Cekin.si
Danes bodo upokojenci dobili malenkost več.
Premoženje

Kdaj bo naslednja uskladitev pokojnin?

STA/M.M.
27. 12. 2019 09.31
3

Tokrat bodo upokojenci prejeli višje pokojnine, in sicer zaradi izredne uskladitve. Preverite, kdaj bo sledila redna uskladitev in koliko več bodo dobili tisti, ki so v pokoju.

Danes bodo upokojenci dobili malenkost več.
Danes bodo upokojenci dobili malenkost več.FOTO: Shutterstock

Upokojencem bodo zaradi novoletnih praznikov decembrske pokojnine izplačali že danes in ne šele zadnji dan v mesecu kot običajno. Zaradi izredne decembrske uskladitve bodo 1,5 odstotka višje. Pokojninski zavod bo v ta namen odštel dobrih šest milijonov evrov, je za Slovensko tiskovno agencijo (STA) povedal namestnik generalnega direktorja pokojninskega zavoda David Klarič.

Zagotovljena pokojnina, ki pomeni minimalni znesek za vse z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev, bo po novem znašala 538 evrov. To je osem evrov več od do zdaj veljavnega zneska.

Kdaj bo naslednja uskladitev pokojnin?

Naslednja uskladitev, ki pa bo v skladu s sistemskim zakonom in bo torej redna, bo izvedena februarja prihodnje leto, in sicer v višini 3,5 odstotka.

Prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja, med katere sodijo starostne, invalidske, družinske in vdovske, je po zadnjih podatkih zavoda skupno 622.580. Samo starostnih upokojencev pa je 454.683. Povprečna bruto pokojnina brez sorazmernih delov pokojnin in delnih pokojnin je novembra znašala 745 evrov.

 

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
triglavska 31. 12. 2019 08.04
+5
v decembru se je pokojnina dvignila za 1,5% sramota. Minimalno nadomestilo za brezposelnost pa se dvignilo iz 350€ na 530€ kar je za 51,4%
Transformerji 27. 12. 2019 14.11
+5
Drugače povedano, kar sem napisal spodaj - kljub pravičnemu dvigovanju pokojnin za vse enako, ne pa po procentih, nikoli ne bi prišel v elitni dom za upokojence, kjer moraš imeti 100.000 evrov. Ves čas hranim, s takimi pogoji pa bi že imel denar za DIGNITAS. Kajti groza me obide, da bi moral umreti v sedanjih domovih starejših občanov, kjer imajo zaposleni manj plače kot ti pokojnine!
Transformerji 27. 12. 2019 13.47
+6
Že večkrat sem napisal, pa ne samo jaz, da je usklajevanje po procentih nepravično! Glede na izobrazbo, delo, ki si ga opravljal, s plačo, ki si jo dobival (brez korupcijskega dviganja plačilnega razreda), od tega je odvisna tvoja začetna pokojnina. Masa za pokojnino pa bi se morala ob vsakem povišanju deliti na število upokojencev, tako da dobijo vsi enako povišico. Kajti upokojenci v državno blagajno ne prispevajo nič! Najprej bi morali odpraviti te nepravilnosti, porazdeliti nepravična povečanja po procentih! Potem se tudi domovi za elitne upokojence ne bi več gradili!
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1072