Cekin.si
Kaj narediti, ko ne moremo več odplačevati obrokov stanovanjskega posojila?

Premoženje

S stanovanjskim skladom do večjega stanovanja?

U.B.
10. 12. 2009 13.23
0

Ko je prostorska stiska posameznika ali družine neznosna, je svetla luč na koncu predora lahko prav večje stanovanje. Izbrati za ugodnejše financiranje stanovanjski sklad, jamstveno shemo ali kaj drugega? Ponujamo vam nekaj namigov ...

Nedolgo nazaj je zaradi prostorske stiske za družino iz Dolenjske zdajšnje stanovanje postalo premajhno. Prav zato iščejo možnosti za nakup novega in večjega stanovanja. Družina ima tako imenovani “kredit stanovanjskega sklada” (stanovanjski krediti po pogojih NSVS ), ki ga odplačuje že nekaj let.
Pri tem se družina sprašuje, kaj ji sploh preostane, če obroka za stanovanjski kredit v prihodnje ne bo več mogla odplačevati (eden izmed staršev je namreč ravno pred kratkim izgubil zaposlitev).
Prav tako pa družino zanima, ali so posojila stanovanjskega sklada zdaj res še tako ugodna, ali je bolje vzeti kar posojilo iz jamstvene sheme RS (v kolikor družina seveda ustreza pogojem), kjer ti za ugodnejše posojilo sploh ni treba predhodno varčevati (kot je to potrebno pri stanovanjskem posojilu, odobrenem po pogojih NSVS).

Sprva je treba pojasniti določena dejstva. Varčevalci, ki so uspešno zaključili 5-letno varčevalno shemo 2003 (in 6-letno 2002) ter 10-letno varčevalno shemo 1999, se lahko odločijo za tako imenovani kredit stanovanjskega sklada Slovenije. Na podlagi predčasnega varčevanja (zaključena 5-letna varčevalna shema 2003) je družina najela posojilo pod naslednjimi ugodnješimi pogoji:

– brez stroškov odobritve
– obrestna mera za celotno obdobje odplačevanja kredita je znašala TOM + 2,45 %
– višina kredita je znašala do 210 % glede na vsa privarčevana sredstva

Včasih je rešitev reprogramiranje starega posojila!

Če ste znaten del posojila že poplačali (v vprašanju ni navedeno, koliko let posojilo že odplačujete), se boste z banko zagotovo lahko dogovorili o reprogramiranju ali refinanciranju posojila. Pri refinanciranju posojila gre pravzaprav za najem novega, s katerim poplačate starega. Primer: vzeli ste posojilo 50.000 evrov na 20 let, plačujete ga že 10 let. Ker pri posojilih najprej plačate obresti in šele nato glavnico, ste ob linearnem obrestovanju plačali šele približno 20.000 evrov glavnice. Če vaš obrok znaša recimo okoli 300 evrov (odvisno od obrestne mere), za vas pa je v trenutnih razmerah to preveč. V banki se dogovorite za refinanciranje posojila, kar pomeni, da boste vzeli novo posojilo v višini 30.000 evrov za obdobje, daljše od 10 let. Če se ponovno zadolžite za 20 let, se vaš obrok zmanjša za približno 130 evrov. Pri tem so skupni stroški odvisni od banke, glede na trenutno ponudbo bank pa lahko znašajo med 250 in 540 evri.

Kaj narediti, ko ne moremo več odplačevati obrokov stanovanjskega posojila?
Kaj narediti, ko ne moremo več odplačevati obrokov stanovanjskega posojila?FOTO: iStockphoto

Na Cekinu smo preverili, kako ugodna so dandanes stanovanjska posojila po pogojih NSVS. Najboljšo ponudbo, ki smo jo nedolgo nazaj pridobili na eni izmed slovenskih bank, je bila (za najem posojila v vrednosti 80 tisoč evrov za obdobje 10 let) s spremenljiva obrestno mero (6-mesečni EURIBOR), na katero je pribitek znašal 2,50 odstotka. Pribitek je fiksen oziroma nespremenljiv med odplačilno dobo. Pri posojilih s fiksno obrestno mero pa smo za znesek 80 tisoč evrov za obdobje 10 let prejeli ponudbo enovite nominalne obrestne mere v višini 6,2 odstotka.

Primerjajmo to ponudbo s krediti iz jamstvene sheme Republike Slovenije za fizične osebe – v povprečju pri fiksnem posojilu enovita nominalna obrestna mera znaša okoli 6,2 odstotka, pri posojilih s spremenljivo obrestno mero pa na 6-mesečni EURIBOR pribitek znaša v višini med 2,2 in 2,4 odstotka. Iz tega lahko zaključimo, da razlike v stroškovni ugodnosti med kreditom iz jamstvene sheme in stanovanjskim kreditom po pogojih NSVS praktično ni oziroma je zanemarljivo majhna. Seveda se primerjava nanaša le na (nominalno) obrestno mero in pribitek in ne upošteva ostalih stroškovnih komponent, kot je na primer strošek odobritve kredita (iz tega vidika je bolj ugoden stanovanjski kredit po pogojih NSVS, saj sploh nima stroškov odobritve).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861