Cekin.si
Vegrad naj bi že ostal brez gradbene mehanizacije.

Premoženje

Prelomni trenutki na trgu nepremičnin?

Ž.K.
12. 02. 2010 15.46
5

Podatki Geodetske uprave kažejo, da bi se lahko začelo ogrevanje trga nepremičnin. Prodanih je kar 61 odstotkov več stanovanj kot v istem obdobju lani. Toda zakaj se obubožani gradbinci še ne morejo veseliti?

Skoraj istočasno sta v javnost prišli dve novici, ki sta zelo pomembni za nadaljnje dogajanje na trgu nepremičn. Izredno slabi poslovni rezultati največje slovenske banke in podatki Geodetske uprave Slovenije (GURS) o prodaji stanovanj v zadnjem četrtletju.

NLB je objavila, da je v lanskem letu pridelala kar preko 82 milijonov evrov izgube. Velik del tega lahko pripišemu podaljševanju kreditov velikim gradbenim podjetjem, ki nikakor nočejo znižati cen in tako pospešiti prodaje praznih stanovanj.

Prvo izmed večjih podjetij, Vegrad, ima že blokirane račune, ostali naj bi brez gradbene mehanizacije, cen pa še vedno nočejo znižati.
Poznavalci trga govorijo, da odločitev o znižanju cen ne bo samo odločitev enega gradbenega podjetja, pač pa bodo morali na to pristati vsi. O tem, da naj bi bila naša največja gradbena podjetja delovala povezano, je nakazala že vrsta nenavadnih situacij in ne nazadnje tudi preiskav organov pregona.
Zavedajo se namreč, da če bo ceno znižal en, bodo morali znižati cene vsi. In tako čakajo. Vprašanje je, ali je vodstvo Vegrada pripravljeno uničiti podjetje zgolj zato, da bodo močnejši preživeli, igralci na trgu ohranili monopol in visoke cene kvadratnega metra?

Vegrad naj bi že ostal brez gradbene mehanizacije.
Vegrad naj bi že ostal brez gradbene mehanizacije.FOTO: Črt Butul

Nov zagon temu mrtvemu teku utegne dati poročilo Geodetske uprave republike Slovenije, ki kaže, da se je stanje na trgu nepremičnin vsaj na prvi pogled v zadnjem četrtletju znatno popravilo. V primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2008 se je prodalo kar 61 odstotkov več stanovanj. Povprečna cena kvadratnega metra se je sicer znižala. V Sloveniji naj bi bila sedaj okoli 1.700 evrov za kvadratni meter. Vse oči so uprte v Ljubljano, kjer se bije največja bitka. Rast prodaje stanovanj v primerjavi z istim obdobjem lani je v glavnem mestu še bolji izrazita: 76-odstotna, prodanih pa je bilo 409 stanovanj, kar je toliko kot v drugem in tretjem četrtletju skupaj. Povprečna cena kvadratnega metra je še vedno visoka: 2.466 evrov za kvadratni meter.

Se trg spet ogreva?

Boljše prodajne rezultate je bilo pričakovati. Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so se spustile na 2.000 evrov za kvadratni meter in na tem delu trga je bila opravljena večina transakcij. Ponudba na trgu je še vedno velika, tako da zaradi nekaj več prodanih stanovanj ni pričakovati tudi višanja cen. Prodaja novogradenj pa še vedno stoji in čaka, tako da si zaradi podatkov GURS-a obubožani gradbinci ne bi smeli oddahniti, ampak še vedno razmišljati o tem, kako bodo privabili kupce v teh kriznih časih. In nič ne zaleže tako kot nizka cena.

Kot kaže, se bodo morale v oživljanje nepremičninskega trga bolj aktivno vključiti tudi banke. S strani NLB je bilo tako že slišati, da utegnejo ponuditi ugodnejše kredite, vendar pod pogojem, da nepremičninska podjetja znižajo cene. Da bi neprodana stanovanja zasegli in jih ponudili na trgu, je seveda zadnja možnost.

S čim so si gradbinci zaslužili tako potrpežljivost, ki jo je banka pripravljena plačati celo z lastno večmilijonsko izgubo, je težko razložiti predvsem tistim, ki jim banka premičnino ali nepremičnino zaseže po treh neplačanih obrokih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861