Cekin.si
image (28)

Premoženje

Grški otok lahko kupite že za 2 milijona evrov. Kaj pa hrvaškega?

N.Š.
01. 07. 2010 05.56
4

Velika finančna kriza, ki je prizadela Grčijo, dobiva nove razsežnosti. Da bi odplačali velikanske dolgove, obdržali socialni mir in državo rešili pred popolnim potopom, Grki zdaj prodajajo kar svoje otoke.

„Ko bodo otoki začeli dobivati nove lastnike, bo to za Grke zelo žalosten dan, a morda res ni druge rešitve,” pravi Makis Perdikaris, direktor nepremičninskega portala Greek Island Properties, ki obenem razkriva tudi, da je zanimanje tujcev za nepremičnine v Grčiji trenutno veliko.

Čeprav vlada zanika, da bi (uradno) prodajala zemljišča ali otoke, pa je dejstvo, da posli s slednjimi cvetijo. Če razmišljate o nakupu, ne bo odveč podatek, da bo treba seči kar globoko v žep. Za večje ali pa zanimivejše otoke je treba odšteti okoli 45 milijonov evrov, na spletu ponujajo otok Nafsika za 15 milijonov evrov, majhne otočke pa je mogoče dobiti že za dva milijona evrov.

Bolj kot grški pa Slovence za zdaj zanimajo hrvaški otoki ali pa vsaj nepremičnine, ki jih kupujejo predvsem v bližini meje. A kupiti otok na Hrvaškem, je misija nemogoče.

Načeloma bi Hrvaška lahko prodala 688 občasno naseljenih ali nenaseljenih otočkov v skupni površini 192 kvadratnih kilometrov. Kar je sicer le dobrih šest odstotkov vseh 1244 hrvaških otokov. A so naši južni sosedje leta 2004 sprejeli poseben zakon o prodaji nepremičnin na majhnih, občasno ali pa nenaseljenih otokih, ki je stopil v veljavo dve leti kasneje. Ta daje predkupno pravico najprej državi, potem pa še lokalni skupnosti, o vseh ostalih kupcih pa odloča Ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo, nam je pojasnila njihova tiskovna predstavnica Marina Halužan.

Najpomembnejši podatek je, da je na Hrvaškem mogoče kupiti le zemljišče na otoku, nikoli pa celega otoka, saj bi prodaja otokov v skladu s hrvaškimi zakoni pomenila prodajo ozemlja, ki velja za javno dobro. Doslej so bila tujcem prodana večja zemljišča na otokih Smokvica pri Primoštenu ter Frašker in Fraškerić pri Pulju. Pa še to pred sprejemom zloglasnega zakona. Zdaj namreč velja, da mora imeti zemljišče ali pa nepremičnina uradno določeno mejo z javnim dobrim, a so ti postopki dolgotrajni in zamudni. V nasprotnem primeru je kupoprodajna pogodba namreč neveljavna.

Čeprav tujcem nakup ne bo uspel, pa je na Hrvaškem trenutno na prodaj več otokov. Med drugim tudi otoček Plitvice, ta je velik 13.000 kvadratnih metrov, njegova cena pa je 350 tisoč evrov. Nakup ni tako ugoden, kot se zdi na prvi pogled. Kupec na otoku namreč ne sme graditi. Podobno je na otoku blizu Kornatov, ki stane „le“ 450 tisoč evrov, velik pa je 36.000 kvadratnih metrov.

Če že z nakupom ne bo nič, pa lahko na Hrvaškem otok za nekaj časa zakupite oziroma najamete. Predvsem primerno za tiste, ki si želijo nekaj dni ali tednov popolnega miru.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856