
Dejstvo je, da niso vsi za starše. Če nekdo čuti, da si starševstva ne želi, je najboljše, da tako tudi ostane. Ravnal bo odgovorno in ostal bo brez otrok.
Grozno pa je, ko si nekdo želi biti oče ali mama, a mu je jasno, da za to nima pogojev – finančnih, pa tudi stanovanjskih. Te dni smo na spletni strani Money zasledili članek z naslovom "Milenijci nimajo otrok, ker so predragi". Z zanimanjem smo prebrali razmišljanje novinarke Ane Lucie Murillo, ki meni, da so milenijci (po krivici) zasmehovani kot generacija, ki je odraslo življenje ne zanima, saj se ne odločajo za poroko, nakup doma ali starševstvo.
Število rojstev je leta 2020 v ZDA upadlo za štiri odstotke, kar bi lahko bilo povezano s pandemijo, ki je prinesla porast depresivnih motenj ter splošne zaskrbljenosti in tesnobnih občutkov glede naše prihodnosti. Raziskave so zaznale, da so posamezniki zaradi vseh stresnih situacij manj zainteresirani za spolne odnose. Strah, kakšna bo naša prihodnost in ali bomo sploh imeli zaposlitev, streho nad glavo in kaj za jesti, je privedel do tega, da se mlajši ne odločajo za otroke.
Tako je bilo že pred pandemijo, saj je bilo jasno, da so mladi po vsem svetu v izredno nezavidljivi situaciji. Jasno je, da je treba imeti za otroke tudi denar. Ameriške raziskave so pokazale, da trije od petih milenijcev, ki so brez otrok, teh nimajo zato, ker so otroci predragi.
Izjavo bi kdo označil za kruto, a če dobro razmislimo, je resnična. V ZDA so na primer stroški varstva otrok vrtoglavi. Že sam porod je treba plačati, koliko pa znaša, si lahko preberete v spodnjem članku. Plačati morajo tudi tiste porodnice, ki imajo sklenjeno zdravstveno zavarovanje.
Omenjena novinarka je v članku navedla, da je treba za varstvo otroka do petega leta starosti plačati okoli 13.000 dolarjev na leto. Torej mora par s povprečnimi dohodki vsako leto ošteti okoli 17 odstotkov le za varstvo otroka. Kaj pa obleke, hrana, treningi ...?
Streha nad glavo? Tudi v ZDA zaznavajo vrtoglave podražitve nepremičnin.
Zdravstvo? Podražitve, ki se odvijajo že nekaj let.
Študentska posojila? Nekateri ga odplačujejo leta in leta.
In še in še konkretnih dokazov, zakaj si nekateri, ki si želijo otroka, tega ne morejo privoščiti. Niti enega ...
So pa raziskave zaznale še eno zanimivost – višje plače pomenijo manj otrok. Razlogi so različni: lahko si privoščijo ustrezno kontracepcijo, ženske imajo karierne ambicije in ostanejo pri enem otroku, finančno kaznovanje mater (nižje plače, nezmožnost napredovanja) in drugo.
Številni starejši milenijci, ki so sedaj stari že skoraj 40 let, se šele zdaj odločajo za ustvarjanje družine. Razlogi so različni: podedovali so nepremičnino, odplačali študentska posojila, privarčevali dovolj denarja, dobili varno zaposlitev ...
Je pa tudi v ZDA veliko vprašanj o tem, zakaj se morajo ženske po porodu na delovna mesta vrniti tako hitro. Številne zaradi tega zelo trpijo, saj šest tednov po porodu (ali še prej) fizično in psihično še niso pripravljene na vrnitev na delo. Njihovi otroci pa morajo tako že zelo zgodaj v varstvo, za katero je treba odšteti ogromno denarja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV