Tako doma kot v tujini se pogosto prodajajo ukradena, predelana ukradena in tudi poškodovana vozila, ki so bila popravljena z deli ukradenih vozil, opozarjajo policisti.
Policija svetuje, da ste pri nakupu rabljenega vozila pozorni na:
- Nekdo prodaja razmeroma novo vozilo, pa je že tretji ali četrti lastnik. Gre za zelo sumljivo zadevo, saj je več kot očitno, da je z vozilom nekaj narobe.
- Prodajalci se trudijo, da so pri prodaji zelo prepričljivi. Predstavljajo se kot posredniki pri prodaji – prodajajo za prijatelje, znance ali sorodnike. Gre za nenavadno situacijo. Zakaj ne prodaja lastnik?
- Vedno zahtevajte originalno dokumentacijo vozila. Torej: prometno dovoljenje, račune, kupoprodajne pogodbe, zavarovalno polico, zeleno karto, homologacijo, servisno knjižico, dokazila o plačanih dajatvah ... Ne zadovoljite se s fotokopijami ali obljubami, da vam bodo dokumente posredovali naknadno.
- Dokumentacijo vozila natančno preverite. Lahko je namreč ponarejena ali prenarejena. To pomeni, da so podatki nečitljivi ali delno izbrisani. Bodite pozorni tudi na nečitljive, zamazane ali delno izbrisane pečate uradnih organov. Preverite, ali je organ, ki je naveden na pečatu, istoveten organu, ki je izdal dokument. Pozorni bodite tudi na slovnične napake v besedilu dokumenta ali pečata ...
- Pozorni bodite na podatke o vozilu, vpisane v dokumentacijo, in jih primerjajte z dejanskim stanjem vozila. Preverite, ali se ujemajo barva vozila, tip motorja (prostornina in moč motorja, tip goriva ...), oblika karoserije (karavan, limuzina, coupe, kabriolet), oprema vozila glede na model, letnik vozila ...
- Preverite, ali se podatki o številki šasije ujemajo s podatki v prometnem dovoljenju in ostalih dokumentih. Preverite tudi vsa mesta, kjer so številke šasije. Številka je vtisnjena v pločevino, navadno pod pokrovom motorja, na nalepki s tovarniškimi podatki. Pri nekaterih vozilih je številka šasije tudi na armaturi vozila pod vetrobranskim steklom.

- Poškodovana vozila so morda popravljena z deli, ki izvirajo iz ukradenih vozil, zato si vozilo natančno oglejte. Bodite pozorni na primer na to, ali so pod barvo na delih karoserije vidne sledi druge barve). Če opazite, da je bilo vozilo poškodovano, se pozanimajte, kje in kako je bilo popravljeno, in zahtevajte na vpogled račun za popravilo in rezervne dele.
- Številke šasije vozila so lahko prenarejene, ponarejene ali zamenjane. Pozorni bodite na morebitne poškodbe ali vidne sledi predelave na številkah ali v njihovi neposredni bližini. Prav tako je sumljivo, če se na številkah ali v okolici številk lušči lak ali če so številke že zarjavele.
- Če opazite, da so na vozilu odstranjene proizvodne nalepke, servisne nalepke ali morda zbrušene številke, ki so bile vgravirane na stekla, je to znak, da je prodajalec želel prikriti identiteto vozila.
- Pri nakupu rabljenega vozila zahtevajte tudi rezervne ključe.
- Ob nakupu takoj poskrbite za prepis vozila. Najbolje je, da se s prodajalcem dogovorite tako, da mu celotno kupnino za vozilo izročite šele po opravljenem prepisu.
Vir podatkov in nasvetov: slovenska policija.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV