Martina Shkrelija, ki se ga je prijel vzdevek najbolj osovražen moški na svetu, so po aretaciji in zaslišanju na sodišču izpustili po plačilu pet milijonov dolarjev (4,6 milijona evrov) varščine. Takojšnje plačilo tako visokega zneska je mnoge šokiralo.
Bes širše in strokovne javnosti je izzval po drastičnih podražitvah številih zdravil, med njimi tudi daraprima za bolnike z aidsom, katerega cena je čez noč narasla s 13,50 na 750 dolarjev (12,5 na 690 evrov).
Po njegovi aretaciji sta vsaj dve kliniki zaustavili preizkušanje zdravila, ki ga je financiral. Tako stoji raziskovanje tako imenovanega KB003 za zdravljenje levkemije.
V nedeljo so hekerji napadli njegov Twitter račun. Oseba, ki ga je prevzela, je napisala: "Jaz sem sedaj Bog.", "Ali kdo želi denar? Pred odhodom v zapor želim na tisoče dolarjev podariti v dobrodelne namene.", "Neverjetno sem grd, zato si moram pomagati s spletnimi stranmi za zmenke." in "Imam aids, še dobro, da so tablete 700 dolarjev."
I was hacked--I now have control of this account. -- @MartinShkreli
— Martin Shkreli (@MartinShkreli) December 21, 2015
Prej je na Twitterju zagovarjal svojo poslovno prakso. Zanikal je vse obtožbe in razložil, da je obtožen storitve kaznivega dejanja, za katerega je zagrožena 20-letna zaporna kazen.
Mnogi se sprašujejo, ali bo njegova aretacija vplivala na cene zdravil, čeprav se zavedajo, da ne bo takojšnje pocenitve. Cene v ZDA namreč določa trg in ne vlada, kar se ne bo spremenilo.
Dejstvo pa je, da med morebitnim prestajanjem kazni ne bo imel vloge v farmacevtski industriji, saj ne sme poslovati iz zapora. A morda bodo poslovali po njegovih navodilih, kar je slaba novica za bolnike, ki nujno potrebujejo zdravila.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV