Vsako leto se ob koncu starega oz. začetku novega leta domislimo nekaj načinov, kako bi živeli bolje. Številni se odločijo poskrbeti za lastno zdravje, in sicer z redno telovadbo, zdravo prehrano in s prenehanjem kajenja oz. pitja alkoholnih pijač. Poleg zdravja se pogosto odločamo tudi za spremembo odnosa do denarja. Obljubimo si, da bomo več privarčevali ali da denarja več ne bomo zapravljali za nepotrebne stvari, ki nam le odžirajo prostor v domu in nabirajo prah.
Da smo Slovenci pridni varčevalci, dokazujejo tudi naslednji podatki: stopnja varčevanja gospodinjstev v Sloveniji je bila v letu 2020 rekordno visoka (22,6-odstotna) in četrta najvišja v EU in evrskem območju, medtem ko je bilo dolgoročno povprečje od 2008 do 2020 13,4 odstotkov.
A ne le privarčevati - Slovenci se moramo naučiti, kako denar nato še dobro investirati, saj ga bo drugače "pojedla" inflacija. Številni so zato v času epidemije privarčevani denar vlagali v nakupe nepremičnin. A slednje niso tako dobra naložba. S spodnjem članku preberite, zakaj.
A kako sploh privarčevati denar, ki bi ga potem investirali. V nadaljevanju članka vam predstavljamo nekaj tehnik varčevanja.

Sistem kovancev: na Twitterju smo zasledili zapise uporabnikov, da so čez leto vsak dan kovance iz denarnice in žepov spravili v hranilnik. Nekateri so razkrili tudi zneske, ki so se jim nabrali čez leto – 685 evrov, 474 evrov, 1460 evrov ... S tem denarjem nato nekateri plačajo poletne počitnice ali večje nakupe.
Sistem takojšnjega prenakazila: nekateri prisegajo na to, da ob nakazilu plače še isti dan določen znesek prenakažejo na varno. Po navadi je tako, da določijo mesečni znesek, ki ga vsak mesec lahko še pogrešajo, nato pa ga takoj prenakažejo.
Sistem lažne najemnine/kredita: številni živijo v lastniških stanovanjih, za katere ne plačujejo kredita. To pomeni, da jim od plače ni treba odvajati za najemnino ali obrok kredita. Lahko pa se obnašajo, kot da ga imajo. Najbolje je, da preverijo cene na trgu in si določijo znesek, ki ga bodo vsak mesec plačali za stanovanje. Ta denar naj potem porabijo, kot želijo – za počitnice, nujne nakupe, investicije ali namensko varčevanje.
Sistem 24 ur ali 30 dni: gre za izredno učinkovit sistem, ki deluje pri tistih, ki radi kupujejo brez premisleka.
Sistem razpredelnic: morda vam je bolj všeč, da si pri varčevanju pomagate z raznimi razpredelnicami. Gre za letne načrte, ki so vodeni do centa natančno. Nekaj tovrstnih razpredelnic lahko odkrijete v spodnjem članku. Natisnite jih in začnite z varčevanjem.
Kaj pa, ko nimate več motivacije?
Pri novoletnih zaobljubah je največja težava ta, da motivacija hitro usahne. To se najpogosteje zgodi zato, ker si postavimo nerealne cilje, ki jih že v prvem mesecu ne moremo doseči.
Prav tako lahko zabredete v težave, če si postavite prevelike cilje, ki so tako veliki, da so že neobvladljivi, na primer: v roku treh let želite privarčevati 6000 evrov in to je vse, kar ste se odločili. Ne veste, kako boste to storili. V takem primeru boste motivacijo izredno hitro izgubili, zato je bolje, da si določite časovno krajše in finančno manjše cilje. Določite, da morate vsako leto privarčevati 2000 evrov. Izračunajte, koliko morate na stran dati vsak mesec. Cilj je tako bolje obvladljiv, motivacija pa ne bo padla, saj boste vsak mesec videli konkreten rezultat, na katerega ste lahko upravičeno ponosni.
Dobro je tudi, da si cilj in dosežene etape zapisujete na list papirja, ki naj bo na vidnem mestu. Tako ne boste pozabili, da lepo napredujete.
Dobro je tudi, če imate vsaj eno osebo, ki sodeluje pri varčevalnem projektu ali pa vas pri tem podpira. Morda so to starši, partner, otroci, prijatelji ... Če v projektu varčevanja s ciljem sodeluje cela družina, je lahko prav zabavno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV