Cekin.si
finančna nezvestoba

Premoženje

Osnovna finančna pravila v partnerskem odnosu

M.M.
28. 06. 2022 05.00
0

Za dobre partnerske odnose se je treba zelo truditi, ko pa je govora o skupnih financah, morata partnerja pokazati izjemno mero razumevanja in spoštovanja. Že posamezniku se lahko pri upravljanju osebnih financ hitro zalomi, če pa finance upravljata skupaj, se lahko to zgodi še hitreje.

Kako rešiti številne zagate, so se spraševali pri CNN Business. Ljudje smo si namreč različni – nekdo je morda zagret za tvegane naložbe, njegovemu partnerju pa se to zdi nesprejemljivo. Denar in upravljanje z njim sta pogosta razloga za hude prepire. Kako se jim torej izogniti? Tako, da boste poskrbeli za osnovna pravila, ki jih morata upoštevati oba partnerja. 

Začnita se pogovarjati

Prvi pomemben korak k mirnemu finančnemu življenju v dvoje je to, da se partnerja odkrito pogovarjata o financah. Pri tem morata biti popolnoma odkrita, kljub temu da so nekatere teme morda neprijetne, pravijo na omenjeni spletni strani. 

Partnerju po pravici povejte, koliko zaslužite, ali imate dolgove, kako bi varčevali in kako vlagali denar. Že to, da ste pripravljeni razkriti stanje osebnih financ, je znak zaupanja, pravi strokovnjakinja za osebne finance Mandi Woodruff

Tako menita tudi ameriška zakonca Mark Reyes in Jessica Willison, ki sta za CNN Business razkrila, da sta se o denarju prvič pogovorila po nekaj mesecih zveze, ko sta začutila, da želita skupaj živeti in se poročiti. Reyes se sicer z osebnimi financami ukvarja tudi profesionalno, tako da se mu je ta pogovor zdel nekaj popolnoma normalnega in nujnega. 

Dobro pa je vedeti, da ne gre za enkratni pogovor – dinamika osebnih financ se spreminja, spreminjajo se tudi želje partnerjev, tako da se je treba o denarju pogosto pogovarjati. Vsaj enkrat na mesec se pogovorita o tem, kje sta pri doseganju dogovorjenih ciljev. 

Nadzor nad zneski

Nadzor nad denarjem pomeni, da veste, koliko dobite na račun ter kam ta denar gre. Všteti morate prav vse obveznosti – koliko porabite za hrano, koliko za račune in podobno. Tako boste vedeli, kakšne so vaše nakupovalne navade, hitro pa boste prepoznali tudi pasti, zaradi katerih ostajate brez denarja. 

Nato pa ugotovitve in zapiske predstavite partnerju. Skupaj preglejta, kakšne so vaše navade, in morda bo vaš partner zaznal nekaj, česar vi niste – na primer to, da ogromne zneske denarja porabite za drobnarije, ki jih v bistvu ne potrebujete. 

Zakonci se pogosto prepirajo zaradi družinskih financ.
Zakonci se pogosto prepirajo zaradi družinskih financ. FOTO: Dreamstime

Ves denar na en kup ali na dva?

Ko sta v razmerju, lahko s partnerjem sledita enemu od treh načinov ravnanja z denarjem: lahko imata ločene finance in vse obveznosti delita na pol. Lahko ves denar združita in tako poplačata vse obveznosti. Tretja možnost pa je, da ustvarita skupni račun, na katerega položita enaki vsoti denarja, s katerim bosta plačevala mesečne izdatke, ob tem pa bo vsak še vedno imel na lastnem računu denar, ki pripada le njemu. 

Za trejo opcijo sta se odločila tudi zgoraj omenjena zakonca. Tako na skupni račun nakažeta denar za odplačilo stanovanjskega kredita, za nakup hrane in plačilo položnic. Ločena računa sta zadržala, saj si želita osebne svobode in mirne vesti, ko si kupita kaj le zase. 

Pri odločitvi, da bosta s partnerjem v gospodinjstvo prispevala vsak pol, lahko pride do težav, če eden izmed partnerjev prejema bistveno nižjo plačo od drugega. Predstavljajte si, da eden zasluži 2000, drugi pa 900 evrov neto. Seveda si bo prvi partner lažje privoščil poplačilo svoje polovice, morda bo celo pričakoval način življenja, ki si ga partner z nižjo plačo nikakor ne more privoščiti. Te vrste zagat boste lahko rešili le z odkritim pogovorom. 

Postavita cilje

S partnerjem postavita skupne finančne cilje, vsak pa naj si zase postavi še svoje lastne – če želi. Skupni finančni cilj je na primer lahko nakup nepremičnine ali osebnega vozila. Lastni finančni cilj pa je na primer nakup opreme za hobi, nakup knjig, oblek itd. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861