Cekin.si
Nasilna izselitev družine zaradi posojila 2

Premoženje

Tisoči Slovencev kredite poplačali, a hipoteke so ostale!

Ž.K.
19. 01. 2012 11.52
12

Kdaj ste nazadnje preverili svojo nepremičnino v zemljiški knjigi? Še nikoli? Obstaja namreč verjetnost, da je na nanjo vpisana hipoteka pa tega sploh ne veste.

Marsikdo je izkoristil portal e-prostor, da je preveril koliko je vredna njegova nepremičnina. Ko so se skrili osebni podatki lastnikov nepremičnin, so tisti bolj zagrizeni podatke preverjali tudi v e zemljiški knjigi. In marsikomu je padla čeljust na tla, ko je ugotovil, da je na je najegovo nepremičnino v zemljiški knjigi vpisana hipoteka. Večinoma gre za hipoteke, ki so bile poplačane že pred desetletji, a ker jih nihče ni izbrisal, so še vedno prisotne.

Če ste kredit poplačali, še ne pomeni, da je hipoteka avtomatično izbrisana.
Če ste kredit poplačali, še ne pomeni, da je hipoteka avtomatično izbrisana.FOTO: iStockphoto

Večina očitno misli, da se hipoteka iz zemljiške knjige izbriše sama, po tem, ko je kredit odplačan, a temu ni tako. Tudi banka tega ne uredi za vas. Iz vrhovnega sodišča so nam sporočili, da podatka o tem, pri koliko nepremičninah v Sloveniji je vknjižena hipoteka nimaj, je pa pri vsaki zabeležen datum zapadlosti.

Kako preveriti stanje?

To lahko v nekaj minutah storite iz domačega naslonjača s pomočjo interneta. V iskalniku na portalu e-prostor poiščite svojo nepremičnino. Izpišite si katastrsko občino ter številko parcele, oziroma stavbe. Nato se odpravite do e-zemljiške knjige, ki jo najdete na portalu e-sodstvo. Registrirajte se in vpišite omenjene podatke in dobili boste podatke o lastništvu in o morebitnih zaznambah in omejitvah na nepremičnini.

Če ste ugotovili, da je na vaši nepremičnini, kljub temu, da ste kredit že poplačali še vedno knjižena hipoteka, je vaša pot sledeča:

Obiščite banko, kjer ste najeli kredit. Če banka ne obstaja več (kar je v primeru starih kreditov skoraj običaj), je potrebno poiskati banko naslednico. V primeru stare Stanovanjsko komunalne banke, je to naprimer SKB, kjer imajo oddelek za stare račune, kjer naj bi bilo tovrstnih primerov ogromno.

Banka vam nato izda zemljiško knjižno dovolilo s katerim se morate odpraviti do odvetnika ali notarja, ki poda predlog za izbris.

Če ne veste, kdo je hipotekarni upnik, oziroma ta ne obstaja več, morate na sodišču pričeti postopek za izbris vknjižene hipoteke zaradi poteka časa. Za to morajo biti po zakonu izpolnjneni naslednji pogoji:

1. Od dneva zapadlosti terjatve, v zavarovanje katere je bila vknjižena hipoteka, je preteklo več kot deset let,

2. Predlagatelj postopka mora dokazati, da je hipotekarni upnik neznan ali nedosegljiv,

3. Pedlagatelj postopka mora dokazati, da v obdobju od dospelosti terjatve do vložitve predloga za izbris stare hipoteke ni bila sodno uveljavljana terjatev, v zavarovanje katere je bila vknjižena hipoteka (npr. predloži dokazila o plačilih, obvestilo upnika, da je bila terjatev poplačana),

4. V treh mesecih od objave oklica o začetku postopka za izbris stare hipoteke hipotekarni upnik oziroma zastavni upnik, ki je na hipoteki pridobil nadhipoteko, proti izbrisu ne sme ugovarjati.

 

Spremljajte nas na Facebooku!

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861