Cekin.si
Družina

Premoženje

S 1. 2. nove meje dohodkov: kaj to pomeni za otroški dodatek?

M.M./STA
31. 01. 2019 09.52
0

Kaj to pomeni za tiste, ki prejemajo določene pravice?

Z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so sporočili, da je ministrica Ksenija Klampfer izdala Odredbo o uskladitvi mej dohodkov za letne pravice za leto 2019.

To pomeni, da se s 1. februarjem 2019 usklajujejo meje dohodkov pri posameznih pravicah, in sicer za 1,4 odstotka. Meje dohodkov se tako uskladijo pri pravici do otroškega dodatka, do državne štipendije, do znižanega plačila vrtca, ter pri pravici do subvencije malice za dijake.

Kaj to pomeni?

Na ministrstvu so razložili, da je na primer družina, ki trenutno prejema povprečni mesečni dohodek na osebo v višini 310 evrov, trenutno uvrščena v 3. dohodkovni razred, zaradi dviga mej dohodkov pa bo sedaj uvrščena v 2. dohodkovni razred in bo posledično lahko upravičena do višjega otroškega dodatka.  

A so pri tem opozorili, da se navedeno upošteva šele ob vložitvi nove vloge za otroški dodatek ali morebitni spremembi med prejemanjem otroškega dodatka, ne pa že tudi med samo upravičenostjo do otroškega dodatka, saj dvig mej dohodkov ne predstavlja zakonsko določene spremembe, na podlagi katere se lahko izda nova odločba. 

"Pri tem tudi poudarjamo, da se pri letnih pravicah praviloma upošteva dohodek iz preteklega leta, kar pomeni, da bo zvišanje minimalne plače na letnih pravicah praviloma lahko vplivalo šele v letu 2020, ko bodo izdane dohodninske odločbe za leto 2019. Zvišanje plače ni sprememba, zaradi katere bi se izdajale nove odločbe," so poudarili. 

Družina
DružinaFOTO: Thinkstock

Kako bo dvig minimalne plače vplival na socialne in družinske prejemke?

Ministrstvo se je pred dnevi odzvalo na pobudo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), da je potrebno zaradi povišanja minimalne plače v letu 2019, še posebej pa v letu 2020, čim prej ustrezno prilagoditi in povišati meje povprečnega mesečnega dohodka na osebo (v evrih), ki v skladu z Zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS) določajo upravičenost in zneske družinskih denarnih prejemkov (otroški dodatek, državna štipendija) in znižanih plačil vrtca ter subvencij (za malice, kosila, itd.). 

Kaj je ministrstvo odgovorilo? Zaradi dviga minimalne plače se ne predvideva bistven vpliv na socialne in družinske prejemke, saj se razlika (pri otroškem dodatku, plačilu vrtca, državni štipendiji – letnih pravicah) porazdeli med vse družinske člane. Omenili so tudi uskladitev meje dohodkov, ki bo začela veljati od jutri naprej.

"Naj ob tem še dodamo, da na ministrstvu stremimo k temu, da bi zaposleni posamezniki lahko dostojno živeli od prejemkov iz dela in ne socialnih transferjev. Slednji so v prvi vrsti namenjeni tistim, ki si zaradi takšnih ali drugačnih okoliščin (starost, bolezen, brezposelnost, invalidnost,...) niso sposobni sami zagotoviti dostojnega preživetja. Zmanjševanje tveganja revščine med zaposlenimi in njihove odvisnosti od socialnih transferjev je bil tudi eden glavnih argumentov ministrstva za podporo predlaganim spremembam zakonodaje na področju minimalne plače," so še poudarili na pristojnem ministrstvu. 

Nihče ne bo na slabšem, nekateri bodo na boljšem

Nobena družina po novem ne bo na slabšem, so zagotovili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Nekatere pa bodo na boljšem. Če jim je do zdaj le malo manjkalo, da bi bili upravičeni do uvrstitve v višji dohodkovni razred denimo pri otroškem dodatku, bo s temi spremembami res prišel v višji razred.

Povprečni mesečni dohodek na osebo v prvem dohodkovnem razredu za otroški dodatek od 1. februarja znaša do 188,02 evra, v osmem dohodkovnem razredu pa od 856,57 do 1034,14 evra. Po podatkih ministrstva je bilo upravičencev do otroškega dodatka lani 294.149, izplačana sredstva v ta namen pa so znašala več kot 246 milijonov evrov.

Subvencija malice za učence pripada tistim, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku ali državni štipendiji, ne presega 553,63 evra. Subvencija kosila pa pripada tistim učencem, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo, ugotovljen v odločbi o otroškem dodatku, ne presega 376,05 evra.

RazredPovprečni mesečni dohodek
1.

do 188,02

2.

od 188,03 do 313,37

3.

od 313,38 do 376,05

4.

od 376,06 do 438,72

5.

od 438,73 do 553,63

6.

od 553,64 do 668,53

7.

od 668,54 do 856,56

8.

od 856,57 do 1034,14

 

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891