Dobro je imeti finančno rezervo, s katero bi lahko preživeli izgubo zaposlitve ali kakšne druge nenačrtovane dogodke. Nekateri to rezervo že imate, tretji pa nikakor ne veste, kako naj se lotite te naloge.
Obstaja kar nekaj idej, kako varčevati denar. Dobro je, da ga nato primerno investirate, a to je že naslednja stopnja upravljanja z osebnimi financami. Sedaj bi se osredotočili na osnove – kako sploh doseči, da en delček plače obdržimo in ga ne porabimo. Varčevanje namreč ni mačji kašelj, saj zahteva veliko samodiscipline ter, če imate partnerja in otroke, sodelovanje vseh članov skupnega gospodinjstva.
Tokrat predstavljamo pravilo 50-30-20, vi pa razmislite, ali vam ta način varčevanja ustreza. Razmerje lahko prilagajate glede na osebno finančno situacijo in finančne obveznosti, ki jih imate.
Pravilo 50-30-20 je zelo preprosto pravilo in je primerno tudi za tiste malce bolj lene, ki se jim ne da ukvarjati z osebnimi financami. Kako deluje?
Plačo oz. vse dohodke, ki jih prejmete v enem mesecu, razdelite na tri dele: prvi del denarja, in sicer 50 odstotkov, gre za nujno potrebne izdatke, kot so na primer položnice in hrana. Drugi del znaša 30 odstotkov ter gre za želje, kot je na primer plačilo tečaja, ki ga obiskujete, potovanja in podobno. Tretji del pa znaša 20 odstotkov ter gre takoj, ko prejmete plačo, za varčevanje.
Seveda deleže lahko prilagajate, in sicer glede na vašo osebno situacijo. Morda nimate lastniškega stanovanja in morate plačevati najemnino ali pa odplačujete stanovanjski kredit. V tem primeru povišajte prvi del in zmanjšajte drugega.
Če živite v lastniškem stanovanju brez kredita, potem lahko povečate tretji oz. varčevalni del.
Lahko uporabite tudi formulo 80-10-10, o kateri smo se pogovarjali z Ano Vezovišek. Ta formula je še najbolj primerna za slovenske plače, a če zaslužite višje zneske, potem razmislite o višanju varčevalnega dela. Dobro je namreč ustvariti varnostno rezervo.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV