Poročali smo, da so bili nekateri turisti neprijetno presenečeni nad ravnanjem nekaterih hrvaških menjalnic, saj so ob menjanju evrov v kune prejeli občutno manj kun, kot bi morali. Uradni tečaj je 7,52 hrvaške kune za en evro.
Hrvaškim medijem se je zdaj oglasilo še več ogorčenih turistov, a tudi domačinov, ki opozarjajo, da tovrstno ravnanje meče slabo luč na hrvaški turizem.
Zasebni ponudniki namestitev v Rovinju so spregovorili za spletno stran Glas Istre. Dejali so, da jih njihovi tuji gosti obveščajo o menjalnem tečaju, za katerega menijo, da je nepravičen. Počutijo se oropane, saj za 100 evrov dobijo le 610 kun.
"To je sramota za cel Rovinj in za vse nas. Iz petnih žil se trudimo za vsakega gosta, ne le da bi se tuji gosti pri nas počutili dobrodošle, temveč tudi varne in zaščitene. To, kar počne ta menjalnica, je klofuta vsem nam," je dejal eden od prebivalcev Rovinja in pojasnil, da gre za verigo menjalnic, ki dela sramoto domačinom in hrvaškemu turizmu.
Novinarji strani Glas Istre poročajo, da gre za menjalnice podjetja, ki je še pred kratkim odkupovalo le zlato in srebro, v zadnjem času pa je odprlo verigo menjalnic, večina pa jih je na obali.
Novinarji so obiskali eno od omenjenih menjalnic in tam izvedeli, da je njihovo početje zakonito, tečaj 610 kun za 100 evrov pa velja v vseh njihovih poslovalnicah. Le v primeru, ko stranka menja denar v višini 800 evrov ali več v kune, upoštevajo splošni menjalni tečaj, in sicer 7,4 kune za evro.
Spletna stran jutarnji.hr poroča, da so jim bralci poslali kar nekaj računov, na primer iz Omiša in Podgore, iz katerih je razvidno, da stranke za 100 evrov prejmejo le 610 kun. Novinarji zato pozivajo goste – tako tuje kot domače, naj bodo previdni, kje menjajo evre v kune.
Hrvaška nacionalna televizija HRT je poročala, da so le 20 metrov stran od menjalnice, v kateri za 100 evrov prejmete 610 kun, odkrili drugo menjalnico, v kateri boste za enako vsoto evrov dobili 730 hrvaških kun.
V podjetju, ki je tarča napadov, so dejali, da se tečaj odreja svobodno, in sicer glede na povpraševanje, ter da niso v prekršku. Opozarjajo, da provizije ne zaračunavajo, tako kot na primer nekatere banke, ki za vsako menjavo denarja zaračunajo 20 kun, kar je okoli 2,66 evra.
V Banki Hrvaške dodajajo, da tiste stranke, ki se s tečajem ne strinjajo, lahko opravljeno transakcijo stornirajo, a le tisti dan, ko je bila zamenjava opravljena.
Direktorica Turistične skupnosti v Pulju Sanja Cinkopan kljub temu meni, da gre za slabo prakso, saj je razlika med uradnim tečajem in tistim, ki ga ponujajo v "sporni" verigi menjalnic, prevelika. To meče slabo luč na turistične ponudnike, je prepričana.
Zlato pravilo: na Cekin.si večkrat poudarjamo - najprej preverite ceno, šele nato naročite. To velja povsod - v restavracijah, lokalih, trgovinah in tudi menjalnicah v tujini. Tako se boste izognili slabi volji ter dodatnemu delu s pritožbami in zahtevami o povračilu denarja.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV