Cekin.si
Revolucionarni izum, ki je za vedno spremenil svet!

Premoženje

Naj bo luč!

Tony Carter
30. 09. 2009 10.22
0

Naša stanovanja že dolgo niso temačne luknje ali jame, v katerih so živeli naši daljni predniki. Odkar je Humphry Davy leta 1800 izumil žarnico in leta 1879 Thomas Alva Edison njeno konstrukcijo toliko izboljšal, da je postala primerna za širšo uporabo, so naši domovi in okolje okoli nas svetlejši, prijetnejši in varnejši.

Revolucionarni izum, ki je za vedno spremenil svet!
Revolucionarni izum, ki je za vedno spremenil svet!FOTO: iStockphoto
Premišljena osvetlitev prostorov zagotavlja kakovostno bivanje v času, ko ni dovolj dnevne svetlobe. Pravilno načrtovana osvetlitev naredi prostore prijaznejše ter omogoča prijetno in varno delo. Z igro svetlobe lahko izpostavite posamezne zanimive elemente v prostoru, ki bodo privlačili poglede, saj je mogoče s svetlobo poudariti zanimive in skriti nezanimive dele prostora, zbujamo pa lahko tudi določena čustva in dojemanje prostora.
Upoštevajte, da naj bo osnovna zahteva uporabnost, ne dizajn, zato je najbolje, da morebiti z izjemo nekaj dekorativnih svetil postavite druge vire svetlobe neopazno, naj bodo preprosti, a kakovostni in uporabni.

Glavna naloga razsvetljave je, da razsvetlijo prostor, delovno ali bivanjsko okolje ob pomanjkanju ali odsotnosti naravne svetlobe, ki jo daje sonce ali tudi odboj sončnih žarkov od našega naravnega satelita – lune.

Najboljši vir svetlobe je seveda naravni, torej sonce. A bivalni in delovni prostori niso vedno zadostno naravno osvetljeni, tudi način življenja zahteva, da preživimo veliko časa ob umetni svetlobi. Pomembno je, da že ob projektiranju hiše ali prenovi stanovanja načrtujete tudi razporeditev svetil in izberete primerna namenska svetila, ki se razlikujejo tako od lokacije uporabe kot tudi po lastnostih, ki jih potrebujete v posameznem primeru.

Postavitev luči mora zagotavljati optimalno osvetlitev za posamezen primer. Osvetlitev kuhinje, kjer so pomembne delovne površine, je povsem drugačna kot na primer osvetlitev dnevne sobe, ki naj bo namenjena sproščanju, gledanju televizije ali branju.

Svetloba v prostoru pa ima tudi dekorativen pomen. Z usmeritvijo svetlobe poudarite posamezne dele stanovanja, opremo, kot so slike, kipci, pohištvo, ali pa zakrijete pomanjkljivosti in slabosti stanovanjskega okolja. Med okrasna svetila štejemo tudi lestence, ki jih izberite v skladu s celotno podobo prostora.

Nikoli več v temi!
Nikoli več v temi!FOTO: iStockphoto

Predsoba, hodnik, stopnice

Hodniki, predsobe in stopnišča nas pričakajo ob vstopu v stanovanje ali hišo, saj si že tam lahko ustvarite vtis o podobi interierja, pa tudi o lastnikih. Praviloma so ozki, a vendarle funkcionalni, saj se tam ne zadržujemo dolgo. Dobro je, da je tak prostor osvetljen s stenskimi lučmi, ki bodo dajale dovolj svetlobe tudi na tleh, saj stropne zaradi narave opravil (recimo zavezovanje čevljev) ne pridejo do izraza. Varčne žarnice za te prostore niso primerne, ker potrebujejo nekaj časa, da zasijejo s polno močjo, razen tega pa pogosto prižiganje pomeni krajšo življensko dobo sijalke in večjo porabo energije.

Primerna in cenovno ugodna je dekorativna posredna osvetlitev z običajnimi fluorescenčnimi sijalkami, ki jih skrijete za stensko ploščo, sliko ali v fugo spuščenega stropa. Slabost takšne rešitve predstavlja prekinjena svetloba na stiku dveh cevi, zato je pomembno vedeti, kakšno dolžino bi radi osvetlili.

Naj bo luč! —Thomas Alva Edison, 1879

Prekinitvam svetlobe se lahko izognemo, če fluorescenčne cevi nadomestite s trakom svetlečih LED diod, ki so dražje, razen tega imajo tudi manjšo svetilnost. Prednost je izjemno majhna poraba energije in zelo dolga življenjska doba, zato lahko gorijo dan in noč. Z njimi se lahko tudi poigrate in na primer z LED trakom osvetlite stopnišče, kar bo predvsem ponoči prispevalo k varni hoji, seveda pa je poleg takšnega traku potrebna tudi splošna, močnejša osvetlitev.

Svetleče diode so tudi edina primerna izbira za svetila, vgrajena v tla, kajti nanje lahko stopite tudi bosi, temperatura na površju ne preseže 30 stopinj Celzija. Ker so takšne površine precej obremenjene, naj bodo luči odporne proti udarcem, seveda je potrebna zaščita proti vodi, ker boste tla najbrž tudi kdaj pomili.

Vse se začne tukaj.
Vse se začne tukaj.FOTO: Reuters

Stopnišče lahko tudi osvetlite z vgradnimi lučmi v steni, z njimi osvetlite vsako drugo ali tretjo stopnico. Svetleče diode lahko zaradi zgoraj omenjenih razlogov ostanejo prižgane tudi ponoči. Več svetlobe bodo dala halogenska svetila, ampak takšne luči se pri delovanju močno segrejejo, zato previdno pri majhnih otrocih ali starejših občanih.

Pri osvetljevanju stopnišč je zelo pomembno, da so površine, kjer hodimo, dobro osvetljene. Pri stenskih osvetlitvah stopnišča bodite pozorni, da ob hoji navzdol ne boste gledali direktno v vir svetlobe, saj nas lahko zaslepi in ne bomo videli, kamor stopamo. Če boste usmerjeno svetlobo halogenskih reflektorjev usmerili v pobarvano steno ali slike, zlahka lahko ustvarite enega najbolj privlačnih ambientov v hiši.

Dnevna soba

Dnevna soba je namenjena druženju in počitku po napornem dnevu, zato naj svetloba v njej, podobno kot popoldansko sonce, prihaja iz horizontalne smeri. Velika luč na stropu ni najbolj primerna, razmislite o izbiri stenskih in stoječih luči.

Najbolje je, da svetloba prihaja iz različnih virov, stenske luči bodo ustvarile prijetno vzdušje, s svetlobnimi snopi pa boste osvetlili dekorativne predmete.

Bivalni in delovni prostori niso vedno zadostno naravno osvetljeni, tudi način življenja zahteva, da preživimo veliko časa ob umetni svetlobi.

Razen dobre in uporabne osvetlitve gre tukaj pomisliti tudi na dekorativna svetila, ena je lahko stoječa luč ob zofi ali fotelju, druga pa spuščena stropna luč nad mizo. Ob zofi potrebujemo luč za branje, ki je lahko namizna ali talna.

Najbolje je, da izberemo model, ki ima več funkcij in indirektno mehko osvetljuje tudi strop. Če je dovolj močna, centralne luči v prostoru niti ne potrebujete. Izberite takšno svetilko, ki ima možnost regulacije, da boste svetlobo lahko prilagodili trenutnim aktivnostim.

Za gledanje televizije je primerna osvetlitev za ekranom ali ob njem. Novejši modeli televizijskih aparatov imajo vir svetlobe svetlečih diod že vgrajen ob straneh.

Ne pretiravajte, da ne bo vaša hiša izgledala kot za božič.
Ne pretiravajte, da ne bo vaša hiša izgledala kot za božič.FOTO: iStockphoto

Jedilnica

Svetilka v jedilnici naj neposredno osvetljuje površino mize. Priporočljivo je, da ima luč nad mizo možnost regulacije, izberete lahko tudi takšno, ki posredno osvetli tudi strop, s tem pa tudi prostor. Jedilnico lahko dodatno osvetlite z ambientalno svetlobo, to so lahko svetlobni kanali v spuščenem stropu ali snopi svetlobe stenskih luči. Pri kombiniranju efektov bodite previdni, da se ne bo na koncu vse svetilo in bliskalo kakor v cirkusu.

Kuhinja

Kuhinja je prostor, kjer smo dejavni večji del dneva, svetloba naj prihaja z vrha kot opoldansko sonce. Potrebujemo dobro splošno razsvetljavo ter dodatno osvetlitev delovnih površin. Po možnosti izberite takšne z varčnimi sijalkami, kajti luči v kuhinji so praviloma prižgane dalj časa.

Dobro izbrane stropne luči bodo osvetlile tudi kuhinjske delovne površine, samo kuhališče boste osvetlili z lučmi v napi nad kuhalnim elementom, delovno površino pa še dodatno z manjšimi svetili pod visečimi omaricami, za maksimalno estetiko jih lahko vgradite v dno omarice. Fluorescenčne sijalke se ne segrevajo tako močno kakor halogenske, a je njihova hladna svetloba očem manj prijetna.

Če kuhinja nima omaric, pult osvetlite s stenskimi lučmi, ki naj bodo nameščene nižje, kot so običajno. Na trgu so tudi svetila, oblikovana kot svetlobne police, zato so dodatno uporabna kot priročne odlagalne površine.

Kopalnica in WC

V kopalnici potrebujemo centralno osvetlitev z razpršeno svetlobo. To so stropne luči ali stenske niše s fluorescenčnimi sijalkami. Tudi za WC je primerna takšna rešitev, z njo se boste izognili pustosti prostora.

Z usmeritvijo svetlobe lahko posamezne dele stanovanja močno poudarite.

Pravilna osvetlitev ogledala ob umivalniku je z razpršeno svetlobo, ki prihaja z leve in desne ali celo s treh strani, tudi z zgornje. Takšna osvetlitev enakomerno osvetli obraz, to pa je ob jutranji toaleti najpomembneje predvsem za nežnejši spol.

A pri vseh kopalnicah ni mogoče, da bi svetloba prihajala s strani, najpogostejša je osvetlitev nad ogledalom. Bodite pozorni na razpršenost svetlobe, saj bo usmerjena svetloba iz luči v nekaterih že izdelanih kopalniških programih na vaš obraz metala neprijetne sence.

Zelo primerna in očem všečna rešitev so ogledala z vgrajenimi fluorescenčnimi sijalkami, katerih pozicijo lahko določite sami, razen centralne osvetlitve pa lahko kopalnico popestrite tudi s svetlečimi diodami ob tuš kabini, seveda izberite takšne, ki so primerne za uporabo v vlažnem okolju in z ločenim transformatorskim sistemom, da ne pride do električnega udara. Takšne lučke lahko namestite tudi v zunanji oblogi kopalne kadi ali v polico ob njej.

Igra svetlobe in luči.
Igra svetlobe in luči.FOTO: iStockphoto

Spalnica

V spalnici se umirimo, počivamo in spimo, zato je najbolje, da svetloba prihaja iz horizontalne smeri. Svetlobo, ki bo ustvarila ambient, bo pričarala linijska svetilka, ki naj ima regulacijo, nameščena naj bo nad vzglavje ali pa bo zastrta na nasprotni steni. Ko bo svetila s polno močjo, bo prav gotovo dovolj osvetlila celotni prostor. V spalnici so običajne tudi lučke na nočnih omaricah, tako zaradi nostalgije kot tudi zaradi uporabnosti.

Če radi berete v postelji, razmislite o stenski luči ali stoječih reflektorjih, ki bodo usmerili ozek usmerjen snop svetlobe, ki bo čim manj motil partnerja pri spanju. Dodatna osvetlitev spalnice so stenske luči, ki so lahko zgolj dekorativne, lahko pa tudi osvetlijo predale v komodi.

Če je v spalnici garderobna omara, luči namestite pred njo, da bodo osvetljevale notranjost, lahko pa se odločite za osvetlitev znotraj omare. Priporočljiva je uporaba LED-diod, ki porabijo zanemarljivo malo energije, pa tudi segrevajo se ne, s čimer boste tudi izključili možnost požara.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856