Stanovanjske razmere se po podatkih Statističnega urada RS (Surs) poslabšujejo. V letu 2011 je po rezultatih njihove ankete 35 odstotkov gospodinjstev živelo v stanovanjih, v katerih so imeli težave s puščanjem strehe, z vlažnimi stenami ali s trhli okenskimi okviri. Več tovrstnih težav so imela gospodinjstva, ki so živela v najemniških stanovanjih. Primerno toplega stanovanja pa si ni moglo privoščiti šest odstotkov gospodinjstev.
Kot navajajo na Sursu, stanovanjski stroški gospodinjstvom predstavljajo vse večje breme. Veliko breme so predstavljali 40 odstotkom gospodinjstev, kar je tri odstotne točke več kot v letu 2010. Za desetino gospodinjstev stanovanjski stroški niso predstavljali bremena. Stanje je slabše pri gospodinjstvih v najemniških stanovanjih, upoštevati pa je treba, da je bilo najemnikov v Sloveniji razmeroma malo - približno devet odstotkov.
Vsaj enkrat v zadnjih dvanajstih mesecih pred izvedbo ankete je zaradi finančne stiske s plačilom stanovanjskih stroškov zamudilo 16 odstotkov gospodinjstev. S plačilom obroka hipotekarnega posojila za stanovanje je vsaj enkrat zamudilo 12 odstotkov gospodinjstev, ki so najela tako posojilo. Najemnikov stanovanj, ki so v zadnjih 12 mesecih pred izvajanjem ankete zamudili s plačilom najemnine, pa je bilo 28 odstotkov.
Nakupe na obroke ali druga nestanovanjska posojila je sicer v letu 2011 odplačevalo 33 odstotkov gospodinjstev; od teh je bila desetina tistih, ki je v zadnjih 12 mesecih pred izvajanjem ankete zaradi finančne stiske vsaj enkrat zamudila z odplačilom teh posojil.
Z mesečnim dohodkom je brez težav preživelo 10 odstotkov, s težavo pa 32 odstotkov gospodinjstev. Število gospodinjstev, ki finančno s težavo preživijo mesec, se je leta 2011 glede na leto 2010 sicer dvignilo za eno odstotno točko, glede na leto 2007 pa za 10 odstotnih točk. V 35 odstotkih gospodinjstev si vsaj en član gospodinjstva ni mogel privoščiti enotedenskih letnih počitnic zunaj doma.
Gospodinjstev, ki si niso mogla privoščiti barvnega televizorja ali pralnega stroja, je bilo manj kot odstotek. Osebni računalnik je imelo 68 vseh gospodinjstev, šest odstotkov gospodinjstev si ga ni moglo privoščiti, 26 odstotkov gospodinjstev pa ga ni imelo iz drugih razlogov.
Osebni avtomobil je imelo 82 odstotkov gospodinjstev, pet odstotkov gospodinjstev si ga ni moglo privoščiti, 13 odstotkov gospodinjstev pa ga ni imelo iz drugih razlogov, so še zapisali na statističnem uradu.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV