Z vidika kupcev je seveda jasno, saj mnogi še vedno čakajo, da bodo, kot bi človek pri manjšem povpraševanju pričakoval, končno padle tudi cene, predvsem na doslej zelo precenjenih lokacijah. A se to ne zgodi, zato je kupcev manj. Če ste prodajalec, vam tako ne preostane drugega, kot da se zares potrudite, da bo prav vaš oglas – v kombinaciji z razumno ceno, seveda – vzbudil pozornost potencialnega kupca.
Novogradnja v Sloveniji za 1000 evrov!
Kako vzbuditi pozornost kupca, vsekakor ve Kranjčan, ki prodaja hišo v Rogaški Slatini. Oglas pravi: ROGAŠKA SLATINA, ZAGAJ POD BOČEM 100 m2, samostojna, zgrajena l. 2005, 5.200 m2 zemljišča, dvostanovanjski objekt 3. gradbena faza, voda, elektrika v bližini, zemljišče primerno za vinograd, sadovnjak, južna lega, odlična lokacija! Cena: 1.000,00 EUR.
In prav teh 1000 evrov je očitno odlična vaba. Poklicali smo prodajalca, ki nam je povedal, da je 1000 evrov seveda vaba, saj je v oglasu dodatno zapisano 'cena po dogovoru', da pa je tudi prava cena zelo ugodna. Taktika zaenkrat uspeva predvsem v tem smislu, da ga kliče ogromno ljudi, ki ga sprašuje, ali gre za šalo, med njimi pa je tudi precej tistih, ki jih ogled nepremičnine in možen nakup zares zanimata.
Ali mu bo sredi nepremičninskega mrtvila sicer zanimivo nepremičnino res uspelo prodati, bo pokazal čas, a zanimanje mu je uspelo vzbuditi.
Kako napisati dober nepremičninski oglas?
Začeti bo seveda treba z dobrim oglasom. Ta naj ne bo predolg in vsebinsko zapleten, seveda pa mora izpostaviti dobre lastnosti vaše nepremičnine. Najprej si zamislite vašega potencialnega kupca. Če živite v sodobni, pravkar zgrajeni pasivni hiši ali pa prodajate staro meščansko vilo, so vaša ciljna publika povsem različni kupci. Tako je v prvem primeru zelo pomembno poudariti, da gre za sodobno arhitekturo, v drugem, namenjenem ljubiteljem starejših gradenj, pa izpostaviti morda star kamin ali druge arhitekturne prvine, značilne za obdobje, v katerem je bila nepremičnina zgrajena.
Kljub temu da si zdaj že približno predstavljate potencialnega kupca, pa je priporočeno, da se pri opisih posesti izognete frazam, kot so družinam prijazno, hiša v ekskluzivni soseski in podobno, saj si lahko zožite krog potencialnih kupcev. Raje zapišite klasične podatke – npr. štiri spalnice in mirna soseska.
Namenite kakšno besedo tudi notranji opremi, pri tem je dobro izpostaviti tudi blagovne znamke, če gre za opremo in dodatke dražjega cenovnega razreda.
Preberite tudi oglase neposredne konkurence, se pravi oglase prodajalcev podobnih nepremičnin. Če vsi poudarjajo veliko teraso in če jo ima tudi vaša nepremičnina, jo seveda poudarite, poiščite pa tudi značilne razlike med vašo in ostalimi nepremičninami.
Bodite previdni pri uporabi 'kodnih besed', ki se jih pogosto najde v oglasih, kupci pa jih iz izkušenj razumejo nekoliko po svoje. 'Udoben' tako pogosto pomeni majhen, 'dobro ohranjen' in ostali 'dobro ohranjeni starinski detajli' pa pogosto kričijo 'nujna prenova'.
Tudi izraz zelo 'zainteresiran prodajalec' lahko v očeh kupca pomeni marsikaj, zato svojo 'zainteresiranost' raje izrazite že z dovolj ugodno izhodiščno ceno kot z besedo, ki bi naj pomenila, da ste 'prijazni in boste kupcu vse natančno razložili'.
Seveda marsikdo v oglasu kakšno podrobnost tudi olepša, a poskušajte se držati načela, 'ne laži'! Če ne prej, se bodo težave pojavile, ko se bodo kupci pojavili na vaših vratih in bodo razočarani. Če imate majhno stanovanjce, torej ne pišite, da gre za velike prostorne sobe. Prodali tako ne boste, boste pa zapravili veliko časa z ogledi.
Na koncu pa imejte v mislih, da fotografija pove več kot 100 besed, zato oglas opremite s slikovnim gradivom. A ne kakršnim koli. Fotografije naj bodo jasne, dobro posnete s primernim fotoaparatom (mobilnik ni najboljša izbira), v času dobre dnevne svetlobe in naj izpostavijo dobre strani vaše nepremičnine.
V množici oglasov si namreč kupec želi izločiti neprave oglase še preden se loti klicanja prodajalcev, zato so fotografije odličen pripomoček. Marsikdo si, še posebej na spletu, oglasa brez fotografije, sploh ne ogleda več. Ampak kot rečeno – iz fotografij naj bo jasno, kaj prodajate. Marsikdo se namreč, namesto da bi fotografiral predmet prodaje, raje odloči za lepo fotografijo okolice ali kakšnega detajla, s čimer sicer ni nič narobe, če ni to edina fotografija, ki jo prilagate oglasu.
Preklikali smo nekaj nepremičninskih oglasov na slovenskih spletnih oglasnikih. Tukaj je nekaj primerov napačnih slikovnih prilog oglasom!
Komentarji (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV