Pri pošiljanju izpiskov je nastala velika zmeda, saj so izpiske dobili tisti, ki so že leta pokojni, vrednotili so nepremičnine napačnim lastnikom in še vrsto drugih nepravilnosti se je izkazalo v projektu vrednotenja slovenskih nepremičnin.
Kaj pa sedaj? Strasti so se pomirile, izpiski pa ostajajo. Lastniki lahko Geodetski upravi sporočajo svoje pripombe še do 25. novembra, podatke o lastništvu in nepremičninah pa predvidoma še do konca prihodnjega leta.
Geodetske pisarne je zaradi vrednotenja nepremičnin obiskalo skoraj 100 tisoč lastnikov nepremičnin, slabih 25 tisoč pa se je odločilo za obisk spletne strani www.obvescanje.si.
Geodetska uprava je do 23. novembra prejela natanko 378.776 sprememb in pripomb, od tega se jih 23 odstotkov nanaša na vrednost nepremičnin in 33 odstotkov na lastništvo.
Delež sprememb posameznih podatkov o nepremičninah je majhen:
3,7% prostori, ki pripadajo stanovanju
3% uporabna površina
2,6% povezavo parcele in stavbe ter dejanska raba
2% leto izgradnje in neto tlorisna površina
med 1 in 2% vrsta ogrevanja,parkirni prostor, vodovod, material nosilne konstrukcije, pripombe na namensko rabo parcele, elektrika, število sob.
Delež sprememb ostalih podatkov pa je manjši od 1%.
Kako poslati pripombe na GURS?
Po navadni pošti z obrazcem E, ki je objavljen v brošuri in na spletni strani obvescanje.si ali pa kar preko spletne aplikacije 'OVN'. Najbolj pomembno je, da lastniki na kratko zapišejo razlog, zakaj se jim zdi poskusno izračunana vrednost ali previsoka ali prenizka.
Kot pravijo na Gursu 'veliko pripomb na vrednost lastniki pošiljajo zato, ker so podatki o nepremičninah nepravilni in zato tudi vrednost ni pravilno izračunana. V takih primerih priporočamo, da lastniki najprej popravijo podatke o nepremičninah s spletno aplikacijo, naslednji dan se bo v aplikaciji pokazala popravljena vrednost nepremičnin. Šele po novem izračunu, v kolikor se ne strinjajo z novo vrednostjo nepremičnin, lastniki podajo pripombe na
modele vrednotenja.'
Na Gursu prav tako opozarjajo, da je lastnik sam odgovoren za vpis lastništva, ureditev pomanjkljivih, nepravilnih ali nepopolnih podatkov o lastniku v zemljiški knjigi. Zemljiška knjiga spremembe vpiše le na podlagi zemljiškoknjižnega predloga.
Lastnik mora sam poskrbeti tudi za evidentiranje stavbe v zemljiškem katastru in katastru stavb z zahtevo za evidentiranje sprememb v katastrih, ki ji priloži elaborat, ki
ga v predpisanem postopku izdela geodet ali projektant.
Seveda pa tudi država in občine niso izvzete iz popisovanja nepremičnin in morajo tako kot drugi lastniki poskrbeti za evidentiranje svojih nepremičnin in javnega dobra v katastrih in zemljiški knjigi.
Na Geodetski upravi obljubljajo, da bodo v okviru možnosti tudi v naslednjih letih lastnike obveščali o podatkih, ki jih vodi v svojih evidencah in o usklajenosti s podatki o nepremičninah v drugih javnih evidencah.
Kako pa se lahko zgodi, da 97.000 evrov vredno hišo ocenijo na 1 evro?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV