Cekin.si
Klub napovedanemu padcu cen večjega vala povpraševanj po stanovanjskih posojilih trenutno ni.

Premoženje

Nepremičnine so, posojila tudi, kupcev pa še vedno bolj malo

N.Š.
19. 04. 2010 12.07
2

Čeprav je ponudba nepremičnin na trgu velika, je kupce trenutno težko najti. Tudi banke, ki vse bolj intenzivno oglašujejo svoja stanovanjska posojila, kakšnega večjega povpraševanja po njih ne opažajo.

Klub napovedanemu padcu cen večjega vala povpraševanj po stanovanjskih posojilih trenutno ni.
Klub napovedanemu padcu cen večjega vala povpraševanj po stanovanjskih posojilih trenutno ni.FOTO: iStockphoto

"Res pa je, da 'tradicionalno najboljši meseci' šele prihajajo,“ je optimističen Gorazd Mavretič iz NLB. Kar nekaj gradbincev in nepremičninskih posrednikov sicer krivdo za mrtvilo na slovenskem nepremičninskem trgu pripisuje medijem, ki ljudem menda nerealno obljubljajo, da bodo cene stanovanj padle. Na odgovor, kaj se bo s cenami zares zgodilo, bomo najbrž resda morali še nekoliko počakati, a gradbena podjetja, ki so trenutno v vse prej kot zavidljivi situaciji, bodo stanovanja po trenutnih cenah težko prodala. Kupci pa medtem očitno čakajo, da se tudi v praksi začne izvajati napoved Vegradove Hilde Tovšak, da bi lahko stanovanja, ki se sedaj prodajajo tudi za več kot 3.000 evrov /m2, s sicer manjšim dobičkom, prodajali tudi za 1.800 evrov/m2.

Banke mrzlično oglašujejo posojila in nižajo pribitek na euribor

Pribitek je pri večini bank, odvisno od ročnosti, med 2,10 in 2,90 odstotne točke, nekatere pa so ga zdaj znižale pod 2 odstotni točki. Euribor je trenutno sicer nižji kot na začetku leta, saj se je trimesečni znižal z 0,700 na 0,646 odstotka, šestmesečni pa z 0,996 na 0,956 odstotka. A poznavalci svarijo pred pretiranim veseljem. Euribor naj bi se začel dvigovati že konec leta, kar naj bi posojila precej podražilo.
Kljub vsem oglaševanim ugodnostim in napovedanemu padcu cen nepremičnin pa v NLB, Abanki in Reiffeisen banki povečanega povpraševanja po stanovanjskih posojilih ne opažajo. So pa v NLB zadovoljni, da je kar 80 odstotkov vseh, ki iščejo informacije o stanovanjskem posojilu, resnih kandidatov za njegov najem. Natančnih podatkov o razmerju med "povpraševalci“ in tistimi, ki se za posojilo na koncu zares odločijo, banke sicer nimajo.

So pa večje povpraševanje in sklepanje posojil med vprašanimi bankami zasledili v SKB banki, kjer uspeh pripisujejo prilagoditvi ponudbe vsakemu posamezniku. "Nudimo prav posebej ugodna posojila s fiksno obrestno mero, ki prinašajo varnost, saj je obrestna mera enaka celotno obdobje odplačevanja posojila, tako da kreditojemalec ni izpostavljen rasti referenčne obrestne mere, na primer euriborja, ki lahko zaradi naraščanja in padanja precej vpliva na višine mesečnega obroka. Kreditiramo do 100 odstotkov vrednosti investicije. Posojilo, zavarovano s hipoteko, pa lahko kreditojemalec vzame v višini do 70 odstotkov vrednosti nepremičnine, ki jo zastavlja. Odplačilna doba je tudi do 25 let, pri zavarovanju prek zavarovalnice do 15 let . Odvisno od vrste zavarovanja je tudi možnost 100-odstotnega izplačila gotovine,“ pojasnjuje SKB-jeva predstavnica za stike z javnostmi Jelka Novak Katona.


NLB, SKB, Reiffeisen in Abanka imajo posebne ponudbe, pripravljene tudi za zaposlene za določen čas, a boste posojilo, če ne boste zastavili kakšnega drugega dovolj vrednega premoženja, večinoma dobili le za tako dolgo, kot imate sklenjeno pogodbo o zaposlitvi. "V ponudbi imamo tudi posojila z jamstvom države, ki omogočajo še ugodnejše kreditiranje,“ pojasnjuje Gorazd Mavretič iz NLB.
Vendar pa jamstvena shema pri državljanih lani ni bila preveč priljubljena. Banke so tako razdelile manj kot 3,5 milijona evrov jamstev za stanovanjska posojila oziroma le okoli 11 odstotkov in pol predvidenih sredstev. Vzroki za slab odziv naj bi bili tudi v dejstvu, da so posojila z državnim jamstvom enako draga ali zaradi provizije celo dražja od drugih stanovanjskih posojil.

 

Če imate težave z odplačevanjem posojila, o tem čim prej obvestite banko, pravijo bankirji.
Če imate težave z odplačevanjem posojila, o tem čim prej obvestite banko, pravijo bankirji.FOTO: iStockphoto

Rubežev zastavljenih nepremičnin je vse več

Banke o natančni številki zaseženih nepremičnin modro molčijo, priznavajo, da ljudje posojila res vse težje odplačujejo, in trdijo, da se da marsikaj dogovoriti, če le pravočasno razkrijete svoje težave. Mira Babič iz Abanke pojasnjuje, da je posojilojemalcu še pred sklenitvijo posojila na voljo sklenitev zavarovanja za primer brezposelnosti, ki krije šest mesečnih obrokov. "Ob zmanjšani plačilni sposobnosti stranki ponudimo podaljšanje odplačilne dobe in s tem nižji obrok – sklene se aneks k pogodbi, kjer je dogovorjena nova nižja anuiteta, glede na novo odplačilno sposobnost posojilojemalca, in s tem se podaljša doba odplačevanja posojila. Če je stranka samo začasno nesposobna odplačevati posojilo in bo problem rešljiv čez največ pol leta, pa se stranki ponudi moratorij na odplačilo obveznosti. V času moratorija se anuitete ne plačujejo in po končanem moratoriju stranka nadaljuje s plačilom obveznosti. Moratorij ni del redne kreditne ponudbe, stranki se ponudi samo individualno, ko obstajajo dokazljivi razlogi za začasno nesposobnost odplačevanja posojila,“ še dodaja Babičeva.

Kljub vsemu pa Slovenci stanovanjska posojila še vedno večinoma zavarujemo s hipoteko, pravi Petra Ravnikar iz Raiffeisen banke. Večina druge možnosti niti nima. Zaradi možnega nihanja cen nepremičnin in negotove situacije zaradi vse večjega števila brezposelnih pa banke tudi pri stanovanjskih posojilih večinoma ohranjajo strožje pogoje zavarovanj, zahtevajo dodatne varovalke.
Natančna preučitev ponudbe vseh bank in dobro vedenje, kakšno posojilo ste pravzaprav najeli, vas tako lahko obvarujeta pred marsikatero neprijetno situacijo v prihodnosti. Navsezadnje stanovanjsko posojilo pogosto pomeni obveznost, dolgo kar četrt stoletja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861