Vegradova prva dama Hilda Tovšak je namreč v intervjuju za časnik Finance napovedala, da je v zameno za rešitev Vegrada pripravljena občutno znižati cene stanovanj v Celovških dvorih. Na prodajo jih čaka še okoli 300, cena pa se giblje tudi okoli 3.000 €/m2. Za koliko naj bi se cena znižala, Tovšakova še ne pove.
A ena lastovka tudi v tem primeru še ne bo prinesla pomladi, meni Jože Murko iz nepremičninske agencije Dodoma. Razen če bodo zgledu zniževanja cen sledili še drugi investitorji. “V resnici so zdaj na potezi banke in država. Prve se bodo morale odločiti, kaj z gradbenimi projekti, v katere so očitno verjele, ko so se odobrila posojila, in sprejeti strategijo, kako ravnati z gradbenim sektorjem, država pa je na potezi, da razreši splošen stanovanjski kaos.”
Se bo zaradi padca cen ustavila stanovanjska gradnja?
Murko meni, da je precej preprosto pustiti gradbince, da se znajdejo sami. A kdo bo po potopu še pripravljen investirati in graditi, čeprav so v Sloveniji potrebe po stanovanjih zelo velike? “Predlog, da naj se cene čez noč znižajo, je milo rečeno populističen! Predpisi za gradnjo stanovanj so v tej državi vse bolj zahtevni. Zahteva se na primer visoka energijska učinkovitost, to pa kvečjemu dviguje stroške gradnje. Poleg tega tudi ni jasno, zakaj se pri nas reče socialno stanovanje, saj so nekatera prej luksuzna.”

Slovenska vlada pa medtem pod taktirko ministrstva za okolje in prostor razmišlja o znižanju subvencij za mlade družine. Zakon o nacionalni stanovanjski varčevalni shemi in subvencijah mladim družinam je za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja leta 2006 na družinskega člana namenil 160 evrov, leto pozneje pa se je znesek zvišal na 300 evrov. Zdaj ga želijo znižati na 250 evrov. Država bi tako prihranila, saj se število upravičencev iz leta v leto povečuje.
V prvem letu je bilo namreč do subvencij upravičenih 177 mladih družin, leta 2007 980, leta 2008 1000 več, lani pa že 4244.
Da bi si država morala nehati zatiskati oči pred težavami v gradbeništvu, meni tudi Hilda Tovšak, ki pa ne pričakuje denarja ali subvencij, ampak pričakuje, da vlada po zgledu francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki namerava rešiti stanovanjsko problematiko za deset let, zažene investicijski ciklus.
Bolj izvedljiva se pocenitev stanovanj zdi Stanetu Bertonclju iz SCT-jevega stanovanjskega inženiringa. “Cena kvadratnega metra stanovanja je oblikovana na podlagi stroškov gradnje in jih je pozneje težko zniževati. Za stanovanjske gradnje, ki se šele pripravljajo, pa so izhodišča lažja, saj imajo možnosti vpliva na zniževanje stroškov gradnje in posledično nižje cene. Res pa je, da novogradenj, ki bodo zasnovane na podlagi novih tržnih razmer, še kar nekaj časa ne bo na trgu. Načrtovanje oziroma gradnja novih projektov se je po naših ocenah za kar nekaj časa ustavila.”
Se pa nepremičninski trg vendarle zbuja iz mrtvila, ocenjujejo nepremičninarji. “V promet gredo tako hiše kot stanovanja, čeprav slednjih prodamo več,” pravi Jože Murko. Pa aktualne cene? Cene novozgrajenih stanovanj v Sloveniji so se v zadnjem lanskem četrtletju v primerjavi s četrtletjem prej zvišale za 0,2 odstotka, so ugotovili na republiškem statističnem uradu. Gre za prvo rast po petih četrtletjih, ki so sledila povečani prodaji ob koncu leta, saj je bilo lani prav v zadnjem četrtletju prodanih največ novih stanovanj – 395. “Povpraševanja, kot smo mu bili priča leta 2007, pa še dolgo ne bomo videli,” zaključuje Murko.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV