Raziskava Masterindex, ki je bila opravljena oktobra, razkriva, da letos kar dvakrat več Slovencev poroča, da se je njihovo finančno stanje v primerjavi z lanskim letom poslabšalo. Lani je tako odgovorilo 13 odstotkov vprašanih, letos pa že 27 odstotkov. Nedvomno je takšno stanje posledica epidemije, ki našo državo še naprej drži v tesnem primežu.
V primerjavi z letom 2019 je ob koncu leta manj gospodinjstev z boljšim finančnim stanjem (17 odstotkov) in dvakrat več s slabšim (27 odstotkov v 2020, 13 odstotkov v 2019).
Več je tudi tistih, ki v 2021 pričakujejo poslabšanje svojega finančnega stanja
Raziskava je pokazala, da se je povečal tudi delež tistih, ki v naslednjem letu pričakujejo poslabšanje svojega finančnega stanja – z 11 odstotkov v 2019 na 25 odstotkov v 2020.
"Kljub temu se trenutno finančno stanje gospodinjstev zdi precej optimistično – 57 odstotkov pravi, da uspejo prihraniti vsaj nekaj. 8 odstotkov poroča, da prihrani veliko, 49 odstotkov pa vsaj malo. Po drugi strani se povečuje delež tistih, ki črpajo prihranke (s 7 odstotkov v 2019 na 10 odstotkov v 2020). Velika večina vprašanih je v zadnjem letu opazila naraščanje cen in skladno s tem jih več kot lani meni, da zdaj ni pravi trenutek za večje nakupe (s 34 odstotkov na 47 odstotkov)," so še zapisali v sporočilu za javnost.

Kako Slovenci skrbimo za svoje finance?
Štirje od petih Slovencev menijo, da dobro skrbijo za svoje finance (81 odstotkov). Večina vprašanih svojo potrošnjo vodi prek kartičnih izpiskov (47 odstotkov), približno četrtina pa svoje finance redno zapisuje. 23 odstotkov osebnih financ ne beleži, enak pa je delež tistih, ki za vodenje osebnih financ uporabljajo dodatna orodja, kot npr. spletna banka (24 odstotkov) ali Excel (24 odstotkov), čeprav je delež obeh v zadnjem letu upadel, ugotavlja raziskava.
Opazna je tudi porast uporabe mobilnih aplikacij za vodenje osebnih financ – s 4 odstotkov v 2019 na 13 odstotkov v 2020.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV