Cekin.si
Ali bodo voditelji prisluhnili pozivom ultra bogatih?

Premoženje

Nudijo denar. Zakaj ga države ne vzamejo?

M.M.
16. 07. 2020 08.18
0

Najbogatejši na svetu oz. 83 njih je znova pozvalo, naj države zvišajo obdavčitve ultra bogatih. Menijo, da je sedaj pravi trenutek, saj bodo sredstva potrebna za okrevanje po pandemiji, ki je prizadela svet.

Prepričani so, da imajo bogataši, ki imajo na računih milijarde in milijone, sedaj ključno vlogo pri "celjenju sveta". Podpisniki so se poimenovali kot "Milijonarji za človeštvo", poziv pa so med drugimi podpisali soustanovitelj sladoleda Ben and Jerry's Jerry Greenfield, scenarist Richard Curtis in filmska režiserka Abigail Disney ter njena brata Tim in Ben. Med podpisniki je tudi najbogatejši človek na Novi Zelandiji Stephen Tindall. Skupina podpisnikov meni, da svet krize ne bo mogel rešiti z dobro voljo najbogatejših oz. s tem, koliko jim bodo najbogatejši prostovoljno podarili denarja. 

Pravijo, da niso tisti ključni akterji v tej krizi, saj ne skrbijo za bolne in ne vozijo reševalnih vozil, kot na primer zdravstveni delavci. Prav tako ne polnijo polic v trgovinah in ne dostavljajo hrane. Zato pa imajo veliko denarja, ki je v tem trenutku potreben za boj zoper pandemijo, potreben pa bo tudi v naslednjih letih, ko bo svet okreval po zaključeni zdravstveni krizi. Poudarili so, da dolgujejo delavcem, ki rešujejo svet pred koronakrizo, za to pa prejemajo nizka plačila. Opozarjajo, naj se države za višje obdavčitve bogatih odločijo čim prej, saj menijo, da bo morda prav kmalu prepozno za ukrepanje. S tem denarjem bi lahko zaščitili zdravstveni, izobraževalni in socialni sistem pred kolapsom. Bogataši, ki so izjavo podpisali, se zavedajo, da je tudi zanje potreben dober zdravstveni sistem, saj lahko tudi sami zbolijo.   

Ali bodo voditelji prisluhnili pozivom ultra bogatih?
Ali bodo voditelji prisluhnili pozivom ultra bogatih?FOTO: AP

Številne države o višjih davkih že razmišljajo, a ne le za bogate, temveč za vse državljane. O tem, da bi bogataše bolj obdavčili, razmišljajo ruske oblasti. V Španiji pa že namigujejo na to, da bo treba sprejeti ta ukrep, ki bo prizadel prav vse državljane. 

Podpisniki izjave pravijo, da se oni ne borijo za službe in preživetje, tako kot številni ljudje po svetu. Ljudje ostajajo brez dela, domov, brez sredstev za hrano. Skupina super bogatih opozarja, da bi lahko kriza po pandemiji vztrajala desetletja ter bi lahko več kot pol milijarde ljudi po svetu potisnila v revščino. 

Zato so znova pozvali voditelje vlad, naj zvišajo davke najbogatejših, denar pa naj pošteno porabijo. 

Britanska spletna stran BBC poroča, da je najbogatejši človek na svetu Jeff Bezos, ustanovitelj Amazona, tarča kritik, saj je med pandemijo zaslužil ogromno denarja s spletno prodajo. Njegov in zaslužek podjetja se štejeta v milijardah, ki so jih dobili med pandemijo. Bezos je v tem času ljudskim kuhinjam v ZDA podaril 87,5 milijona evrov, za kar kritiki menijo, da je glede na njegov zaslužek sramotno malo. Gre za manj kot 0,1 odstotka njegovega premoženja. 

To ni prvič, da superbogataši pozivajo, naj jih države obdavčijo z višjimi stopnjami: 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861