Cekin.si
Božična darila

Premoženje

Oglas

Trije nasveti, kako decembra ne porabiti preveč denarja za darila

PR
20. 12. 2021 08.18
0

Decembrskim nakupom daril se je težko izogniti. Praznična evforija marsikoga preveč zanese in januarja, ko je vse skupaj mimo, seštevamo minus, ki se je nabral na bančnem računu. Da se tokrat to ne bi ponovilo priporočamo, da se nakupov lotite preudarno, predvsem pa z vnaprej pripravljenim načrtom.

December je čas obdarovanj. Čas, ko več prostih trenutkov preživimo z družino in prijatelji in čas, ko vsakega, ki nam kaj pomeni, radi obdarimo. Obdarovalna mrzlica se začne že kaj hitro, in sicer v začetku meseca decembra, ko nas obišče prvi od dobrih mož – Miklavž. Ta je najbolj skromen od vseh in običajno prinese kakšno pomarančo, nekaj sladkega … popolnoma drugačna pa je zgodba ob koncu leta, ko »na vrsto« prideta Božiček in dedek Mraz. 

Približno četrtina vprašanih v anketi, ki so jo pripravili pri ZPS pravi, da za novoletne praznike zapravijo do 500 €, 8 % pa je takšnih, ki še več. Dobra polovica vprašanih pa za darila nameni med 50 in 200 €. A vendar, čeprav so prihodki slovenskih trgovinskih podjetij v mesecu decembru visoko nad povprečjem, zapravljanje pri nas še vedno ni tako izrazito, kot v nekaterih drugih članicah EU. Bolj zapravljivi od nas so v Združenem kraljestvu, v Luksemburgu …

Pri nakupih prazničnih daril upoštevajte naslednje korake in januarja ne boste imeli slabe vesti!

Naredite načrt porabe 

Najpomembnejši korak je, da določite točen znesek, ki ga lahko namenite za praznična darila. To sicer res ni enostavna naloga, je pa zagotovo edini pravi način odgovornega božičnega nakupovanja. Ko boste imeli določen znesek priporočamo, da ga dvignete z bančnega računa in ga daste v denarnico. Ko gotovine zmanjka potem veste, da je vaš limit dosežen.

Določite seznam daril in obdarovancev 

Ko imate določen razpoložljiv znesek in preden se odpravite po nakupih, pripravite tudi seznam daril in obdarovancev. Tako boste točno vedeli kaj iskati in kje, pred nakupi pa si lahko ogledate tudi spletne trgovine in kataloge, kot so Eurospin katalog SlovenijaHoferBig BangMercator ter preverite, kje določen izdelek dobiti po najboljših cenah. 

Nakupujte prej

V ZDA naprimer, več kot tretjina vseh praznične nakupe opravi že novembra, in sicer na tako imenovani Black Friday. Pri nas pa je situacija popolnoma drugačna. O prazničnih darilih le malokdo razmišlja že novembra ali celo prej. Raziskava Klarne je namreč pokazala, da kar 4/5 ljudi kupuje darila zadnje dni pred božičem. To ne povzroča samo dodatnega stresa, temveč lahko zaradi tega zamudimo tudi marsikatero akcijsko ponudbo. Zato je dobro, da se nakupovanja lotimo čimprej in takrat, ko je v trgovskih centrih največja gneča, mi uživamo ob drugih aktivnostih. 

Božična darila
Božična darilaFOTO: Arhiv naročnika

Imejte na zalogi kakšno dodatno darilo

December je čas, ko je mogoče prav vse, kar pomeni, da na lahko z obiskom preseneti kdo, ki ga že precej časa nismo videli. Zato je pametno, da imate vedno kakšno darilo na zalogi. Tako se boste izognili nakupom tik pred zdajci in zapravljanju večjih količin denarja, saj so ti nakupi običajno ravno takšni – dragi in popolnoma nepremišljeni. 

Ob vsem tem pa nikar ne pozabite na bistvo praznikov, ki so pred nami – toplina v srcu, druženje z najbližjimi, veselje … Naj ne štejejo zgolj darila in porabljen denar zanje, ampak sreča in veselje. 

Naročnik oglasa HYPERIA

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861