Ko se odločimo za gradnjo, prenovo ali pa zgolj bolj temeljito preurejanje svojega domovanja, nas na začetku najbolj zanima kolikonas bo podvig stal. Ob tem se soočimo tudi z dilemami, kot so:
- ali bi vse naredili sami,
- ali poznamo koga, ki bi nam lahko pomagal,
- ali najeti obrtnika in koliko nas bo stal,
- kako si zagotoviti kvalitetno opravljeno delo?

Za nasvet smo povprašali na Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, kjer smo izvedeli, da imajo prav vse njihove sekcije na njihovih straneh objavljene informativne cenike, ki so v pomoč tako obrtnikom pri sestavljanju ponudb, kot vam, da se lahko izognete morebitnemu neupravičenemu napadu na vašo denarnico.
Cene posameznih del lahko preverite na spodnjih povezavah:
-Slikopleskarska dela
-Parketarstvo
-Kamnoseštvo
-Gradbena, keramičarska, pečarska in suhomontažna dela
-Tesarska, mizarska dela in polaganje parketa
-Kleparska in krovska dela
-Steklarska dela
Kljub temu, da so nekateri izmed cenikov stari že nekaj let, so nam na obrtni zbornici zagotovili, da so ceniki veljavni, ne glede na datum objave, oziroma da datum objave pomeni njihovo zadnjo spremembo. Seveda so ceniki zgolj orientacijski, vendar pa vam lahko služijo kot zelo dobro izhodišče za pogajanje o ceni.

Kot nam je povedal Janko Rozman, sekretar sekcij gradbincev, kleparjev in krovcev, slikopleskarjev in instalaterjev energetikov, so v času recesije opazili povpraševanje zmanjšalo od 30-40 odstotkov, pričakujejo pa še nadaljen upad naročil. Glede na to, da so nam v trgovskih centrih z gradbeno opremo povedali, da prodaja gradbenega materiala raste, oziroma kot se je slikovito izrazil eden od prodajalcev: "Cement prodajamo kar iz tovornjaka!“ , se postavlja vprašanje, kdo dela?
Po menenju Janka Rozmana se je povečal že tako visok odstotek dela na črno, veliko pa lastniki domov postorijo kar sami. Pri delu na črno lahko sicer dosežete nižjo ceno, težje pa si je zagotoviti kvalitetno in pravočasno opravljeno delo.

Da boste z delom zadovoljni, že na začetku pridobite več ponudb in jih primerjajte. Pri primerjavi ponudb je potrebno upoštevati vse bistvene elemente ponudbe (rok, plačila, način obračuna, reference, priporočila, garancije, pogodbene kazni, …) ne samo cene. Odločilna so lahko priporočila znancev, sodelavcev, sorodnikov, ki že imajo neko pozitivno izkušnjo z določenim izvajalcem.
Z izvajalcem skelnite pogodbo v kateri boste opredelili vse bistvene elemente: obseg dela, cene, rok izvedbe in predvsem garancijo na opravljeno delo in rok za odpravo morebitnih napak. Dostikrat je namreč glavnina dela opravljena v roku, na odpravo manjših pomanjkljivosti pa lahko nato čakamo v nedogled.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV