
V bivanjskih in delovnih prostorih preživimo večino časa, kar ni vedno najbolj zdrava odločitev. Slaba kvaliteta zraka, razni alergeni, plesni, pršice in različne kemikalije, ki so v predmetih, gradbenih materialih in v zraku...
Najpogosteje zaznamo, da je nekaj narobe, v obliki glavobola, pečejo nas oči, srbi nas koža – strokovnjaki govorijo o 'sindromu bolne hiše'.
Gradbeni materiali, sredstva za obdelavo materialov in tudi postopki gradnje imajo največji vpliv na bivalno okolje in stanovanjsko klimo. Barve in laki, lepila, sredstva za varovanje lesa lahko vsebujejo močne strupe, ki jih nato počasi oddajajo v okolje.
Pohištvo, ki je narejeno iz ivernih plošč, lahko še leta oddajajo formaldehid, ki je precej strupen in ga je obilo v veznih ploščah, iz katerih so naredili pohištvo.
V nekaterih bolje opremljenih lekarnah, predvsem v tistih preko severne meje, lahko dobite tudi testerje, s katerimi določite koncentracijo formaldehida v zraku in določite okvirni vpliv na vaše zdravje.
Popolnoma razumljivo je, da strokovnjaki priporočajo redno in dosledno ter učinkovito zračenje prostorov, a to vedno ni možno, še posebej, če je zunaj onesnažen zrak ali nizke temperature.
Če je le možno, pri gradnji uporabljajte ali zahtevajte naravne materiale, kot so naravni, poln les, naravna ovčja volna, bombaž, pluta ali kamen. Seveda kaj takega ni poceni, a moramo vedeti, da je najbolj dragocena stvar naše zdravje.

Žal zaenkrat še ni enotne evropske oznake, kateri materiali so okolju in zdravju prijazni, a neke smernice posamezne države že imajo. V Nemčiji boste na tovrstnih produktih našli Modrega angela, v Avstriji Zeleno drevo.
Če že nimamo drugačne možnosti, strokovnjaki svetujejo, da v dom naselimo veliko zelenih rož, ki bodo seveda blagodejno vplivale na ozražjen in mikroklimo našega stanovanja. Zračimo redno in pošteno, najmanj dvakrat dnevno, na stežaj odprimo okna za pet do deset minut, da se zrak zamenja.
Nekateri v zimskih mesecih odprejo okno le na pol, pri vrhu, a je to zelo neučinkovito ter ekonomsko potratno, saj boste le segrevali zunanji zrak, medtem ko se v sobi zrak ne bo nič kaj zamenjal. Odprite na široko, prezračite in zaprite.
Zračna vlažnost naj bi znašala med 40 in 60 odstotkov. Če je zrak presuh, bodo spet v pomoč sobne rastline, ki bodo vsaj nekoliko odstranile stupene snovi, kot so formaldehid in ogljikov monoksid ter zmanjšale trdne delce in prah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV