Geodetska uprava je razkrila najnovejše podatke o gibanju cen nepremičnin za vso Slovenijo. Iz poročila o povprečnih cenah nepremičnin na slovenskem trgu za četrto četrtletje leta 2012 je razvidno, da so cene stanovanjskih nepremičnin v povprečju dosegle najnižje ravni po letu 2006 in še naprej počasi drsijo navzdol.

Povprečna cena kvadratnega metra stanovanja v Sloveniji je trenutno za pet odstotkov nižja od lanske. Statistika kaže, da je povprečna cena kvadratnega metra stanovanja v Sloveniji ob koncu leta znašala 1617 evrov, kar je za 29 evrov manj kot v prejšnjem četrtletju in za 59 evrov manj kot v enakem obdobju lani. Podoben trend padanja cen je značilen tudi za pet največjih mest, v katerih se opravi večina prometa s stanovanji in poslovnimi nepremičninami.
Med večjimi slovenskimi mesti izstopa Koper, v katerem je bila povprečna cena prodanega rabljenega stanovanja v zadnjem četrtletju za skoraj 15 odstotkov nižja kot v enakem četrtletju leta 2011. Med oktobrom in decembrom lani se je na letni ravni bolj od slovenskega povprečja, in sicer za okoli šest odstotkov, znižala tudi povprečna cena rabljenega stanovanja v Ljubljani. Četrtletna cena se je prvič od začetka spremljanja cen spustila pod 2300 evrov na kvadratni meter. Za približno šest odstotkov je padla še povprečna cena rabljenega stanovanja v Kranju, medtem ko se je v Celju znižala za manj kot štiri odstotke, v Mariboru pa le za dobra dva odstotka.
Kot navajajo, se povprečne cene kmetijskih in gozdnih zemljišč v primerjavi z letom prej niso bistveno spremenile, kažejo pa rahel trend rasti.
Čeprav se je v drugi polovici preteklega leta obseg evidentiranega prometa večine obravnavanih vrst nepremičnin zmanjšal, po začasnih podatkih za zadnje četrtletje po navedbah Gursa še ni mogoče zanesljivo govoriti o splošnem trendu padanja prometa z nepremičninami na slovenskem trgu.
V Ljubljani, kjer je bil v tretjem četrtletju lani promet s stanovanji za devet odstotkov manjši kot leto prej, so v zadnjem četrtletju zaznali ponoven porast prometa. Že po začasnih podatkih se je evidentiran promet povečal za štiri odstotke. Podobno velja za Celje, kjer je bil evidentirani promet v tretjem četrtletju kar za 29 odstotkov manjši kot leto prej, v zadnjem četrtletju lanskega leta pa se je že po začasnih podatkih okrepil za dva odstotka. V Mariboru, kjer se je na polovici lanskega leta še kazal trend rasti števila kupoprodaj stanovanj, se je položaj v tretjem četrtletju začel spreminjati. V primerjavi s tretjim četrtletjem leta 2011 je bilo evidentiranih le za dva odstotka manj kupoprodaj stanovanj. Kot so pojasnili na Gursu, je tako mogoče reči, da se obseg prometa s stanovanji v zadnjem letu v Mariboru ni bistveno spremenil.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV