Cekin.si
tampon

Premoženje

Kaj je menstrualna revščina?

M.M.
12. 04. 2022 05.00
0

V Veliki Britaniji so pred časom ugotovili povezavo med izostanki od pouka zaradi menstruacije, zato so uvedli projekt, da so vložki in tamponi na voljo vsem, ki jih potrebujejo, da bi se lahko redno udeleževali izobraževanja. Bi tako lahko bilo tudi pri nas?

Od lanskega maja so higienski vložki, tamponi in nekateri drugi menstrualni higienski pripomočki manj obdavčeni – ne več z 22-odstotno, temveč z 9,5-odstotno stopnjo DDV. Kljub temu Zveza potrošnikov Slovenije meni, da lahko na tem področju storimo več in bi bil lahko DDV le 5-odstoten. 

»Tveganje revščine je v Sloveniji za ženske višje, še posebej v primeru mater samohranilk. Z uvedbo nižje davčne stopnje bi ženskam znižali nujne življenjske stroške in hkrati sledili dobrim praksam iz tujine. Nekatere države, na primer Irska, že imajo ničelno stopnjo obdavčitve,« so prepričani in dodajajo, da ne gre za luksuzne izdelke, ampak so to nujni izdelki, ki jih ženske potrebujejo vsaj enkrat na mesec.

»Hkrati pozivamo predvsem izobraževalne (osnovne, srednje šole in fakultete) ter zdravstvene ustanove, da zagotovijo dostop do brezplačnih higienskih izdelkov. Tako, kot se pričakuje, da sta v toaletnih prostorih brezplačno na voljo toaletni papir in milo, bi morali biti brezplačno dostopni tudi ženski higienski pripomočki,« menijo. 

Menstruacija
MenstruacijaFOTO: Profimedia

Kaj je menstrualna revščina?

V ZPS so tudi razložili, kaj je menstrualna revščina. Če na primer menstruacija traja pet dni na mesec, lahko ženska oz. dekle za tampone ali vložke odšteje tudi več kot 4 evre na mesec. Znesek sicer deluje nizek, a za tiste, ki so v finančni stiski, je velikokrat tako, da se morajo odločati, za kaj bodo porabili te nizke zneske. 

Menstrualna revščina je torej pojav, ko si oseba ne more privoščiti higienskih pripomočkov. Mora izbirati, kaj bo kupila – ali higienske pripomočke ali na primer hrano, šolske potrebščine za otroka in podobno. »Zato ne more enakovredno sodelovati v vsakdanjem življenju, morda ob »tistih dneh v mesecu« ne gre v službo ali šolo,« navajajo. Ponekod v svetu so ta pojav že zaznali – na primer v Veliki Britaniji. Tam so namreč ugotovili povezavo med izostanki od pouka zaradi menstruacije in izobraževanjem, zato so uvedli projekt, da so vložki in tamponi na voljo vsem, ki jih potrebujejo, da bi se lahko redno udeleževali izobraževanja. Na Škotskem so tamponi in vložki brezplačni za vse. 

Ne le nezmožnost nakupa vložkov in tamponov ...

Je pa treba opozoriti tudi na to, da številne ženske in dekleta sicer kupijo higienske pripomočke, a jih nimajo dovolj, da bi jih redno menjavale. Tako ne morejo poskrbeti za primerno higieno v času menstruacije. 

V ZPS in Inštitutu 8. marec so pozvali predvsem izobraževalne (osnovne, srednje šole in fakultete) ter zdravstvene ustanove, da zagotovijo dostop do brezplačnih higienskih izdelkov. »Tako, kot se pričakuje, da sta v toaletnih prostorih brezplačno na voljo toaletni papir in milo, bi morali biti brezplačno dostopni tudi ženski higienski pripomočki,« so še opozorili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861