Storite to, če vas odrasli otroci prosijo za denar

Storite to, če vas odrasli otroci prosijo za denar

Mira Matković
11.05.2023, 11:09
0
Nekateri odrasli kar "obtičijo" pri starših, spet drugi se v družinsko gnezdo vrnejo, saj se jim v življenju zalomi. Kako naj takrat v odnosu do odraslih otrok ravnajo starši? Kaj če ima otrok že lastno družino?

V ZDA se je moralo zaradi epidemije novega koronavirusa in izgube službe kar 41 odstotkov odraslih vrniti v domove staršev, je pokazala raziskava iz leta 2020, ki jo je opravil Pew Research Center

Nekateri starši so v družinski dom sprejeli odrasle otroke (v nekaterih primerih tudi njihove partnerje in otroke), saj so ostali brez dohodkov in posledično niso imeli sredstev za plačilo najemnin. Drugi so otrokom pomagali finančno. 

A kako pomagati, da se pri tem ne poslabšajo medsebojni odnosi? Vemo namreč, da se starejši zelo hitro počutijo izkoriščene ali pa jih začne motiti vdor v njihov zasebni prostor. 

Najbolje je, da že takoj postavite zdrave meje. Še preden odprete denarnico ali odraslim otrokom dovolite vselitev v vaš dom, si odgovorite na nekaj pomembnih vprašanj. Med njimi je tudi to, kako pomagati odraslemu otroku in ne ogroziti lastnega finančnega in premoženjskega stanja. 

Starši po navadi želijo otrokom, ne glede na njihovo starost, olajšati življenje. Kupijo jim stanovanje, osebno vozilo, še naprej jim dajejo denar, vnukom plačujejo šolo in druge dejavnosti ...

Nekateri celo posežejo po denarju, ki so ga privarčevali za mirnejšo starost, saj nimajo dovolj tekočih sredstev, da bi lahko preživljali še odraslega otroka in morda celo njegovo družino. Ali je to pametno? Niti ne. Starejši se lahko zelo hitro znajdejo v finančni stiski, tako da lahko potone cela družina. Poznate pravilo, ki ob izrednih dogodkih velja na letalih? Najprej nadenite kisikovo masko sebi, šele nato drugemu. Starši po navadi v takšnih primerih hitijo reševati otroka, kar je napačno. Če najprej maske ne nadeneš sebi, boš padel v nezavest in ne boš mogel pomagati otroku. Torej: najprej pomagaj sebi, da lahko pomagaš otroku. To pravilo velja tudi za denarno pomoč. Če bodo starši sebe popolnoma finančno izčrpali, bodo propadli vsi. 

To ni več vaš "malček", to je odrasla oseba

Ko polnoletni otrok pride nazaj domov ali prosi za posojila, morate razumeti, da pred vami ne stoji vaš malček, temveč odrasla oseba. Pogovorite se glede pogojev pomoči, kako dolgo bo trajala pomoč, kaj pričakujete, kaj polnoletni otrok načrtuje in kako se bo rešil iz težav. 

Tako boste preprečili morebitne konflikte, ki lahko s časom izbruhnejo. Postavili boste tudi zdrave in spoštljive meje. Vi se boste dobro počutili, pa tudi vaš otrok bo imel občutek, da ga dojemate kot zrelo, odgovorno in odraslo osebo. 

PREBERI ŠE

Kdaj morajo odrasli otroci preživljati starše do smrti?

Otrok ni gost, ki ga morate ujčkati

Z odraslim otrokom (tudi z njegovimi družinskimi člani) se pogovorite, kako si boste razdelili skrb za gospodinjstvo: nekdo naj kuha, drugi naj pomiva posodo, vnuki lahko odnašajo smeti, sesajo, pospravljajo ...

Prav tako se dogovorite, koliko denarja lahko prispevajo v gospodinjstvo. Morda lahko plačajo del hrane, stroškov ... Takoj razčistite, ali lahko otrok sam finančno skrbi za vaše vnuke. 

Odraslim se lahko zalomi – ostanejo brez zaposlitve, zbolijo, zmanjšajo jim plačo ... Lepo je, če starši pomagajo odraslemu otroku, a pod določenimi pravili.
Odraslim se lahko zalomi – ostanejo brez zaposlitve, zbolijo, zmanjšajo jim plačo ... Lepo je, če starši pomagajo odraslemu otroku, a pod določenimi pravili.FOTO: Thinkstock

Ste se dogovorili, da jim boste plačali najemnino ali obrok kredita?

Če bo vaš odrasli otrok ostal v lastnem stanovanju, a potrebuje pomoč pri plačilu najemnine, kredita ali položnic, jim lahko pomagate s plačili. A takoj mora biti jasno: ali gre za posojilo in bo moral otrok vrniti denar ali pa mu ta denar darujete in ne pričakujete vračila. Prav tako določite obdobje, kako dolgo boste pomagali. 

V tem kriznem času je komunikacija zelo pomembna, saj so vsi vpleteni zelo čustveni in zaskrbljeni. Izbirajte spodbudne in spoštljive besede ter zahtevajte, da se tako obnaša tudi druga stran. 

Nezdrava odvisnost

Otroci, čeprav jim finančno pomagate, morajo sami prevzeti odgovornost za svoja dejanja in odločitve. Takoj morate dati jasno vedeti, da pričakujete načrt in akcijo, s katero se bo vaš polnoletni otrok postavil nazaj na noge. 

Številni odrasli se lahko v domu staršev znova začnejo obnašati kot otroci ter pričakujejo razvajanje. 

Če se bo razvila nezdrava odvisnost, potem boste s tem otroku bolj škodovali kot pomagali. 

Če je vaš otrok pri vas doma ali pa mu finančno pomagate in ugotovite, da ne stori nič, da bi svojo stisko rešil, potem ga pozovite, naj ukrepa. 

Občutek krivde

Nekateri starši se odločijo pomagati otroku, ker mislijo, da morajo. V nasprotnem se borijo z občutkom krivde. Če ocenite, da otroku ne morete pomagati, ker nimate denarja, ali pa enostavno nočete pomagati, potem je to vaša pravica. Morda lahko pomagate na druge načine ... 

Zanimiva raziskava slovenskega statističnega urada

Leta 2018 je vsak drugi 29-letnik še vedno živel v svoji primarni družini, leta 1991 je bilo takih samo 20 odstotkov, ugotavlja statistični urad. 

Dohodkovni položaj mladih na pragu odraslosti je primerljiv s položajem nekaj let starejših generacij, dodaja. Mediana letnega bruto dohodka, ki vključuje obdavčljive in neobdavčene dohodke (iz zaposlitve oz. samozaposlitve, nadomestila za brezposelnost, družinske in socialne prejemke, štipendije, obresti), je v letu 2018 za 29-letne znašala 14.800 evrov, za 34-letne pa 15.700 evrov. Ker glavnino dohodkov v Sloveniji predstavljajo dohodki iz dela (več kot dve tretjini), je bila mediana letnega bruto dohodka za 24-letne precej nižja (9.200 evrov). Zaposlenost te generacije je bila namreč manj kot polovična (47 odstotkov).

Mediana letnega bruto dohodka na zaposlenega 29-letnika je v letu 2018 znašala skoraj 16.150 evrov, medtem ko so bili dohodki brezposelnih (mediana 6.400 evrov), študentov (mediana 5.200 evrov) in drugih neaktivnih oseb (mediana 5.800 evrov) veliko nižji, še dodajajo v statističnem uradu. 

Anketa
Arhiv
Bi otrokom ali vnukom pomagali pri nakupu nepremičnine?

Bi otrokom ali vnukom pomagali pri nakupu nepremičnine?

da
1227
ne
158
ne vem, me ne zanima
74

PREBERI ŠE

Bi otrokom ali vnukom pomagali pri nakupu nepremičnine?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke