Ker štiristo kvadratnih metrov velika vila na bregu Vrbskega jezera na jugu Avstrije ni šla v promet na klasičen način, se je lastnica odločila za prodajo prek spletne loterije. Srečka je stala le 99 evrov, kar je vzbudilo zanimanje pri več tisoč ljudeh iz celega sveta. Za kupce ni bilo omejitve glede števila kupljenih srečk. Edini pogoj je bil, da je kupec polnoleten.
Naprodaj je bilo 9999 srečk, ki so jih prodali v rekordnem času. Zadnji rok za vplačilo je bil sicer do meseca maja, vendar je bilo zaradi velikega zanimanja že ob pričetku vplačil več, kot je bilo na voljo loterijskih srečk. Lastnica hiše Traude Daniel, bo tako pred davkom in poplačilom stroškov prejela 989.901 evrov. Na kakšen način bo sedaj, ko je vplačil preveč, določila tiste, ki bodo tudi sodelovali, še ni jasno. Za pravno urejen potek loterije pa skrbi notar.
Ideja sicer ni nova, saj sta na podoben način že lansko leto prodajala hišo Angleža Alf in Kath Overy, ki sta za svojo hišo s 17 sobami zbrala 650.000 funtov, ki sta jih namenila za poplačilo svojih dolgov, varno in lagodno upokojitev ter donacijo Mednarodni zvezi za zaščito konj.
Kaj bo s skoraj milijonom evrov storila Traude Daniel, še ni znano.
Idejo o hišni loteriji bi zagotovo posnemal tudi marsikateri Slovenec, vendar stvari niso tako preproste, saj morate imeti za prirejanje iger na srečo koncesijo vlade, oziroma Urada za nadzor iger na srečo.
Sistem prirejanja iger na srečo v Sloveniji ureja Zakon o igrah na srečo, ki pravi, da igre na srečo preko interneta oziroma drugih telekomunikacijskih sredstev v Sloveniji lahko prirejajo le prireditelji, ki imajo koncesijo za trajno prirejanje klasičnih iger na srečo ali koncesijo za prirejanje posebnih iger na srečo v igralnicah. Posebne igre na srečo se smejo prirejati le v igralnicah. Prireditelji lahko prirejajo samo tisto spletno igro, ki se določi v koncesijski pogodbi, ki jo skleneta koncesionar in minister za finance.
Obdavčitev prirediteljev in dobitkov je v primeru prirejanja iger na srečo preko svetovnega spleta v Sloveniji enaka kot v primeru standardnega prirejanja iger na srečo. V primeru posebnih iger na srečo je torej obdavčen prireditelj, v primeru klasičnih iger na srečo pa prireditelj ter prejemnik dobitka.
Kar se tiče obdavčitve dobitkov pri tujih igrah na srečo, se dobitki v večini evropskih držav obdavčujejo po domicilni davčni zakonodaji države, v kateri je bil dobitek pridobljen.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV