
Mitja Vezovišek je upravljavec osebnega premoženja, ki je za Cekin.si razkril nekaj nasvetov, s katerimi si lahko pomagate pri plemenitenju privarčevanega denarja.
V kaj je trenutno najbolj smiselno vlagati?
Trenutek, v katerem se nahajamo na kapitalskih trgih, je zagotovo poseben. Pandemija je spremenila marsikaj v naših življenjih, ni pa spremenila osnovnih pravil investiranja. To pomeni, da je vedno najbolj primerna investicija v razpršen portfelj, katerega tveganost, likvidnost in pričakovani donosi ustrezajo našemu naložbenemu profilu in izbrani strategiji.
Izbira trenutno najbolj vročih naložb, kot so kriptovalute, delnice ZDA, na domačem parketu pa nepremičnine, običajno ni najboljša strategija.
Kakšne so napovedi za leto 2022? Katere investicije bodo najbolj privlačne v naslednjem letu?
Kaj bo najbolj zraslo v naslednjem letu, je vprašanje za milijon dolarjev. Tega nihče ne ve, četudi obstaja cela armada analitikov in prodajalcev produktov, ki trdijo, da vedo. A slaba polovica se vedno zmoti … Ker svetovalci seveda nismo analitiki, se napovedim običajno izogibamo, omejeno pa jih upoštevamo pri prilagajanju portfeljev. Ob poplavi poceni denarja in postopnem odpiranju gospodarstev po pandemiji se pričakuje okrevanje delnic trgov v razvoju, turistične panoge in poslovnih nepremičnin. Na drugi strani se zdi, da delnic ZDA in kriptovalut nič ne more ustaviti, a so vrednotenja tako visoka, da lahko negativen razvoj dogodkov prinese večji pretres na trge.
Zakaj je dobro, da se za vlaganja odločijo tudi študenti ali mladi s prvo zaposlitvijo?
Zelo enostavno: ker imajo največji kapital v času. Obrestno obrestni račun na dolgi rok dela čudeže, kar pomeni, da je treba začeti čim prej in vztrajati 20, 40 še bolje pa 50 in več let. Na ta način lahko z zelo majhnimi vložki, na primer v višini 5 odstotkov prihodkov, postane vsakdo milijonar. Če pri osemnajstih letih začne varčevati 70 evrov mesečno, in sicer v indeksnemu skladu vezanem na 500 največjih podjetij v ZDA, bo imel pri starosti 67 let, ko se bo lahko današnji 18-letnik predvidoma upokojil, okrogel milijon evrov vreden naložbeni portfelj! Samo s 70 evri mesečno in zvrhano mero vztrajnosti.
Velja prepričanje, da lahko investirajo le premožnejši. Kako razbiti ta mit? Kolikšen je minimalni znesek na mesec, s katerim lahko začnemo vlagati in plemeniti privarčevani denar?
Najprej moramo poskrbeti za temelje. Če nimamo nobenih prihrankov, moramo najprej poskrbeti za rezervo, t.j. likvidnostno vrečo. To napolnimo vsaj z zneskom v višini naših povprečnih mesečnih odhodkov. Nato moramo poplačati morebitne slabe dolgove (sem ne sodi stanovanjski kredit) in urediti zaščito naše delovne sposobnosti. Šele nato pa se lahko lotimo varčevanja, t.j. polnjenja naše naložbene vreče. Začnemo lahko že z 20 evri mesečno, a pomembno je, da v naložbeni vreči varčujemo vsaj 10 odstotkov naših mesečnih prihodkov. Ta sredstva so namenjena za dolgoročne cilje, zato je smiselno, da začnemo z varčevanjem v delnicah, običajno globalnih delniških vzajemnih skladih. Do investiranja pa pridemo šele, ko uspemo privarčevati znesek, katerega povprečni letni donos presega naš povprečni letni znesek varčevanj.
Preberite tudi: kako urediti osebne finance?
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV