Cekin.si
Račun je bil mnogo višji od dogovorjene cene, opravljeno delo pa "ni vredno komentarja," se jezita naročnika.

Premoženje

Najela mojstra, da bi popravil hišo, on pa jo je uničil!

N.Š.
08. 06. 2010 14.17
3

Mlada zakonca sta kupila starejšo hišo, potrebno temeljite prenove. Odločila sta se, da se bosta marsikaterega dela lotila kar sama, pri nekaterih pa jima bodo pomagali mojstri. Tukaj je bilo sanj o popolnem domu konec.

Račun je bil mnogo višji od dogovorjene cene, opravljeno delo pa "ni vredno komentarja," se jezita naročnika.
Račun je bil mnogo višji od dogovorjene cene, opravljeno delo pa "ni vredno komentarja," se jezita naročnika.FOTO: iStockphoto

Potem ko sta sama in s pomočjo prijateljev iz hiše odnesla vso odvečno kramo, odstranila okna, vrata, stare ploščice, radiatorje, talne obloge in kopalniško opremo ter nakupila nove stvari, sta se lotila iskanja mojstrov, ki bodo hišo uredili, kot je treba. “Z učiteljsko in trgovsko plačo sva imela zelo omejena finančna sredstva, zato sva kmalu ugotovila, da si kakšnega večjega in uveljavljenega gradbenega podjetja ne bova mogla privoščiti,” se spominja Sara. “Zato sva za dobrimi mojstri začela poizvedovati pri prijateljih in znancih. Poznali so marsikaterega krovca, mizarja, keramičarja, vodovodarja, električarja in podobne mojstre, s katerimi sva bila zelo zadovoljna." Zapletlo se je pri zidarju, ki bi se lotil tako starega objekta. “Našla sva ga preko časopisnega oglasa. Povedal je, da ima 10 let izkušenj s prenavljanjem starih objektov, da pozna sodobne, kvalitetne materiale in da bo poskrbel tudi za vlažne stene. Zagotovil nama je, da ima za svojo dejavnost vsa potrebna dovoljenja in verjela sva mu na besedo. Bila sva zadovoljna, povedal nama je tudi okvirni znesek, ki se nama je zdel sprejemljiv.”

A na koncu sta doživela hladen tuš. Ko so bila dela končana, jima je mojster izstavil 4-krat višji račun. “Menda je bilo potrebnega več materiala in dela, čeprav naju vmes nikoli ni obvestil, da so kakšne težave,” je kritičen Andrej. “Obnovljene notranje stene so bile vse prej kot ravne, namesto čudovitih pastelnih barv, so se na njih pojavile lise zaradi slabega nanašanja barve. Čez nekaj mesecev se je pojavila še plesen.” Mojstra sta prosila, da napake odpravi. Obljubil je, da bo to storil brezplačno takoj, ko mu bosta nakazala denar. To se seveda ni zgodilo. Ko sta večkrat vztrajala, jima je začel groziti. “Bila sva neumna in naivna. Na koncu se je izkazalo, da dela na črno.” Sara in Andrej sta tako ostala dolgih nosov in brez zajetnega kupčka denarja. Še zdaleč pa nista edina, ki sta nasedla lažnivemu “mojstru”.

V zadnjem času v Sloveniji narašča prodaja grabenega materiala, na drugi strani, pa na pristojni zbornici ugotavljajo, da je povpraševanje po gradbenih delih upadlo za okoli 30 odstotkov. Menijo, da predvsem na račun dela na črno. Kako se torej zaščititi pred prevaranti ali slabimi mojstri?

Na podlagi pogodbe oz. uradnega računa lahko naročniki po potrebi kasneje uveljavljajo garancijo na izvedena dela.
Bogdan Oblak z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije svetuje, da najprej temeljito preverite, ali imate zares opravka z registriranim ponudnikom storitev. “Praviloma bo delo preko takih izvajalcev bolj kakovosto opravljeno. Za opravljena dela pa izvajalec nudi garancijo. Vgrajeni materiali so po večini boljše kakovosti.” Čeprav je splošno prepričanje, da so “lokalni, neregistrirani mojstri” cenovno ugodnejši, Oblak meni, da na koncu pogosto ni tako. “Delo na črno namreč potrošniku ne daje nobene garancije za opravljena dela, uveljavljanje povračila stroškov zaradi nekakovosti pa je praktično nemogoče. Cene na črno so praviloma le nekoliko nižje od legalnih, kar pa zaradi že omenjenih negativnih učinkov v "paketni analizi" ponudbe ne igra najpomembnejše vloge. V dobrih pogajanjih se večinoma izkaže, da je legalen izvajalec lahko tudi finančno ugodnejši.”

A vsekakor bodite previdni tudi, ko imate opravka z registriranimi ponudniki. “Naročniki storitev naj si najprej pridobijo kvalitetne projektantske rešitve z ustreznimi popisi del. Na podlagi popolnih popisov lahko iščejo ponudbe različnih izvajalcev in jih primerjajo med seboj. Pri primerjavi ponudb je potrebno upoštevati vse bistvene elemente ponudbe, kot so rok, plačila, način obračuna, reference, priporočila, garancije, pogodbene kazni … Nikakor ne samo cene! Na koncu sklenite pogodbo, ki prav tako vključuje vse te podatke. Odločilna so lahko priporočila znancev, sodelavcev, sorodnikov, ki že imajo neko pozitivno izkušnjo z določenim izvajalcem. Pri večjih posegih je priporočljivo, da si naročniki, ki ne izhajajo iz stroke, najamejo neodvisen strokovni nadzor, ki je pri novogradnjah obvezen tudi po zakonu,” svetuje Branko Rozman z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.

Če boste zahtevali pogodbo, vas izvalajci del ne bodo gledali “po strani”

Janez Babnik iz Kleparstva Babnik pravi: ”Povsem normalno je, da z naročnikom sklenemo pogodbo, ki vključuje tudi garancijo na dobro opravljeno delo! Pomembno je, da tega naročniki ne mešajo z garancijo na material. Mi na primer pokrivamo najrazličnejše kritine. Proizvajalci za svoje kritine ponujajo od 5 do 50 let garancije. Naša garancija za izvedbo del pa znaša od 15 do 20 let. Kljub temu da smo “v poslu” že več destletij, na naše delo doslej nismo imeli pritižb. Pojavile so se že težave z materialom, a smo jih rešili. Pomembno je, da stranka najprej zaprosi za ponudbo, jo natančno preuči, nato pa zahteva še pogodbo z vsemi ključnimi točkami.” Podobnega mnenja je tudi Sašo Jamšek iz Slikopleskarstva Jamšek, čeprav ima s strankami nekoliko drugačne izkušnje:” Redko imamo primere, ko ljudje hočejo pogodbo. Je pa res, da 90 odstotkov strank dobimo po načelu “ustnega izročila” zadovoljnih strank.” Milan Bergant iz Zidarstva in fasaderstva Bergant pa opozarja na še eno pomembno podrobnost: ”Mi dajemo garancijo le za svoje delo. Od 3 do 5 let. Ne dajemo pa garancije za dela, ki jih opravijo podizvajalci. Seveda ne moremo jamčiti za delo nekoga drugega, zato je potrebno to urediti ločeno.”

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861