863 evrov). Torej, kar devetkrat več.
Tako kot pri drugih mejnikih je tudi Applov rekord pomemben predvsem s psihološkega vidika. "Meja 1000 milijard dolarjev je bolj psihološka, na trg pošilja sporočilo rasti in velikosti," je pojasnil analitik družbe S&P Dow Jones Indices Howard Silverblatt.
Drugi finančni strokovnjaki medtem trdijo, da rekord ni nikakršen dogodek. "Za trgovalnimi mizami ni čutiti vznemirjenja," je dejal Karl Haeling iz LBBW. "Gre za eno od tistih stvari, ki sama po sebi ne pomeni ničesar ... bolj gre za vnovičen dokaz pomembnosti Appla na trgu."

Mejnik je še ena velika zmaga v žepu glavnega izvršnega direktorja Appla Tima Cooka, ki se je ob prevzemu funkcije leta 2011 soočal z velikim skepticizmom. Mnogi so namreč menili, da ne bo mogel zapolniti čevljev soustanovitelja Appla Steva Jobsa. Krmilo je prevzel po bolezni in smrti Jobsa, ki so ga uporabniki povezovali s številnimi najbolj ikoničnimi proizvodi, kot so pametni telefoni iPhone in tablični računalniki iPad. Po začetnem skepticizmu si je simpatije vlagateljev priboril tudi Cook, ki je zagotovil vrsto dobrih finančnih poročil, tudi zahvaljujoč uspešnemu širjenju Applovih proizvodov na kitajskega in druge tuje trge.
Applov rekord priča tudi o nadaljnji prevladi ameriških tehnoloških podjetij na širšem trgu. Top peterico namreč zaokrožujejo Amazon, Googlovo krovno podjetje Alphabet, Microsoft in Facebook.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV