Cekin.si
image (28)

Premoženje

Kitajska v resnici na robu propada?

Ž.K.
04. 03. 2013 19.44
18

Kitajska je v zadnjih letih najhitreje rastoče gospodarstvo na svetu. Glavno gonilo kitajske rasti je gradbeništvo. Nove hiše, stolpnice, okraji in celo mesta nastajajo čez noč. A v njih ni žive duše. Katastrofo zdaj napovedujejo celo kitajski strokovnjaki.

Kitajska v mnogo pogledih deluje kot gospodarski čudež, a vedno več je strokovnjakov, ki opozarjajo, da je njen uspeh zgrajen na majavih temeljih. Čeprav se s svojimi izdelki vedno bolj uveljavlja na svetovnem trgu, je glavno gonilo njenega razvoja še vedno intenzivno vlaganje v gradbene projekte.

Če si pri nas gradbeni projekt predstavljamo kot izgradnjo stanovanjske soseske, na Daljnem vzhodu vsako leto zgradijo kar okoli 20 mest, v katerih bi lahko živelo na sto tisoče prebivalcev, v nekaterih primerih celo več kot milijon ljudi. A v zadnjih letih se Kitajci srečujejo z neverjetnim paradoksom: mesta so zgrajena, stanovanja prodana, a v njih ne živi nihče.

Razlog za to tiči v dejstvu, da se novo nastali srednji razred boji inflacije in razvrednotenja svojega premoženja, zato išče načine, kako bi lahko svoj denar oplemenitil, a so možnosti na Kitajskem zelo omejene. V ameriški oddaji 60 minutes smo tako lahko izvedeli, da družine praktično vse prihranke vlagajo v nakup stanovanj, ki pa so zgolj investicija, v njih pa se nikoli ne preselijo.

Cene stanovanj so se v zadnjih letih, čeprav je na tisoče in tisoče praznih, celo potrojile. Povprečna cena stanovanja naj bi bila kar 45-krat višja kot povprečna letna plača kitajskega delavca. Zaradi številnih "mest duhov", kot so poimenovali novo zgrajena prazna mesta, se je kitajska vlada odločila ukrepati, saj se bojijo, da bi nepremičninski balon razneslo in da bi to uničilo ekonomijo. Tako je uvedla pravilo, da je lahko vsak Kitajec lastnik samo enega stanovanja v enem mestu.

Ukrep je zmanjšal povpraševanje, zaradi česar se je ustavilo kar nekaj megalomanskih projektov, med drugim tudi gradnja finančnega središča, ki naj bi bilo na las podobno tistemu, ki se nahaja na Manhattnu. Uradna razlaga je, da čakajo, da bodo na vseh stavbah lahko hkrati naredili fasade, a na gradbiščih že nekaj mesecev ni videti niti enega delavca.

Da se Kitajci spopadajo z velikim nepremičninskim balonom, priznavajo celo njihovi največji gradbinci. A dokler se še da služiti, se razvoj mest ne bo končal. Od gradnje je namreč odvisnih kar 50 milijonov delovnih mest, ljudje pa so že našli več načinov, kako zaobiti vladno uredbo, in še vedno denar vlagajo v prazna stanovanja.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856