Britanca Meg in Josh Ward sta pred nekaj meseci prodala opremljeno hišo ter stvari, ki sta jih želela obdržati, spravila v najeto skladišče. Kupila sta bivalni kombi in se s štiriletno hčerko Marlowe odpravila na potovanje, poroča britanski BBC.
Par je o tem sanjal že zelo dolgo, a sta vsakič tik pred končno odločitvijo obupala. "Bila sva zelo prestrašena. Je kar strašljivo prodati vse, kar imaš in se odpraviti na potovanje vašega življenja. Istočasno pa je tudi vznemirljivo in preplavi vas neverjeten občutek svobode," sta dejala.
V zadnjih nekaj letih se je v ZDA in Avstraliji zelo razširil trend življenja v bivalnih kombijih. Po navadi tisti, ki se za tak način življenja odločijo, svoje dogodivščine objavljajo in dokumentirajo na družbenih omrežjih. Mediji poročajo, da sedaj, ko se je pojavila pandemija novega koronavirusa, ta trend še dodatno narašča. Več kot polovica kupcev kombijev pravi, da vozila želijo za osebno uporabo ter da ga bodo preuredili za bivanje.
Na Instagramu je ogromno profilov, ki dokumentirajo življenja v kombijih, uporabljajo pa ključnik #vanlife oz. življenje v kombiju.
Meg in Josh sta za že urejeni kombi odštela 44.000 evrov. Trenutno se družina mudi na Portugalskem. "Rada imam svoje življenje v Veliki Britaniji, moj cilj nikoli ni bil, da zbežim od tam. Te odločitve nisva sprejela iz obupa. Ampak ves čas sva razmišljala, ali najina hči preveč časa preživi pred ekrani. Ali ji omogočiva, da vidi toliko različnih stvari, ki obstajajo na svetu? Življenje v kombiju ji omogoča, da je cele dneve v naravi. Pogovarja se z drugimi otroki, ki govorijo druge jezike," pripoveduje Meg, ki pravi, da vsak dan na Instagramu prejme sporočila ljudi, ki nimajo poguma, da storijo kaj takega, imajo pa veliko željo, da spremenijo svoje življenje.
Dober posel
Preureditev kombijev je tudi donosen posel. Emily Cotgrove in njen partner Oli imata v britanskem Essexu podjetje, ki se ukvarja prav s tem poslom. Vedno imata polne roke dela. Za njuno delo stranke odštejejo najmanj 31.000 evrov. Končna cena je seveda odvisna od želja stranke. Slednje pa so zelo različne - od starejših, ki želijo v svoja življenja vnesti malo drugačnosti, do strank, ki opravljajo delo na daljavo in si lahko privoščijo življenje na poti.
Emily ugotavlja, da je pandemija te želje le še dodatno okrepila. Pred kovidom so stranke na preureditev vozila čakale med šest in osem mesecev, sedaj pa že 18 mesecev.
Ker gre za kar visoke zneske, ki si jih ne morejo vsi privoščiti, saj je treba razumeti, da je treba kupiti tudi kombi, se nekateri odločijo, da se bodo dela lotili kar sami. Na Instagramu je tako moč odkriti kar veliko profilov, kjer ljudje pokažejo, kako je treba opraviti prenovo.
Med zaprtjem države, s katerim so skušali omejiti širjenje virusa, je Chloe Nash iz britanskega mesta Keighley prodala osebno vozilo in kupila rabljeni Citroen Berlingo. "Edina pozitivna stvar tega kovida je, da sem privarčevala nekaj denarja," je dejala in razložila, da si nakupa vozila prej ni mogla privoščiti. Nekaj tednov je vsak večer po službi preurejala vozilo. Za preureditev je odštela 1100 evrov. Sedaj piše blog o svojih doživetjih.
Barny Erdman iz britanskega mesta Norwich v kombiju živi že od leta 2014. Star je 36 let in takšen način življenja mu odgovarja. Opaža pa, da so se cene kombijev počasi, a vztrajno, višale. Dolga leta je bil to način življenja tistih, ki niso imeli denarja. Sedaj je to postala dobra tržna niša. Tako kot na primer kampiranje - bivanje v nekaterih kampih boste namreč plačali več, kot pa bi bivanje v kakšnem apartmaju.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV