"Prodajte vse, razen kakovostnih obveznic. V prepolni dvorani so vrata vedno preozka," sporočajo iz Škotske kraljeve banke. Po njihovih opažanjih se tržišča obnašajo kot pred krizo leta 2008.

"Kitajska je s popravki sprožila velik plaz. Za tržišče v razvoju imajo zelo velik mednarodni dolg, ki se prehitro veča," je opozoril njihov glavni analitik Andrew Roberts. "Po našem mnenju bi se morali vlagatelji bati," je dejal. "Upad cen nafte, nestabilnost na Kitajskem, krčenje svetovne trgovine, naraščanje dolga, deflacija ... vse smo videli že v prvem tednu letošnjega trgovanja," je dodal.
Po njegovih besedah so posojila zelo nevarna, globalni dolg pa dosega rekorde. Predvideva, da bodo borzni indeksi letos padli za 10 do 20 odstotkov, na londonski borzi še bolj, saj je "londonsko tržišče zelo občutljivo na negativne učinke". Opozoril je tudi, da so v zmoti vsi, ki vlagajo v naftna in rudarska podjetja, češ da je zagotovljen dobiček. "Ugotovili bodo, da njihovi vložki vendarle niso bili varni."
Po njegovih trditvah se Organizacija držav izvoznic nafte Opec ni zmožna pravočasno odzivati na upočasnjevanje rasti proizvodnje v Aziji, ki je trenutno ključna regija za globalno povpraševanje po črnem zlatu. "Cena nafte bo padla pod 30 dolarjev (28 evrov) po 159-litrskem sodu, lahko bi celo pristala na 16 dolarjih (15 evrov). Morda ne letos, ampak kmalu, in sicer zaradi slabšega povpraševanja in pomanjkanja prostora za skladiščenje zalog."
Komentarji (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV