Lani je bilo iz obtoka umaknjenih 598 ponarejenih evrskih bankovcev in 2.475 ponarejenih evrskih kovancev, kar je za 12 odstotkov manj kot v letu 2020. Pri evrskih bankovcih še vedno prevladujejo ponaredki apoena 50 evrov, pri evrskih kovancih pa je bil najpogosteje umaknjen kovanec za 2 evra.
Nasprotno pa se je v primerjavi z letom prej za 22,4 odstotkov povišala skupna vrednost odkrite evrske gotovine. Gre za posledico višjega števila umaknjenih ponarejenih evrskih bankovcev višjih vrednosti (za 100 in 500 evrov), medtem ko se je število umaknjenih evrskih bankovcev nižjih vrednosti zmanjšalo, so razložili v Banki Slovenije.

Ob tem poudarjajo, da je verjetnost, da bi prejeli ponaredek evrske gotovine, relativno majhna. Delež evrskih ponaredkov v primerjavi z vsemi kovanci in bankovci v obtoku je namreč zanemarljivo majhen. Dodajajo pa, da je uporaba ponaredkov za plačilo kaznivo dejanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV