22-letna Vanya Amokovareva in leto dni starejša Ralitsa Dzhambazova, sta bili nad odkritjem naravnost zgroženi. 'Ne moreva verjeti, da se je kaj takšnega zgodilo prav nama.Sicer pa sva bili sami nekoliko naivni. Vedeti bi morali, da se mora za nizko najemnino nekje skrivati zanka,' pravita mladenki.
Preiskovalci zdaj preverjajo, ali so bile kamere aktivirane in seveda, ali je kdo z oddaljene lokacije dogajanje 'le' opazoval, ali obstajajo tudi posnetki in kaj se je z njimi zgodilo. Možnost, da jih je kdo sproti ali občasno objavljal celo na svetovnem spletu, namreč ni nezanemarljiva.
Ne 'samo v Ameriki'
Podobno, a ne tako ekstremno izkušnjo kot Bolgarki, ima tudi Slovenka Ana, ki pa ji za to, da je v stanovanju našla kamere, ni bilo treba v Ameriko, ampak le na lov za novim stanovanjem v Ljubljani.
'Na spletu sem našla oglas za stanovanje, ki se mi je zdelo zanimivo, cenovno sprejemljivo in na primerni lokaciji. Šele ob drugem ogledu, tik pred dogovorom, pa sem opazila, da so tako v spalnici kot kopalnici nameščene kamere.'
Lastnika o motivih zanje ni nikoli vprašal, ampak se je podala na lov za novim stanovanjem. A dogodek daje slutiti, da se tudi med Slovenci skrivajo sprevrženi voajerji, ki jim je všeč opazovati ljudi, ko ti tega ne vedo, v zasebnosti njihovega doma.
Večina kamere namešča zaradi varnosti
Tovrstne kamere, v spalnice in kopalnice, ljudje pogosto nameščajo kar sami, saj ponavadi ne želijo, da za njihov obstoj ve še kdo. Pri varnostnih službah, ki se seveda prav tako ukvarjajo z vgradnjo varnostnih video nadzorov, takšnih zahtev namreč nimajo veliko.
'Mogoče eno ali dve na tri leta,' so nam povedali v mariborski Varnosti. Je pa povpraševanje po varnostnih kamerah sicer veliko in že nekaj let stabilno. 'Ljudje jih nameščajo pred vhodi in za hišo, nekateri tudi tako, da pokrijejo še del ulice pred hišo.'
Kljub temu pa varnostne kamere ne gre zamenjati za ostale oblike varovanja premoženja. 'Varnostna kamera je namenjena raziskovanju dogodka, ki se je že zgodil. Prvi ključ do varnosti je dobra mehanska zaščita, ključavnice za okna in vrata. Mehanska zaščita nepridipravom oteži delo in poveča možnost, da bodo zaloteni in ujeti. Potem je dobro razmisliti o alarmnem sistemu, ki pristojne obvesti o dogajanju, na koncu pa še morda o video nadzoru, ki je ljudem všeč tudi zato, da vidijo, kaj se okoli hiše dogaja, ko njih ni doma.' Cena video nadzora se sicer začne že pri okoli 1000 evrih.
Tisti, ki želijo 'vohuniti', so kreativni!
Nekaj več izkušenj z nameščanjem kamer v zasebnih prostorih pa ima Mariborčan Leon, sicer računalniški strokovnjak. 'Pogosto pokliče kdo, se pritožuje nad delovanjem računalnika in omeni, da ima mimogrede za namestiti še kamero,' pravi. 'Večini je ob takšnih željah malo nerodno. Pa tudi to niso pogosta naročila. Se pa občasno najde kdo, ki ga zanima, kaj partner ali otroci počnejo, ko njega ni doma.'
Marsikdo tako kamero namesti v kakšen predmet na nočni omarici, v držalo zavese, med knjižne police, v svetilko in podobne predmete ter celo med rože.
Je pa lahko takšno početje tudi zakonsko sporno. Še posebej, če vas pri tem zalotijo, ali če posnetke brez vednosti vpletenih, tako da so prepoznavni, objavljate na svetovnem spletu.
Pridružite se nam na Facebooku!
Komentarji (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV