Večina meni, da ima premalo prihodkov, da bi lahko kar koli privarčevala. Dejstvo je, da so v Sloveniji minimalne in povprečne plače glede na stroške absolutno prenizke, a to je že tema za drugo razpravo. Tokrat si poglejmo, kako preprečiti, da naš krvavo zaslužen denar kar izginja in kako vsaj malce privarčevati.
Spoštujte vsak cent in mu sledite
Prvo pravilo je, da si postavite realen cilj. Ne zadajte si cilja, da boste privarčevali 100 evrov na mesec, če pa delate za 700 evrov neto. Po drugi strani pa se znebite razmišljanja o tem, da je nesmiselno na stran dajati nižje zneske. 20 evrov na mesec znese na leto 240 evrov.
Če menite, da je tudi slednja številka premajhna, potem razmislite o svojem odnosu do denarja, saj je 240 evrov visok znesek. Recimo mu "krizni proračun" ali "rezerva za črne dni". V petih letih je to že 1200 evrov. In ko se kriza zgodi, ne boste prosjačili pri družini in prijateljih naj vam pomagajo ali posodijo kaj denarja, ampak boste vzeli iz "kriznega proračuna".
Razmislite, kako hitro porabite 20 evrov na mesec. Sploh veste za vsakega dvajsetaka, kam je šel? Morali bi vedeti. Če ne veste, potem začnite slediti svojemu denarju.
Ne plačujete najemnine ali kredita? Ste med srečneži
Če živite v lastniškem stanovanju, za katerega ne plačujete kredita, temveč le redne mesečne stroške, potem razmislite: številne slovenske družine z dvema mladoletnima otrokoma in dvema minimalnima plačama (neto minimalna plača znaša 613 evrov) živijo v najemniških stanovanjih in lastnikom plačujejo tržne najemnine. Za dvosobno stanovanje (če imajo srečo) plačujejo najmanj 450 evrov, nato še plačajo stroške, kupijo hrano in vse, kar potrebujeta otroka. Pomagajo si še z otroškim dodatkom.
Če nimate kredita ali če ne plačujete tržne najemnine in živite v lastniškem stanovanju, ki je brez bremen, potem bodite srečni. Postavite pa si izziv: vsak mesec na stran skušajte dati eno najemnino. Če živite v garsonjeri, spravite na stran najmanj 300 evrov. Če ste v dvosobnem stanovanju, pa 450 evrov.
Se vam zdi grozno in neizvedljivo? S tem se vsak mesec soočajo številni posamezniki in družine na minimalnih zneskih, ki lastnikom stanovanj plačujejo visoke zneske, da imajo streho nad glavo in da so njihovi otroci na toplem. Pri tem jih nihče ne vpraša, ali si z minimalno plačo lahko privoščijo najemnino. Morajo imeti ta denar, ker bodo v nasprotnem pristali na ulici. Morajo pa tudi imeti denar, da poplačajo vse položnice in otrokom prinesejo hrano na mizo. O drugih stroških, da sploh ne govorimo.

Postavite prioritete in preusmerite tok denarja v druge kanale
Če imate povprečno slovensko plačo ali celo višjo, lastniško stanovanje in nimate vzdrževanih družinskih članov, pa kljub temu ves čas jamrate, kako nimate nič denarja in ne morete nič privarčevati, potem takoj prenehajte. Vaše pritoževanje kaže le na to, da ne znate slediti svojemu denarju.
Razmislite, kam usmerjate denar: ali vsak mesec kupujete nove obleke? Ali vsak dan sedite na kavicah ali morda jeste le v restavracijah in tudi kupujete ogromno sladkarij in prigrizkov? Če ste ocenili, da vam je našteto življenjsko pomembno, potem s tem nakupovanjem tudi nadaljujte, a prenehajte jamrati, saj ste se racionalno odločili, kam boste usmerili denar. Če pa vam slika vašega trošenja ni všeč, potem jo spremenite. Enostavno denar preusmerite drugam oz. v druge kanale.
Če se odločite, da ne potrebujete toliko prigrizkov, potem najprej izračunajte, koliko vas stanejo na mesec. Ta znesek nato vsak mesec preusmerite v drug kanal: na varčevalno knjižico ali pa za namensko varčevanje za nakup neke določene stvari, ki si jo želite. Nikar ne pustite, da ta denar znova kar nekje "izgine", vi pa da ne veste, na kaj ste ga sploh porabili.
V tujini so ustvarili celo aplikacije, s katerimi lahko sledite svojemu denarju in vam ta tudi izračuna, koliko lahko privarčujete.
Krizni proračun je dober za miren spanec in živce
Strokovnjaki se strinjajo, da morajo vsak posameznik in družina imeti že omenjeni "krizni proračun". Ljudje se bolje počutijo, saj se jim je uspelo pripraviti na krizne življenjske situacije, za katere vsi vemo, da udarijo nepričakovano in brez milosti. Smrt, bolezen, poškodba, izguba službe, pokvarjen avtomobil ali njegova registracija in podobno.
Navade
Pazite, kaj počnete prve dni po nakazilu plače. Na Otoku so opazili, da takrat ljudje na veliko zapravljajo, čeprav si tega ne morejo privoščiti. Takrat ljudje kupujejo stvari, ki jih ne potrebujejo ali pa gredo v nakup hrane, domov pa pridejo le s kupom nezdravih prigrizkov.
Ko dobite plačo, takoj plačajte vse račune za stanovanje - najemnina, kredit, položnice. Nato na stran dajte vsoto, ki pokrije vaš mesečni znesek za hrano. Z enim delom morate pokriti znesek za gorivo ali javni prevoz. Če kaj ostane, spravite na stran. Odločite se, kaj boste počeli s tem zneskom in se držite svojega načrta.
Veliko ljudi ima navado, da določen znesek takoj ob nakazilu plače prenakažejo na varčevalni račun. To lahko počnejo tisti, ki imajo svoje finance res pod nadzorom in vedo, koliko potrebujejo vsak mesec za preživetje.
Ekstra denar
Glede na to, da je v Sloveniji veliko število ljudi, ki imajo v lasti stanovanja, ki jih nato oddajajo, je treba posvetiti nekaj pozornosti tudi tej skupini ljudi. Slednji se sicer večinoma pritožujejo, da ne gre za velike zaslužke, da plačujejo davke od najemnine in da je z oddajanjem več stroškov kot pa koristi ... A kljub temu je treba priznati, da jim na koncu leta ostane kar zajeten kupček denarja. Še posebej, če oddajajo postelje študentom.
In ta kupček je "ekstra" denar, ki jim nudi varnost. Morda z njim odplačujejo kredit, morda ga vlagajo, morda varčujejo, morda dajejo otrokom ... Kar koli že z njim naredijo – gre za dodatne tisočake na letni ravni!
Hrvaška obala je polna slovenskih prikolic, v katerih pa ne počitnikujejo le njihovi lastniki. Ekstra denar!
Koliko je lastnikov vrtičkov, ki jih oddajajo? Ekstra denar!
In še bi lahko naštevali. Ne pozabite le, da imate pri oddajanju obveznosti do države!
Proč s kreditnimi karticami
Kreditne kartice so dobra stvar, a le za tiste posameznike, ki so odgovorni in finančno urejeni.
Če ne znate z denarjem, če ste impulzivni nakupovalec, če ne znate poravnati svojih dolgov, potem se ne spuščajte v igro s kreditnimi karticami. Lahko vas drago stane. Nekateri se še dodatno zadolžujejo, da bi pokrili minuse. Ne zapletajte se v takšne agonije.
Če pa ste že v dolgovih, potem boste morali narediti zelo dober načrt, da se rešite iz teh minusov.
Spremenite odnos do denarja
Sledite torej svojemu denarju. To, da ne veste, na kaj ste porabili 10 evrov, ki ste jih imeli v denarnici, kaže na to, da nimate stvari pod nadzorom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV