Cirmanova, ki vodi katedro za denar in finance na ljubljanski ekonomski fakulteti, je ob robu letošnje Slovenske nepremičninske konference povedala, da se na trgu nepremičnin, "ne dogaja nič posebnega".
Kot je izpostavila, je bilo v lanskem letu v primerjavi s preteklimi leti relativno malo začetih gradenj. "Glede na izdana gradbena dovoljenja se lahko pričakuje, da bo v prihodnosti pritok nepremičnin na trg nekoliko manjši," je dodala.
Ob tem je po njenih besedah vtis o velikem številu praznih stanovanj nekoliko pretiran. "Združenje za gradbeništvo pri gospodarski zbornici ocenjuje, da je teh stanovanj 1300," pravi, kar je relativno nizka številka.
Prav zato Cirmanova ne pričakuje, da bi lastniki nepremičnin v kratkem znižali cene in da bi prišlo do večjih pretresov na trgu. "Roko na srce, te nepremičnine so večina prazne že dve leti," je pojasnila.
Lastniki se po njenem za prodajo ne odločajo, ker za to nimajo potrebe "oziroma ker njihova stiska še ni tako velika, da bi popustili cene".
Država nikogar ne more prisiliti v prodajo, poudarja, zato pa je lastnike mogoče v to stimulirati z drugačno obdavčitvijo.
V praksi je nekoliko drugače ...
Cirmanova je sicer že dolgo med tistimi, ki trdijo, da je padec cen na slovenskem nepremičninskem trgu neverjeten scenarij. Nekaj podobnega se dogaja tudi z gradbinci in nepremičninskimi posredniki, ki si od vsega najmanj želijo, da bi morali ljudem povedati, da nerealne cene ne bodo mogle trajati v nedogled.
In medtem, ko se eni otepajo dajanja popustov, so drugi že zdavnaj ugotovili, da je eno oglaševana cena, ki je še vedno visoka, drugo pa prodajna, ki je večkrat precej nižja. In tudi nekateri prodajalci so se medtem odločili, da bo najbolje, da prazna stanovanja prodajo. Pa čeprav kakšen evro ceneje.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV