Otok na Kornatih - 468.000 evrov
Otok v velikosti 36.018 kvadratnih metrov se razprostira tudi do 30 metrov nad morsko gladino med otokoma Pašman in Nacionalnim parkom Kornati. Ima obliko črke L, kamnito obalo in veliko nizkih sredozemskih rastlin, tudi oljk. Cena kvadratnega metra je 13 evrov.
Otok dosega višino 40 metrov nad morsko gladino in obsega 200.000 kvadratnih metrov. Tudi na tem kornatskem otoku raste nizko sredozemsko rastlinje. Od Biograda je oddaljen približno 12 kilometrov, od otoka Murter pa približno 19 kilometrov. Cena kvadratnega metra je šest evrov.
Otok blizu Primoštena - 1.680.000 evrov
Otok leži na izjemni lokaciji le 200 metrov od obale blizu Primoštena. Poleg tega izstopa še po prodnatih plažah in borovih gozdovih, ki rastejo tu poleg nizkega sredozemskega rastlinja. Glede na to, da je velikost otoka 56.000 kvadratnih metrov, je bila oglaševana cena za kvadratni meter 30 evrov. Na oglasu je namreč žal že oznaka, da je prodan. Kdo je srečni lastnik in kaj namerava z otokom nam danes žal še ni uspelo izvedeti.
Otok blizu Hvara - 4.950.000 evrov
Še en otok iz skupine kornatskih otokov, blizu otoka Žut, z nizkimi sredozemskimi rastlinami in kamnito obalo, obsega kar 450.000 kvadratnih metrov, kar pomeni ceno 11 evrov na kvadratni meter.
Otok Dakša
Otok Dakša leži samo 500 metrov stran od zgodovinskega obmorskega mesta Dubrovnik. Ima obliko krajca, velik pa je 58.000 kvadratnih metrov. Ker uživa mediteransko klimo, na njem uspevajo borovci, ki jih je na otoku polno. Na otoku so še hiša, ki meri 250 kvadratnih metrov, čolnarna z dokom in ruševine starega samostana v izmeri 60 kvadratnih metrov. Cena ni oglaševana, ampak je 'upon request', torej na zaprosilo. Na oglasu je sicer trenutno zabeležena pripomba 'off the market', kar očitno pomeni, da je ponudba trenutno umaknjena.
Ob oglasih je tudi zapisano, da imajo na Hrvaškem tujci možnost nakupa otoka, vendar bodo morali biti pri tem potrpežljivi. Nedosledni in spreminjajoči se predpisi glede lastništva obalne zemlje so že v preteklosti predstavljali izziv za kupce iz tujine. Osnovno pravilo pri tem je, da morajo tuji vlagatelji za to najprej pridobiti dovoljenje Ministrstva za zunanje zadeve in Ministrstva za pravosodje, kar lahko traja tudi leto dni. Poleg tega je pravica tujcev do nakupa nepremičnin na Hrvaškem vezana na pravilo vzajemnosti, kar pomeni, da lahko kupite zemljo na Hrvaškem samo v primeru, da tudi vaša država omogoča nakup zemlje Hrvatom. V tem primeru je dovoljenje za nakup redko zavrnjeno. Za ZDA in Hrvaško omenjeno pravilo vzajemnosti velja.
Nadalje je zapisano, da za tujce obstaja še ena možnost nakupa nepremičnine na Hrvaškem. Katerikoli tuji investitor, ki je na Hrvaškem registriran kot pravna oseba, lahko zase pridobiva lastnino brez omejitev, ker se po hrvaških zakonih smatra kot hrvaška oseba. Tujci, ki ustanovijo na Hrvaškem podjetje ali ga že imajo, lahko kupujejo nepremičnine v imenu tega podjetja. Stroški ustanovitve podjetja znašajo približno 2.000 evrov.
Poleg tega še opozarjajo, da je urejanje hrvaškega registra nepremičnin proces, ki je še v teku in da še vedno rešujejo primere za nazaj. Potencialni investitorji morajo zato stremeti k celovitemu pojasnilu glede pravic lastništva na določeni lastnini, preden se odločijo za nakup otoka na Hrvaškem. Potrebovali boste dobrega odvetnika, da bo preveril, če ima prodajalec res izključno pravico do lastništva, ker včasih na zemljišču obstojijo konfliktni zahtevki.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV