Začenja se novo desetletje hitrih in stalnih sprememb. Tudi pri investicijah je treba razmišljati dolgoročno, pri čemer se je treba zavedati, da nihče ne more z gotovostjo trditi, da je nekaj najboljša naložba, poudarjajo pri Forbsu. Treba je spremljati trende, uporabiti zdravo pamet in si izdelati dober finančni načrt, nepoznavalci najbolje s pomočjo svetovalca. Kam torej vložiti denar, da bi se vam investicija kar najbolje obrestovala? Pri tehtanju je zagotovo pametno poznati besede enega najboljših in najbolj slavnih svetovnih vlagateljev Warrena Buffeta: "Pravilo številka ena - ne izgubi denarja. Pravilo številka dve - vedno upoštevaj pravilo številka ena."
→ Vezane vloge oziroma depoziti se izplačajo samo ob višjih zneskih, ko se v resnici nabere vsaj nekaj pozitivnih obresti. Donos je nizek, okoli odstotni, a vendar višji kot pri varčevalnih računih. V negotovih časih se raje odločite za fiksno in ne spremenljivo obrestno mero ter se zavedajte, da denarja ne morete dvigniti pred iztekom roka. Razen ob vnaprej sklenjenih posebnih pogojih in ob razmeroma visokih stroških.
→ Denar na varčevalnem računu se vam skoraj nič ne bo obrestoval, je pa na varnem in do njega lahko hitro pridete. Raziskava Evropske centralne banke je sicer pokazala, da Evropejci največkrat varčujemo iz previdnosti, za vsak slučaj in za težke čase, za varnejšo starost, za večje nakupe, kot so stanovanje, avtomobil, pohištvo, za potovanja in dopust, za izobraževanje in za otroke. Pričakovano, kajne?
→ Nepremičnine so pametna dolgoročna naložba (več kot 10 let), predvsem z namenom oddaje. Donosnost je v povprečju od pet- do osemodstotna, je pa odvisna od cene nepremičnine, višine najemnine, lokacije, stanja nepremičnine (koliko je vanjo treba vlagati), drugih stroškov (davek). Zelo ste odvisni od najemnika, če redno plačuje najemnino in stroške, lahko pa imate tudi izgubljeni prihodek, ker je nepremičnina lahko določeno obdobje tudi prazna. Načeloma pa še naprej velja, da je nepremičnina na zaželeni lokaciji donosna naložba in da jo boste lahko prodali naprej vsaj za ceno, ki ste jo vi zanjo plačali.
→ Veliko ponudnikov vabi k naložbam v sklade, ko vi daste denar, da vam ga strokovnjaki dobro obrnejo. Naložbene politike so različne, prav tako se razlikujejo pričakovani donosi. Vaš denar oplemenitijo z naložbami v obveznice, v različna podjetja, v delnice, v rastoče trge, v naravne vire ... Vse je odvisno od višine vplačila in časovnega obdobja varčevanja, za katerega se je izkazalo, da je najbolje, če je nekje med tremi in sedmimi leti. A pozor - višina donosov je pričakovana, ne zajamčena, kar že v osnovi pomeni tvegano naložbo. Vendar velja, da kdor ne tvega, ne pridobi, in donos je praviloma visok, povečini nekje med 15 in 30 odstotki. Lahko pa je seveda precej nižji, tudi negativen.
→ Državne obveznice načeloma veljajo za varno naložbo, saj država jamči izplačilo obveznosti iz proračuna. Seveda je pomembno, čigave obveznice kupite, saj se sicer redko, a lahko vseeno zgodi, da država ne bo mogla izplačati obveznosti, zato nujno kupujte obveznice varnih držav. Prav tako ni odveč omeniti, da lahko državne obveznice kadar koli prodate in da načeloma veljajo za donosno naložbo, vendar s spremenljivo obrestno mero. Pomembno je tudi, v kateri valuti je izdana, saj lahko izgubi vrednost, če se zniža vrednost valute glede na evro.
→ Nekoč je veljalo, da imajo delnice med pet in 10 odstotki letnega donosa, vendar ob nestabilnih in nepredvidljivih trgih že nekaj časa ni več tako. Podjetje, v katerega ste vlagali, lahko propade, na obresti vpliva stopnja inflacije ... In kaj, če se čez noč zgodi nova finančna kriza? Težko je torej izbrati pravo delnico, saj lahko podjetje propade in vse izgubite ali poči borzni balon in ste v minusu. Zato je nujno treba stalno spremljati dogajanje na borzah, za kar pa je treba imeti tudi nekaj znanja. Pri Forbsu denimo svetujejo naložbe v zdravstvo in biotehnologijo, medtem ko je že bolj tvegano kupovanje vrednostnih papirjev v energetskem sektorju zaradi nestabilnosti na naftnih območjih in globalnih sprememb.

→ Naložba v startup je tvegana, saj jih v prvih letih velika večina propade. Če vam uspe izbrati pravega in uspešnega, pa lahko na povračilo denarnega vložka in na morebitni donos čakate več let. Razen, če ne vložite v samoroga, kar pa je res, res malo verjetno.
→ Številni so blazno obogateli s prvo kriptovaluto bitcoin, katere naraščanje vrednosti se v zadnjem času umirja. Bitcoini že dolgo niso več edina digitalna valuta, Facebook razvija libro, Rusi skrivoma gram, svojo uveljavljata Kitajska in Venezuela. Razcvet in skokovito rast so bitcoini doživeli v drugi polovici 2017, nato pa je njihova vrednost strmo padla v letu 2018. A ob razvoju novih digitalnih valut je kriptotrg znova zaživel. Treba je upoštevati tudi druge pomembne vidike. Za zdaj je načeloma zagotovljena anonimnost vlagateljev, kljub nezadovoljstvu državnih regulatorjev. Vendar se tudi države počasi le prebujajo in obdavčujejo kriptobogataše. Težava pa je tudi, ker je virtualna denarnica vezana na digitalno kodo, ki jo povečini pozna samo njen lastnik, in denar je za vedno izgubljen, če nenadoma umre. Do kriptodenarnice pa se lahko z ribarjenjem dokopljejo tudi hekerji.
→ Cena zlata, ki je več desetletij veljal za varno naložbo, zdaj že več let močno niha. Zlato je bilo relativno poceni okoli leta 2000. Njegova cena se je višala do konca 2012, nato padla, trenutno je razmeroma visoka, ko je treba odšteti nekaj manj kot 1600 ameriških dolarjev za 31,1-gramsko unčo. Mogoče lahko zaključimo, da je zlato manj donosna, a verjetno zanesljiva naložba v prihodnost, saj ga lahko kadar koli prodate ali v krizi zamenjate za kaj bolj potrebnega.
Če potegnemo črto, v resnici nikoli ne vemo. Če bi radi iz privarčevanega naredili več, se vprašajte, koliko denarja imate na voljo in koliko časa ga ne boste potrebovali? Pomembno je, koliko ste pripravljeni tvegati in kolikšen donos si želite - večje kot je tveganje, večji so pričakovani donosi, a je hkrati večja nevarnost, da izgubite veliko ali celo vse. Posvetujte se s finančnim strokovnjakom, še posebej, če gre za velik znesek in če niste poznavalec. Fino je tudi razpršiti naložbe, s čimer porazdelite tveganje, ter izberite regulirano in kakovostno naložbo. Lahko pa recimo varčujete za varno starost z varčevanjem za pokojnino ali morda investirate v izobraževanje ali usposabljanje. Znanje je moč, je zaklad, ki vam ga nihče ne more odvzeti.
Pa veliko donosov, plusov in pozitivnih številk. Srečno!
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV