Cekin.si
1b91be2351_62418786

Premoženje

Bomo dobili vavčerje za dopust? Kako bi to vplivalo na izplačilo regresa?

M.M.
18. 05. 2020 11.54
0

Turizem je ena izmed panog, ki je v tej epidemiji utrpela resen udarec. Ideja je, da bi vsi polnoletni, ki so redno zaposleni ali samozaposleni, prejeli vavčerje za dopust. Kako bi to vplivalo na izplačilo regresa?

V začetku aprila je marsikoga negativno presenetila ideja, da bi bil letošnji regres izplačan v obliki bonov, ki bi jih porabili v Sloveniji. Tako bi podprli in v težkih trenutkih pomagali slovenskemu turizmu, ki velja za eno najbolj prizadetih panog zaradi epidemije novega koronavirusa. Ideja je naletela na val neodobravanja, sedaj pa se je pojavil drugačen predlog. 

Da bi lahko država slovenski turizem reševala z vavčerji, so poročali že novinarji informativne oddaje 24UR. Slovenska tiskovna agencija pa je pridobila gradiva, iz katerih je razvidno, da vlada resnično načrtuje pomoč turizmu, in sicer s posebnimi vavčerji. Slednje bi lahko domači turisti koristili pri slovenskih turističnih ponudnikih. Bone, v višini 200 evrov, bi prejeli vsi redno zaposleni in samozaposleni, stari vsaj 18 let. 

Vavčerji naj bi državo neuradno stali okoli 200 milijonov evrov, so poročali novinarji 24UR. Prav tako naj bi prejemniki turističnih vavčerjev te porabili do konca leta, in sicer za nočitve z zajtrkom v hotelih, apartmajih in kampih. Novinarka je poročala tudi, da vavčerjev ne bo mogoče zamenjati za gotovino.

Je pa predlog tudi ta, da bi lahko vavčerje porabili v celotni gostinsko-turistični dejavnosti in ne le za nočitve. 

Kaj bi se v tem primeru zgodilo z regresom?

Kar najbolj skrbi, je vprašanje, kaj bi se v tem primeru zgodilo z izplačilom regresa, za katerega vemo, da ga številni porabijo za poplačilo zapadlih obveznosti ali za nakup nujnih potrebščin - hrane, ogrevanja, šolskih potrebščin ...

Ukrep naj ne bi vplival na izplačilo regresa, katerega so v nekaterih podjetjih že prejeli. 

Naj spomnimo, da gre pri regresu za pravico zaposlenega. Do regresa so upravičeni vsi zaposleni, delodajalec pa jim ga mora izplačati najkasneje do 1. julija. Zakon o delovnih razmerjih sicer dovoljuje tudi kasnejše izplačilo regresa, in sicer ob nelikvidnosti delodajalca in če je tako določeno tudi v panožni kolektivni pogodbi. V tem primeru mora biti delavkam in delavcem regres izplačan najkasneje do 1. novembra.

Če delodajalec regresa ne izplača, je skladno z zakonom o delovnih razmerjih določena globa od 3000 do 20.000 evrov za pravno osebo in od 450 do 2000 evrov za odgovorno osebo delodajalca pravne osebe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856