Cekin.si
Otroški dodatek

Premoženje

Enkratni solidarnostni dodatek za novorojence gre na ustavno sodišče

STA
22. 11. 2021 10.50
0

Zagovornik načela enakosti je na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti člena sedmega protikoronskega zakona, po katerem so novorojenčki, rojeni od 1. januarja 2020 do eno leto po koncu epidemije, ob rojstvu prejeli 500 evrov. Ocenjujejo namreč, da je ukrep diskriminatoren, saj izključuje tiste, ki imajo v Sloveniji začasno bivališče.

Denar
DenarFOTO: Dreamstime

Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, zakon za prejetje enkratnega solidarnostnega dodatka določa, da ga lahko prejmejo le upravičenci s stalnim bivališčem v Sloveniji, ne pa tudi tisti, ki imajo v Sloveniji začasno bivališče in v Sloveniji tudi prebivajo.

Tako po oceni zagovornika nekatere osebe diskriminira na podlagi njihovih osebnih okoliščin stalnega prebivališča in državljanstva. Za vložitev zahteve za presojo ustavnosti se je zagovornik odločil, ker ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ni upoštevalo njegovega priporočila, naj diskriminatornost odpravi.

Zagovornik je nato v postopku ocene diskriminatornosti med drugim ugotovil, da ureditev v resnici različno obravnava starše in druge upravičence do izredne pomoči ob rojstvu otroka s stalnim bivališčem v Sloveniji ter starše novorojencev, ki imajo v Sloveniji začasno bivališče in v Sloveniji tudi prebivajo. Ti so sicer upravičeni do rednih družinskih prejemkov po zakonu o starševstvu in družinskih prejemkih, do nove ugodnosti, ki je po oceni zagovornika prav tako družinski prejemek, pa ne, so spomnili.

V oceni diskriminatornosti je še navedel, da so na področju družinskih dajatev v okviru prava EU prepovedane vse oblike diskriminacije. Opozoril je tudi na to, da pravo ščiti otroka ob rojstvu, otrokove pravice pa pripadajo vsem otrokom enako, ne glede na to, ali imajo stalno ali začasno prebivališče.

To je ponovil tudi v zahtevi za oceno ustavnosti in zakonitosti. "Zagovornik ustavnemu sodišču, ki je edino pristojno presoditi, ali je določen predpis neustaven, predlaga, naj zadevo obravnava prednostno, saj gre v obravnavani zadevi po oceni zagovornika za hujšo obliko diskriminacije. Žrtev diskriminacije so namreč otroci, ki jim je ta izredna pomoč namenjena, diskriminacija pa je tudi množična," so zapisali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861