Pri Svetovnem gospodarskem forumu so v okviru poročila o globalni konkurenčnosti razkrili najbolj koruptivne države v razvitem svetu. Njihove ugotovitve temeljijo na pogovorih s skoraj 15.000 menedžerji iz 141 držav, ki so jih opravili med februarjem in junijem.
Odgovarjali so na tri vprašanja:
1. Kako pogosto v vaši državi prihaja do nezakonitega prenosa javnega denarja podjetjem, zasebnikom ali skupinam?
2. Kako bi ocenili moralo politikov?
3. Kako pogosto podjetniki dajejo podkupnino?
Na vprašanja so odgovorili s številkami od ena do sedem, pri čemer ena pomeni najbolj in sedem najmanj koruptivno.

Med članicami Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je Slovenija dobila oceno 3,7. Glede na rezultate raziskave sta največji težavi korupcija med politiko in poraba javnega denarja. Enako oceno je dobila Poljska, kjer državljani menijo, da ni dovolj politične volje za spremembe.
V Južni Koreji (3,5) je korupcija tako razširjena, da so morali sprejeti zakonsko prepoved, da državljani ne smejo plačati obroka, dražjega od 30.000 korejskih vonov (25 evrov) državnim funkcionarjem, javnim uradnikom, novinarjem in učiteljem. V nasprotnem primeru jim grozijo do tri leta zapora.
V Latviji (3,5) je politika preveč povezana z gospodarstvom. Njihova protikorupcijska komisija ravno preverja guvernerja državne banke zaradi domnevno nepravilne prijave premoženja. V Španiji (3,4) so največji problem majhne podkupnine za funkcionarje in poraba javnega denarja.
Na Češkem (3,3) je korupcija zelo razširjena. Leta 2013 je moral odstopiti premier Petr Necas, ki se je poimenoval "Gospod s čistimi rokami". Vpleten je bil v korupcijski škandal, ko so pri njem našli 5,8 milijona evrov in 10 kilogramov zlatih palic.
Grčija je dobila oceno 3,2. V državi je razširjena korupcija v politiki; kar 90 odstotkov prebivalcev je prepričanih, da so njihovi politiki lahko podkupljivi. Velika težava je tudi utaja davkov, ki naj bi bila "nacionalni šport politikov". Domnevno naj letno ne bi plačali kar 30 milijard evrov davkov.
Na Madžarskem (3,1) naj bi bila korupcija tako zelo razširjena, da je korupcija prva beseda, ki pride na pamet povprečnemu mlademu državljanu. V Italiji (3,1) so glavna težava podkupljivi politiki, predvsem na jugu države. Politične stranke so ocenjene kot najbolj koruptivne institucije v državi. Sledita jim parlament in javna uprava.
Tudi na Slovaškem (2,7) je težava korupcija v politiki. V Mehiki (2,5) vlada mafija, ki je vpletena v številne korupcijske škandale. Velika težava je tudi vpliv na medije.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV