Cekin.si
Leta in leta je preučeval matematične teorije ...

Premoženje

Metoda, s katero je kar 14-krat zadel glavni dobitek na loteriji

Š.Z.
29. 08. 2023 09.00
19

Po nekaterih izračunih imate štirikrat več možnosti, da vas bo zadela strela, kot da boste zadeli na loteriji. Statistika pa ne velja za romunskega matematika, ki je zadel 14-krat in ki trdi, da je razvil zmagovalno formulo.

Mnogi sanjarijo, kaj bi storili z osvojenim denarjem na loteriji. A večinoma vse ostane pri sanjah, saj dejansko ne zadenejo. No, drugače je s Stefanom Mandelom – romunskim matematikom, ki je kar 14-krat zadel na loteriji in hkrati ni kršil zakona. Vsaj takrat.

Sprva je dvakrat zadel v domači Romuniji, kjer je skušal dobiti dovolj denarja, da bi lahko z družino zapustil tedaj komunistično državo. Njegova mesečna plača je takrat znašala preračunano v današnjo valuto približno 80 evrov. Po dveh dobitkih se je preselil v Izrael in nato v Avstralijo, kjer je zadel še 12-krat.

Leta in leta je preučeval matematične teorije ...
Leta in leta je preučeval matematične teorije ...FOTO: Profimedia

Pravi, da je odkril pameten način, kako osvojiti glavno nagrado. Leta in leta je preučeval matematične teorije in na koncu razvil algoritem za izbiro številk. Po njegovih trditvah lahko natančno določi pet od šestih zmagovalnih številk, kar zmanjšuje število možnih kombinacij na loteriji na "samo" nekaj tisoč kombinacij. Številka je nizka glede na prejšnjih nekaj milijonov možnih kombinacij.

S prijatelji je kupil ogromno loterijskih lističev, ki jih je izpolnil po svojih izračunih. In zadel! Glavna nagrada je bila 17.000 evrov, po plačanih stroških mu je ostalo približno 3400 evrov. Preselil se je iz Romunije in začel razmišljati širše. Pridobil je nekaj vlagateljev in ustanovil nekakšen "loto sklad". Izumil je pameten sistem in računalniško izpolnil lističe z vsemi možnimi kombinacijami.

Rezultat – zadeli so na tisoče manjših nagrad v Veliki Britaniji in Avstraliji. A oblasti so se hitro odzvale – prepovedali so računalniško izpolnjene lističe in množični nakup srečk. Stefan se je zatekel k načrtu številka dve. V ameriški Virginiji je zaposlil 16 ljudi za izpolnjevanje lističev ter spet osvojil glavno nagrado in vrsto manjših nagrad. A želel je preveč – leta 1995 je bankrotiral in preživel 20 mesecev v zaporu zaradi goljufije, medtem so tudi v ZDA sprejeli zakonodajo proti njegovi strategiji.

Stefanova zmagovalna formula:

– Najprej je treba izračunati, koliko je vseh možnih kombinacij. Za loterijo s šestimi številkami od ena do 40 jih je 3.838.380.

– Vplačati je treba loterijo z visoko glavno nagrado.

– Imeti je treba dovolj denarja, da lahko vplačate vse kombinacije. Stefan je na primer pridobil 2524 vlagateljev za zmago na loteriji v Virginiji.

– Izpolniti in vplačati je treba lističe z vsemi možnimi kombinacijami.

– Po dobitku ne pozabite izplačati vlagateljev. Stefan je leta 1987 dobil 1,15 milijona evrov, v lasten žep pa je spravil "samo" 85.500 evrov.

"Rad tvegam, a se pri tem naslanjam na izračune. Zato imam vedno veliko možnosti za uspeh," je dejal Stefan leta 2012 za romunske medije. Po poročanju Business Insiderja danes upokojen uživa na odročnem tropskem otočku Vanuatu. In ni edini v stroki, ki se ukvarja z loterijo. Matematik Renato Gianella na primer ugotavlja, da so nekatere številke večkrat izžrebane kot druge. Vzpostavil je celo spletno stran, ki po njegovih trditvah pomaga ljudem izbrati ugodnejše kombinacije. Pravi, da je treba upoštevati matematične teorije in znati uporabljati matematiko, kar je poimenoval "geometrija verjetnosti".

Kaj pa, če res dobite milijone? Veliko dobitnikov namreč prej ali slej vse zapravi. Kupi ogromne vile in drage avtomobile, vse izgubi na drugih igrah na srečo, posodi nepravim ljudem. Ne zna živeti s toliko denarja. Finančni svetovalec Robert Pagliarini svetuje, da si je treba izdelati finančni načrt za trdno prihodnost. "Potrebujete odvetnika ter davčnega in finančnega svetovalca," je povedal za Business Insider. "Za vas bodo pripravili dober finančni načrt ter vas hkrati obvarovali pred javnostjo in ljudmi, ki hlepijo po vašem denarju," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861