Nihče si ne želi na svojih plečih nositi dolgov. A nekateri se v tej nezavidljivi situaciji znajdejo nenadoma. Sprašujejo se, kaj je šlo po zlu in ali bi lahko še pravočasno zaznali znake, ki nakazujejo približujočo se nesrečo.
Spodaj navajamo nekaj znakov, na katere bodite pozorni.
Finančna nezvestoba: laganje in prikrivanje partnerju
Ja, tudi to se dogaja. Ste vedeli, da nekateri partnerji ali zakonci prikrivajo, da imajo minuse na karticah, da so zadolženi? Po navadi nočejo ali si ne upajo povedati zakoncu, kaj se dogaja. Dolgovi se nabirajo, nato pa zadeve postanejo neobvladljive.
Do teh dolgov lahko pride iz različnih razlogov – morda partnerju propada posel, a tega noče priznati, morda je kockar ali odvisnik, ima težave z nenadzorovanim nakupovanjem ali pa enostavno ne zna z denarjem. Razlogi so lahko različni, najpomembnejše pa je, da se partnerja o denarju in financah odkrito pogovarjata.
Če en zakonec tone v dolgovih, potem bo s seboj na dno povlekel vso družino.
Ločitev
Le upate lahko, da se boste ločili v miru in prijateljsko. Ločitev lahko namreč marsikoga privede do popolnega finančnega zloma, na katerega ni bil pripravljen. Morda se morate izseliti iz skupnega domovanja, kar pomeni, da si boste poiskali najemniško stanovanje in plačevali najemnino, ki je prej niste. Vprašanje je tudi, ali lahko s svojo plačo plačate novo stanovanje. Nekateri so primorani izplačati nekdanjega zakonca in tako odkupiti njegov delež lastniškega stanovanja. To seveda spet terja veliko denarja, ki ga morda sploh nimate.
Morda boste morali plačevati preživnino ali pa ste na drugi strani ostali sami z otroki, partner pa noče plačevati prispevkov zanje.
Nekateri se ločujejo s pomočjo odvetnika, ki seveda zahteva, da ga dobro plačate. Potem so tu še sodni stroški, če je ločitev nelepa, pa morda tudi stroški sodnih izvedencev.
Ločitev je vsekakor hud šok, ki terja veliko dodatnih stroškov, na katere sploh niste računali.

Stroški zdravljenja, terapij, zdravil, posegov ...
Sicer imamo javno zdravstvo, ki pa ne deluje brezhibno. Ker so čakalne vrste dolge, se številni zaradi stiske odločajo za zasebne storitve. To je še kako opazno pri zobozdravstvenih storitvah, saj so ljudje primorani seči v žep in storitev plačati.
Če imate dovolj denarja, vas to ne skrbi, če ga nimate, pa ste v hudi zdravstveni stiski, je to lahko težava.
Davki
Dobite informativni izračun dohodnine ali kakšno drugo davčno zadevo in nenadoma ugotovite, da nimate dovolj denarja, da bi pravočasno plačali davčne obveznosti. Ali pa ga le napraskate skupaj, potem pa nimate za kredit, najemnino, položnico, hrano ...
Res je, da je naša finančna uprava zelo prilagodljiva in se lahko z njo dogovorite za obročno odplačevanje obveznosti, a kljub temu so te za marsikoga prevelik zalogaj. Nenadoma se znajdete v dolgovih in da bi davkariji plačali to, kar morate, se zadolžite pri banki, družini ali kom tretjem. Zato je dobro, da na takšne stroške mislite pravočasno, in sicer tako, da si vsaj okvirno izračunate, kakšne stroške boste imeli, denar pa pravočasno privarčujete.
Nimate rezerve
Vsi moramo imeti vsaj manjšo rezervo, s katero lahko pokrijemo nenačrtovane izdatke. Če se vam pokvari avtomobil, bela tehnika ali se zgodi še kaj hujšega, kot je izguba zaposlitve, morate imeti na varčevalnem računu vsaj nekaj denarja, s katerim si boste pomagali mirno in dostojanstveno prebroditi najhujše.
Ne varčujete dovolj
Na koncu pa še najpogostejši razlog, zakaj ljudje zaidejo v dolgove – ker trošijo več, kot zaslužijo. Gre za preprosto logiko: če zaslužite 1000 evrov na mesec, jih ne morete porabiti 1200. Ne izposojajte si denarja, ne ustvarjajte minusov na karticah, ne zadolžujte se pri bankah, če to res ni potrebno in premišljeno.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Vir: cnbc, business insider
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV