Cekin.si
Prepoznava obraza

Premoženje

S 1. januarjem nekoliko drugačni spletni nakupi s plačilnimi karticami

M.M.
14. 12. 2020 08.12
0

Veste, kaj je avtentikacija in koliko bi jih moralo biti, ko s plačilno kartico nakupujete na spletu?

"Spletni nakupi s plačilnimi karticami bodo od 1. 1. 2021 nekoliko drugačni, saj se bo v evropskem gospodarskem prostoru začela uporabljati direktiva o plačilnih storitvah PSD2, ki prinaša zahtevo po močni avtentikaciji uporabnika, torej večstopenjskem potrjevanju spletnih nakupov. Že dejstvo, da so na vprašanje, kako pomembna se jim zdi močna avtentikacija uporabnika, skoraj vsi Slovenci (89 odstotkov) odgovorili, da se jim zdi pomembna ali zelo pomembna, priča o tem, da vedno več poudarka dajemo varnosti svojih plačil," poudarja poslovni direktor družbe Mastercard v Sloveniji Luka Gabrovšek.

Večini (82 odstotkov) se zdi najvarnejši način avtentikacije geslo za enkratno uporabo, sledita potrjevanje s prstnim odtisom (77 odstotkov) in prepoznava obraza (54 odstotkov), je pokazala raziskava Masterindex. Pri tem je za 61 odstotkov najpomembnejša varnost bančnega računa, drugi najpomembnejši dejavnik pa varnost osebnih podatkov (23 odstotkov). Preprostost in hitrost procesa avtentikacije sta ključna za manj kot 17 odstotkov vprašanih.

Večina Slovencev (21 odstotkov) bi najraje uporabljala potrjevanje s prstnim odtisom in kodo PIN (20 odstotkov). Drugi najbolj priljubljeni metodi sta koda, ki jo med transakcijo prejmemo v SMS-sporočilu (17 odstotkov), in varnostna koda, ki jo prejmemo v mobilni banki ali v SMS-sporočila (16 odstotkov). 

Večina vprašanih v raziskavi danes potrjuje plačila s kodo PIN (27 odstotkov), 23 odstotkov pa uporablja kodo, poslano v SMS-sporočilu ali v mobilno banko. Biometričnim metodam avtentikacije že zaupa 6 odstotkov vprašanih, potencialno pa bi jih uporabljalo 30 odstotkov vprašanih.

Prepoznava obraza
Prepoznava obrazaFOTO: Dreamstime

Prehodno obdobje še do 31. decembra 2020

Lansko jesen je Banka Slovenije podaljšala prehodno obdobje za uvedbo tehničnih standardov za močno preverjanje pristnosti uporabnika pri plačilih po spletu, in sicer vse do 31. decembra 2020. Do takrat morajo ponudniki plačilnih storitev pri izvrševanju kartičnih plačil v okviru spletne trgovine zagotoviti močne avtentikacije oz. preverjanja pristnosti uporabnika plačilnih storitev. 

Sredi lanskega septembra se je namreč v EU uveljavila novost na področju varnosti potrošnikov pri plačevanju v okviru spletne trgovine. Avtentičnost stranke se mora preverjati z najmanj dvema ustreznima elementoma. Tako se potrošniku zagotovi še varnejše plačevanje v okviru spletne trgovine.

Večina slovenskih ponudnikov plačilnih storitev je avtentičnost še lani preverjala samo z enim takšnim elementom oz. z enkratnim geslom, prejetim v kratkem besedilnem sporočilu. S 1. januarjem 2021 se bo to torej spremenilo. 

Močna avtentikacija stranke se izvede z uporabo dveh ali več elementov, ki spadajo v kategorijo znanja uporabnika (nekaj, kar ve samo uporabnik – koda PIN, geslo ...), lastništva uporabnika (nekaj, kar je v izključni lasti uporabnika – kartice, naprave ...) in neločljive povezanosti z uporabnikom (nekaj, kar uporabnik je – prstni odtisi, prepoznava glasu ...). 
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861