V Estoniji imajo nizko rodnost. Podatki iz leta 2016 kažejo, da ženska rodi 1,598 otroka. In po novem v državi velja: večja kot je družina, bolje je. Namreč, družina z najmanj tremi otroki poleg otroških dodatkov mesečno dobi od države še 300 evrov pomoči. Ukrep so sprejeli za povišanje rodnosti in več kot očitno se jim obrestuje - število rojstev narašča in leta 2018 se je v državi rodilo 600 več otrok kot poprejšnje leto. Narašča tudi število prebivalcev, in sicer nekaj na račun priseljevanja (med letoma 2017 in 2018 se je v državo priselilo več kot 6000 delovno sposobnih ljudi) in manj izseljevanja, ugotavljajo pri Svetovnem gospodarskem forumu. Kljub spodbudnim rezultatom so v načrtu novi ukrepi, država si je kot prioriteto postavila sprejem dolgoročne strategije za povečanje prebivalstva.
Res se svetovno prebivalstvo stalno povečuje. Do leta 2030 bo na Zemlji predvidoma 8,6 milijarde ljudi. Najhitreje narašča število prebivalcev v Indiji, Nigeriji, Pakistanu in Etiopiji. V veliki večini drugih držav se rojeva vse manj otrok, saj se mnoge ženske enostavno ne odločajo več za materinstvo. Razlogi so zelo različni, med najpogostejšimi sta okoljska kriza in visoki stroški družinskega življenja, pomemben dejavnik pri odločanju za družino pa je tudi enakopravnost med spoloma. Neenakopravnost je namreč izredno pereč problem. podatki Svetovnega gospodarskega foruma kažejo, da je vrzel med spoloma še vedno 68-odstotna, po podatkih Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) pa se več žensk odloči za materinstvo v državah z večjo enakopravnostjo.
Za ohranitev populacije bi morala vsaka ženska roditi 2,1 otroka. Čeprav je rodnost zelo različna od države do države, pa v globalnem smislu upada. V Evropi je bila leta 2017 recimo 1,59, v Sloveniji pa leta 2018 po podatkih Statističnega urada 1,61 otroka na žensko. In zakaj je omenjeno zelo pereče? Ker Evropska unija ob nespremenjenem strmo padajočem trendu ne bo imela dovolj zaposlenih, ki bi vplačevali v pokojninsko blagajno za vzdrževanje vse obširnejše populacije starostnikov. Tudi zato se v številnih modernih državah odločajo za spodbude in različne oblike pomoči za družine. Tako na državni kot tudi na lokalni ravni. Zaradi upada rojstev od leta 2013 v finskem Lestijärvi vsaki ženski ponujajo okoli 10.000 evrov otroškega dodatka, ki ga prejme v 10 letih od poroda. Od uvedbe ukrepa se v mestu rodi dvakrat več otrok, kar je ogromno za državo, ki že od leta 1969 ni dosegla zaželene stopnje rodnosti.
Globalna stopnja rodnosti med letoma 2007 in 2017:
Ukrepi v Franciji, a rodnost vseeno upada
Francija je na primer država, ki med članicami OECD nameni največ denarja za družinsko politiko. Ima posebne olajšave za velike družine - več kot je otrok v družini, manj davkov plačata starša. Država poleg otroškega dodatka in subvencioniranega varstva predšolskih otrok podari še 900 evrov enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka. A čeprav je število rojstev v Franciji najvišje v Evropi, vseeno upada.
Na Madžarskem ukrepajo, ker se soočajo z občutnim pomanjkanjem delovne sile. Številni odhajajo v tujino zaradi boljših plač, vladajoča politična opcija Viktorja Orbana pa zavrača priseljevanje. "Ne potrebujemo številk, temveč madžarske otroke," je po poročanju Euronews.com dejal Orban. Poročenim parom ponujajo 30.590 evrov neobdavčenega posojila, ki ga ne bo treba vrniti, če bodo imeli vsaj tri otroke. Načrtujejo tudi ugodna stanovanjska posojila za družine in subvencije za nakup avtomobila za velike družine, ženske z najmanj štirimi otroki pa bodo do konca življenja oproščene plačevanja davkov.
Pravice in ugodnosti tudi v Sloveniji
V Sloveniji znaša letni dodatek za družino s tremi otroki 404,48 (mesečno 33,70 evra), za družino s štirimi ali več otroki pa 491,52 evra (mesečno 41 evrov). Od nedavnega ga prejmejo vse velike družine, ki izpolnjujejo predpisane pogoje ne glede na materialni položaj. In skupen znesek, ki so ga leta 2019 od države prejele velike družine, je bil približno 11 milijonov evrov.
Eden od staršev ima tudi pravico do plačila prispevkov za socialno varnost od minimalne plače v primeru štirih ali več otrok do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka. Torej mu država plačuje minimalne prispevke, čeprav ne hodi v službo. Velike družine so upravičene do letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu in do uveljavljanja vračila davka na motorna vozila, posebne ugodnosti so ob nakupu vinjete. Več o pravicah velikih družin si preberite TUKAJ!

Vse družine ob rojstvu otroka prejmejo enkratno pomoč v višini 286,72 evra, ki je namenjena nakupu opreme za novorojenčka. Slovenske družine prejmejo tudi otroški dodatek, pri čemer je višina določena glede na uvrstitev v dohodkovni razred. Socialno ogroženi so lahko oproščeni plačila, preostali starši lahko zaprosijo za znižano plačilo vrtca, osnovna šola je brezplačna. Več o postopkih in pravicah ob rojstvu otroka ...
Tudi nekatere slovenske občine svojim občanom ob rojstvu otroka nudijo različne vrste pomoči. Spodaj lahko preverite višino izplačil v nekaterih občinah:
Koper, Kostel, Krško, Novo mesto in Mirna Peč ...
Ljutomer
Črna na Koroškem
Ajdovščina
Škocjan
Kočevje
Sevnica
Dolenjske Toplice
Ne bi imela več otrok, če bi mi država dala več
V resnici s partnerjem nisva razmišljala, koliko nama bo dala država, ko sva se odločala o številu otrok. Spraševala pa sva se, ali si lahko res "privoščimo" tri. Po rojstvu tretjega sem izkoristila pravico do skrajšanega delovnika, do znižanega plačila vrtca, do otroškega dodatka in po novem tudi do dodatka za veliko družino. Prejela sva enkratno pomoč ob rojstvih in občinsko pomoč, ki je znašala okoli 200 evrov za otroka. Država res nekaj da in pomaga, ampak velika glavnina stroškov za družino je absolutno na starših. In verjetno ne bi imela še več otrok, če bi mi država dala več. To je moje mišljenje. Vabim pa vas, da v komentar spodaj zapišete vaše razmišljanje o družinski politiki v Sloveniji!
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV