Cekin.si
V odnosu je treba postaviti jasna pravila: čeprav morda zakonec pozna vašo PIN-kodo bančne kartice, to še ne pomeni, da lahko do denarja dostopa brez vašega dovoljenja.

Premoženje

Finančno nasilje: znaki, na katere bodite pozorni

M.M.
04. 11. 2020 05.45
1

Obstaja več vrst nasilja, med njimi je tudi finančno. Številni ga ne poznajo in ga tudi ne znajo prepoznati, čeprav ga morda doživljajo tudi sami.

Žrtve finančnega nasilja so po navadi ženske in starejše osebe, a velikokrat se v tej pasti znajdejo tudi moški. Torej jasno je, da se lahko zgodi vsem - ne glede na spol, starost ali družbeni status. 

Seveda so tisti, ki to finančno nasilje izvajajo, bližnje osebe žrtve - partner, partnerka, otroci ali starši ... Ta vrsta nasilja naj bi bila tako pogosta kot druge, dogaja pa se v nezdravih partnerskih in družinskih odnosih. Pogosto je tudi tako, da se žrtve sploh ne zavedajo, da se jim godi krivica. 

Še pred leti je bilo skoraj da samoumevno, da je bil lastnik nepremičnine le eden izmed partnerjev, po navadi kar moški. Ženska je v to nepremičnino vlagala svoj denar, a ob morebitni ločitvi je le težko dokazala, da je res bilo tako. Ali pa je sama ves denar porabila za gospodinjstvo - hrano in položnice, potrebe otrok - moški je svojo plačo vlagal v nepremičnino, preostanek denarja pa je zadržal zase. Glede na to, da imajo ženske v povprečju manjše plače od moških, je jasno, da so bile na koncu v slabšem položaju. Ostale so brez prihrankov in brez dokazil, da so tudi same ali vlagale v nepremičnino ali pa so nase prevzele celotno breme družinskega proračuna. 

Na drugi strani so tudi odnosi, ko za vse mora poskrbeti le en izmed partnerjev. Druga stran namreč meni, da je to samoumevno. Običajno gre za izgovore, kot so: saj imaš višjo plačo, saj si ti lastnik/lastnica stanovanja, jaz sem brez dela in prihodkov ... 

Obstajajo še hujše situacije, na primer ko eden izmed partnerjev drugemu ne dovoli delati in ga tako nadzoruje. Če ne uboga, je lahko žrtev kaznovana - ne dobi hrane, osnovnih higienskih izdelkov in podobno.

Ali pa ko eden izmed partnerjev drugemu zaseže bančno kartico, tako da žrtev nima dostopa do lastnih prihodkov, prav tako nima nikakršnega nadzora nad tem, kako se porabi plača. 

Finančno nasilje je tudi pojav, ko mora eden izmed partnerjev drugemu razlagati in dokazovati, kako je porabil svojo plačo. Za vsak cent morajo dokazovati, kako je bil porabljen in pri tem so lahko deležni graj, da ravnajo nespametno. 

Obstajajo številni primeri finančnega nasilja, nekateri pa so res tako subtilni, da jih žrtev sploh ne zazna ali pa jih ne dojema kot zaskrbljujoče. Nekateri lahko manipulirajo s partnerjem, drugi spet odkrito grozijo in ustrahujejo. Cilj pa je vedno enak - imeti moč in nadzor v odnosu, pravi hrvaška avtorica in aktivistka Maja Belušić

Finančno nasilje vodi v popolno podreditev žrtve pod nasilnežem, saj se žrtev znajde v ujetništvu, iz katerega le težko zbeži. Tiste žrtve, ki razumejo, kaj se jim dogaja, so po navadi močno prestrašene in brez dostopa do lastnih financ, da bi lahko zbežale in začele novo življenje. V hudih stiskah so še posebej matere z otroki, ki se brez finančnih sredstev ne morejo umakniti in zaživeti svobodno. 

Velikokrat, ko gre za ženske oz. matere, so žrtve soočene tudi z dejstvom, da kljub zasluženi plači sebi in otrokom ne morejo privoščiti niti osnovnih stvari. Poniževanja so stalnica - ko mora ženska, kljub dobri plači, prositi za denar za nakup higienskih vložkov. 

Marsikomu se tovrstne situacije zdijo šokantne in si pravijo, da se to njim nikoli ne bi moglo zgoditi. A razumite, da gre za zares težke in izredne situacije, velikokrat pa so žrtve brez širše družine ali prijateljev, morda jih je partner celo na silo ločil od njih. 

Tudi starejši so velikokrat žrtve finančnega nasilja

Ne smemo pozabiti niti na starejše, ki so velikokrat nemočni in s tem odvisni od dobre volje sorodnikov, sosedov ali znancev. Tudi v teh primerih se lahko zgodi, da nimajo dostopa do lastnih pokojnin, privarčevanega denarja ali pa nekdo ves čas od njih zahteva ali prosi (z manipulacijo) za denar. 

V odnosu je treba postaviti jasna pravila: čeprav morda zakonec pozna vašo PIN-kodo bančne kartice, to še ne pomeni, da lahko do denarja dostopa brez vašega dovoljenja.
V odnosu je treba postaviti jasna pravila: čeprav morda zakonec pozna vašo PIN-kodo bančne kartice, to še ne pomeni, da lahko do denarja dostopa brez vašega dovoljenja.FOTO: Dreamstime

Znaki, na katere bodite pozorni

Kako lahko partner (ali drugi družinski član) izvaja finančno nasilje nad vami: 

- Skuša nadzorovati denar, ki ste ga sami zaslužili ali privarčevali. 

- Vaše premoženje uporablja za svoje lastne koristi, in sicer brez vprašanja, dogovora ali vaše vednosti. 

- Iz vaše denarnice brez vprašanja vzame gotovino ali bančno kartico. 

- Prosi, da mu posodite denar, a zneska nato ne vrne. 

- Od vas zahteva PIN-kode, gesla in druge dostope do vašega denarja in premoženja. 

- Pričakuje, da boste plačevali tudi njegove račune in druge finančne obveznosti - kazni, davke, dolgove ...

- Prepove vam zaposlitev. 

- Nadzoruje vašo kariero in morebitno napredovanje in povišice. 

- Zahteva prepis premoženja ali delitev premoženja, čeprav je to le vaše. 

- Pričakuje, da boste dolgove, ki jih ustvari, plačali vi - brez debate. 

- Vse, kar je vaše, je tudi njegovo. Vse, kar je njegovo, je le njegovo. 

- Otroci so izključno vaša finančna skrb. 

In znova - žrtev je lahko ženska ali moški, mladi ali stari ... zgodi se lahko vsem. 

Številni odtenki

Finančno nasilje je lahko raznoliko in različnih odtenkov. Če posumite, da se to dogaja tudi vam, nemudoma poiščite pomoč. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861