Nemška nogometna liga (DFL) tehta odločitev o tem, da bi profesionalnim nogometašem omejila najvišjo možno plačo. Glede na to, da gre za zneske, ki so resnično vrtoglavi, se marsikdo sprašuje, na podlagi katerih izračunov so prišli do takšnih številk in ali so te plače sploh realne.
Toda, ali je sploh možno, da bi omejili najvišje možne zneske plačila? Predlagatelj zakona je Thomas Oppermann iz nemške levosredinske stranke SPD in podpredsednik nemškega parlamenta. Naročil je izračun, s katerim bi raziskali, ali je omejitev sploh mogoča, raziskovalci pa so sporočili, da je in da z njo ne bi kršili pravil.
Strokovnjak za športno pravo Jan F. Orth pa opozarja, da gre za izredno kompleksno vprašanje. Meni, da bi se morali posvetiti iskanju rešitve za evropski nogomet, ne samo za nemškega. Pri tem bi pričakoval, da bi sodelovala tudi Uefa.

Postavitev zgornje meje pri plači se je pokazala kot zelo dobra v ameriškem športu, na primer v NBA ligi, poročajo tuji mediji. Tam se vsako sezono dogovorijo o zneskih, ki jih lahko klubi namenijo za plače igralcev. Določena je le najnižja minimalna plača, ki jo lahko prejme igralec.
Z omejitvijo, koliko lahko klubi porabijo za plače košarkarjev, so onemogočili lastnikom, da bi kupovali le najboljše igralce, saj bi to pomenilo, da bi lahko en klub privabil le vrhunske športnike, saj bi jim obljubil sanjske vsote denarja. Tako pa se dobri igralci razporedijo med številne klube.
A vrnimo se nemškemu nogometu. Sindikat nogometnih igralcev meni, da omejitev najvišje plače ni smiselna, saj ceno igralca definira trg.
Vemo, da se je nogomet znašel v (manjši) krizi, ko je izbruhnila pandemija novega koronavirusa. Zato so se odprla številna vprašanja o smiselnosti visokih plač, ki jih prejemajo nekateri igralci. Ogroženo je bilo delovanje nekaterih klubov, vodstva in sami igralci pa vedo, da je treba redefinirati določene zneske.
Če pogledamo prihodke evropskih klubov, vidimo, da so zneski zelo različni, s tem pa je tudi ustvarjena neenakost. Poročilo Deloitta je januarja pokazalo, da ima največ prihodkov, in sicer 676 milijonov evrov, angleški klub Manchester United. 674,6 milijona evrov prihodkov je imel Real Madrid. Nemški Schalke 04 je na primer na 16. mestu, in sicer z 230,2 milijona evrov prihodkov. In prav Schalke 04 se je zadnje mesece boril s hudimi finančnimi težavami.
Milijoni za nekatere nogometaše
Poglejmo na primer najboljšega nogometaša na svetu Lionela Messija. 33-letnik velja za najbolje plačanega nogometaša na svetu in le za eno sezono zasluži 70 milijonov evrov. Gre za pogodbo, ki jo ima podpisano z Barcelono.
Na drugem mestu je Cristano Ronaldo, ki v Juventusu zasluži 56 milijonov letno.
Kot vidimo, gre za ogromne zneske, številni pa se že dlje časa sprašujejo o smiselnosti teh zneskov. Še posebej v luči korona krize, ki je zamajala delovanje nekaterih klubov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV